•  
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
 •  
   
   
 •  
   
   
   
   
   
   
   
 •  
   
   
 •  
   
 •  
 


 

 

       

Publicystyka

Orient Express
 •  
czwartek, 11 maj 2017 22:56

Wielosłowność księdza Bonieckiego

W czwartkowe popołudnie z mieszkańcami naszego miasta spotkał się ksiądz Adam Boniecki – marianin, absolwent filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, wieloletni redaktor „Tygodnika Powszechnego”, polskiego wydania „L’Osservatore Romano” i autor 14. książek.

Spotkanie odbyło się z inicjatywy Agnieszki Korajczyk-Szyperskiej.

83-letni kapłan mówił z perspektywy człowieka, którego życzliwy los obdarzył przywilejem poznania wielu ważnych i wartościowych ludzi. Tych, którzy odegrali w jego życiu ważną rolę. Im też poświecił jedną ze swoich książek pt. „Abonent chwilowo nieosiągalny”. Książka upamiętnia czterdzieści osiem osób, wśród nich m.in. Marka Edelmana, ks. Józefa Tischnera, papieża Jana Pawła II, ks. Jerzego Popiełuszkę, Annę i Jerzego Turowiczów.

Ksiądz Boniecki stworzył przyjazną atmosferę do rozmowy i zadawania pytań. Spotkanie rozpoczął od wspomnienia swoich dziadków o nazwisku Łoś, którzy w latach 30., przez kilka lat do wybuchu wojny, mieszkali w Gostyninie. Zaznaczył też żartobliwie, że cierpi na „starczą wielosłowność”.

Opowiadając o swojej pracy w redakcji „Tygodnika Powszechnego” rysował sylwetki pracujących z nim osób. Szczególnie ciepło mówił o małżeństwie Turowiczów, u których mieszkał mając możliwość przyglądania się ich pracy i codziennemu życiu. Tematy podejmowane w artykułach tygodnika nie zawsze należały do łatwych i przyjemnych. Dewizą redakcyjną ks. Bonieckiego i jego kolegów były słowa: „Trzeba mieć odwagę, żeby być świadkiem prawdy”.

W rozmowie z mieszkańcami Gostynina dyskutowane były kwestie odpowiedzialności wobec problemu uchodźców, coraz bardziej powszechnego problemu języka nienawiści, czy też afer seksualnych (pedofilskich) w środowisku osób duchownych. Zdaniem kapłana należy o tych rzeczach rozmawiać gdyż „nie należy trudnych spraw zostawiać ludziom nieprzychylnych Kościołowi”.

Ksiądz Boniecki wyraził ubolewanie nad naszą narodową skłonnością do kłótni i swarów, której towarzyszy zanikająca umiejętność różnienia się, ale bez nienawiści. Prelegent stwierdził: „Trudno nam nauczyć się otwartości w obliczu różnic. Nastraszamy się i stajemy się agresywni. Potrafimy, jako Polacy, jednoczyć się, ale najczęściej na krótko i zwykle w sytuacji dziejowych dramatów, jednak nasza codzienność jest zgoła inna”.

Zgromadzeni na zamku w Gostyninie pytali też o polityczne zaangażowanie duchownych, egzorcyzmy, czy też charyzmatyczny ruch w Kościele katolickim. Nie wszystkie poruszane sprawy, w szczególności te dotyczące nurtu charyzmatycznego, były znane księdzu i bliskie jego osobistemu doświadczeniu.

Ksiądz Boniecki zaprezentował się jako człowiek Kościoła, zatroskany o jego teraźniejszość i przyszłość. Świadomy też nękających Kościół problemów, wobec których często pojawia się pytanie: „Jak to się mogło stać?”. Podzielił się ze słuchaczami taką myślą: „Zdarzają się rzeczy tragiczne i wymagające głębokiej naprawy, czy też oczyszczenia. Szczęśliwie przyszło nam żyć w czasie, kiedy takie oczyszczenie się dokonuje”.

kefas

Czytany 1626 razy

Komentarze  

 
do z boku
-1 #35 do z boku 2017-05-21 11:51
Napisałeś ,że ludzie tracą renty. Przecież tak było, jest i będzie. Jedni dostają a inni tracą. Nie bardzo widzę związek z dobra zmianą. Przecież to jest kompetencja ZUS. Inna sprawa czy decyzje są słuszne czy nie.Zawsze ten co traci prawa do renty będzie niezadowolony i nie ma to żadnego związku z tym kto aktualnie sprawuje władze.Natomias t faktem jest , że ubecja od października traci przywileje i to jest krok w dobrą stronę. Tak więc Twoja teza, że rząd szuka oszczędności kosztem najsłabszych jest nieprawdziwa. Pieniądze przeznaczone na podwyżkę najniższych emerytur wynikają stąd, że do budżetu płynie więcej pieniędzy poprzez uszczelnienie podatków i ograniczeniu wyprowadzania naszych pieniędzy poza granicę.
Cytować
 
 
z boku
-6 #34 z boku 2017-05-19 11:08
Cytuję do z boku:
Człowieku, czy Ty potrafisz rozmawiać? Czy tylko ubliżać?
Nie stać Cię by napisać co Ci się nie podoba w działaniach rządu. Spróbuj merytorycznie a nie emocjonalnie.
Oczekujesz, że emerytom się poprawi z dnia na dzień, gdy przez lata gospodarka była rabowana, z OFE złodzieje wyprowadzili 150mld zł. Z budżetu wyciekało kilkadziesiąt mld rocznie. Ludzie ciężko pracowali a na starość głodowe pensje. Taka jest ta nasza rzeczywistość bo byliśmy rządzeni przez niby Polaków.Teraz gdy nareszcie możemy stanowić o sobie Ty masz pretensje.dlaczego rząd nie daje. Gdzie byłeś i na kogo głosowałeś? Naprawdę nie potrafisz zauważyć dobrych zmian nawet jak jeszcze Ciebie nie objęły?Zniszczyć jest łatwo ale odbudować trudniej i trwa to dłużej to nieubłagane prawa ekonomii.Tak wiec pretensje powinieneś kierować do rządzących od 89-roku i wcześniej a nie czepiać się dobrej zmiany pracującej dla Polski.Oczywiście, krytyka jest jak najbardziej wskazana która służy dobremu a nie nastawiona na obalenie rządy by wróciło stare.

I nadal bredzisz,postar aj się wreszcie wczytać i zrozumieć co napisałem w pierwszy poście.
Cytować
 
 
mietek
+3 #33 mietek 2017-05-19 09:53
Znalezione w internecie:
Poza zwykłą polityczną kurtuazją i naszym rozwijającym się rynkiem Merkel ma w dupie Tuska Platformę i Beatę Szydło, prowadzi znakomicie względem Polski swoją "Realpolitik" jednak z małą różnicą Tusk skomlał jej uniżenie i zgadzał się na wszystko! prowadząc antypolską poddańczą politykę, Szydło zaś okazało się że ma jaja tam gdzie Tuskowi ich najzwyczajniej brakowało! Merkel Islamskich nachodźców zaprosiła bez porozumienia i zgody UE. Żadnego! państwa nie prosiła o zgodę, nie pytała o zdanie! to była rządu niemieckiego suwerenna decyzja! więc niech teraz sama sobie swoich gości bawi! Przedstawię Platformy i niemieckich lemingów idiotyzm myślowy najprościej jak mogę, choć pisząc, sam nie mogę powstrzymać się od śmiechu! Na imprezę urodzinową Twój sąsiad zaprosił do domu całe miasto, gości przyszło tylu że nie może ich wszystkich w swoim domu pomieścić, więc puka o 2 w nocy do twoich drzwi, a gdy otwierasz mówi ci że masz jako sąsiad bawić jego gości! Gdy mówisz do niego spadaj za drzwi! On wtedy mówi jak nie chcesz moich gości, to płać mi za to że nie będziesz pomagał mi ich gościć! Gdy wyraźnie mówisz do niego spierd*laj! facet zaprosiłeś sam ich baw ! wtedy mówi do ciebie nie zapłacisz to dzwonie na Policję karę musisz ponieść ty i twoi bliscy! Tak właśnie myśli niemiecka Platforma i jej przełożeni liberalni Niemcy! Teraz proszę pomyślcie sami, tylko logicznie zacznijcie proszę : Jakby wglądało dzisiaj nasze życie gdybyśmy wybrali ponownie proniemiecką Platformę? Dzisiaj to nie naród niemiecki jest wrogiem Polski! tylko proniemieccy politycy z Platformy i Nowoczesnej wraz z Wałęsą są niebezpieczni! Widzą jak ciężko naród podnosi Polskę z kolan, a oni dalej na kolanach i łokciach poddańczo prostytuują się Niemcom! Cóż to za dziecię wyrodne, dzisiaj hańbiąc ojczyznę po władzę z drugich a nie Polskich rąk sięga!
Cytować
 
 
tak jest
+5 #32 tak jest 2017-05-18 21:19
Tusk chce nam islamistów do Polski sprowadzić, ku poparciu PO. Do czego to prowadzi można sobie obejrzeć w internecie co się dzieje w Niemczech, Francji, Szwecji, Belgii. W Gostyninie też są politycy, którzy sa za przyjęciem uchodźców. Ciekawe czy się do tego przyznają.
Na szczęście dopóki rządzi PIS żaden uchodźca nie będzie nas kulturowo ubogacał.
Cytować
 
 
wyborca77
-4 #31 wyborca77 2017-05-18 17:33
"Bp Pieronek krytykuje rządzących nie tylko za regularne podgrzewanie emocji wokół wydarzeń z 10 kwietnia 2010 roku. Nie podoba mu się też coraz powszechniejsze zjawisko upamiętniania Lecha Kaczyńskiego licznymi pomnikami.

"Wkrótce w każdym miasteczku będzie musiał być pomnik Lecha Kaczyńskiego, jak w ZSRR pomniki Stalina. W każdym domu musiał wisieć portret Stalina. "
Cytować
 
 
do z boku
+4 #30 do z boku 2017-05-18 17:18
Człowieku, czy Ty potrafisz rozmawiać? Czy tylko ubliżać?
Nie stać Cię by napisać co Ci się nie podoba w działaniach rządu. Spróbuj merytorycznie a nie emocjonalnie.
Oczekujesz, że emerytom się poprawi z dnia na dzień, gdy przez lata gospodarka była rabowana, z OFE złodzieje wyprowadzili 150mld zł. Z budżetu wyciekało kilkadziesiąt mld rocznie. Ludzie ciężko pracowali a na starość głodowe pensje. Taka jest ta nasza rzeczywistość bo byliśmy rządzeni przez niby Polaków.Teraz gdy nareszcie możemy stanowić o sobie Ty masz pretensje.dlacz ego rząd nie daje. Gdzie byłeś i na kogo głosowałeś? Naprawdę nie potrafisz zauważyć dobrych zmian nawet jak jeszcze Ciebie nie objęły?Zniszczy ć jest łatwo ale odbudować trudniej i trwa to dłużej to nieubłagane prawa ekonomii.Tak wiec pretensje powinieneś kierować do rządzących od 89-roku i wcześniej a nie czepiać się dobrej zmiany pracującej dla Polski.Oczywiśc ie, krytyka jest jak najbardziej wskazana która służy dobremu a nie nastawiona na obalenie rządy by wróciło stare.
Cytować
 
 
z boku
-6 #29 z boku 2017-05-18 11:20
Cytuję do z boku:
Jak byś ogladał konferencje Pani minister Rachwalskiej to byś się dowiedział , że po wprowadzeniu najniższej 1000 zł emerytury przez PIS okazało się ze ponad 100tyś dostaję mniej. Już tym tematem zajęło się ministerstwo i będzie to wyrównane od marca. Za PO emeryt o takiej kwocie mógł sobie tylko pomarzyć ale tobie lepiej było za PO. Czyli co lepiej nie podnosić byleby rządzili złodzieje? Nie ośmieszaj się amigo.

Ja tylko napisałem jak jest,konferencj e prasowe Pani Rafalskiej to mydlenie oczu takim ciemniakom jak ty,którzy nie potrafią nawet zrozumieć co ktoś w poście napisze.Złe działania rządu musza być krytykowane,a za PO,to chyba tobie było dobrze,bo jeszcze próchno się z ciebie nie sypało.
Cytować
 
 
do z boku
+3 #28 do z boku 2017-05-17 23:23
Jak byś ogladał konferencje Pani minister Rachwalskiej to byś się dowiedział , że po wprowadzeniu najniższej 1000 zł emerytury przez PIS okazało się ze ponad 100tyś dostaję mniej. Już tym tematem zajęło się ministerstwo i będzie to wyrównane od marca. Za PO emeryt o takiej kwocie mógł sobie tylko pomarzyć ale tobie lepiej było za PO. Czyli co lepiej nie podnosić byleby rządzili złodzieje? Nie ośmieszaj się amigo.
Cytować
 
 
z boku
-5 #27 z boku 2017-05-17 18:38
Cytuję do acan:
Nie pręż muskułów bo Ci żyłka pęknie. Kto jest kto wiadomo.Wreszcie żyjemy w wolnym państwie, gdzie decyduje polska racja stanu.Efekty po 1,5 roku już są widoczne, 4% wzrost PKB w I kwartale a będzie jeszcze lepiej bo to dopiero początek dobrej zmiany. Pieniądze już tak nie wypływają za granicę jak to miało miejsce za PO-PSL,nareszcie znalazł się gospodarz, który tego pilnuje.
Polakom żyję się bezpiecznie, Zobacz jak wygląda Europa pod rządami lewaków.Smród, brud i za chwilę ubóstwo na własne życzenie.Oczywiście jest jeszcze wiele do zrobienia bo w wyniku złodziejskich rządów poprzednich jesteśmy biednym krajem ale to się zmieni.
A Ty sącz tą swoja nienawiść nikt Ci nie broni i nie bierze na poważnie. Świrów nie brakuje w każdej demokracji.

Zapomniałeś jeszcze dodać,że masowo są odbierane renty ludziom,którzy są naprawdę chorzy.Obiecank i 1000 zł najniższej emerytury trzeba czymś pokryć,a mieli zabierać esbekom,przykre to bardzo,ale cóż...dobra zmiana.
Cytować
 
 
do acan
-1 #26 do acan 2017-05-17 11:49
Nie pręż muskułów bo Ci żyłka pęknie. Kto jest kto wiadomo.Wreszci e żyjemy w wolnym państwie, gdzie decyduje polska racja stanu.Efekty po 1,5 roku już są widoczne, 4% wzrost PKB w I kwartale a będzie jeszcze lepiej bo to dopiero początek dobrej zmiany. Pieniądze już tak nie wypływają za granicę jak to miało miejsce za PO-PSL,nareszci e znalazł się gospodarz, który tego pilnuje.
Polakom żyję się bezpiecznie, Zobacz jak wygląda Europa pod rządami lewaków.Smród, brud i za chwilę ubóstwo na własne życzenie.Oczywi ście jest jeszcze wiele do zrobienia bo w wyniku złodziejskich rządów poprzednich jesteśmy biednym krajem ale to się zmieni.
A Ty sącz tą swoja nienawiść nikt Ci nie broni i nie bierze na poważnie. Świrów nie brakuje w każdej demokracji.
Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

 

 
 

 

 

Pulmonolog

Facebook

Pogoda

Pogoda Gostynin z serwisu

Kontakt