• MAJOR
  • kardia
  • Sławek2
  • kutno1

  marqs AKmedia viper 

WYSZUKAJ OGŁOSZENIE

  • Dekra2.png
  • SoftNet2.png
  • ANNA-6.jpg
  • JGoebiewski.png
czwartek, 13 grudnia 2018 14:36

Moja mała ojczyzna

W związku z obchodami 100-lecia odzyskania przez państwo polskie niepodległości Filia nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jakuba z Gostynina w Gostyninie w ramach cyklu „Moja mała ojczyzna” przeprowadziła 22 i 29 listopada oraz 4 grudnia 2018 r. spotkania z młodzieżą ze Szkoły Podstawowej nr 3 i Szkoły Podstawowej nr 5.

Pierwsza prelekcja poświęcona działaniom niepodległościowym Polaków podczas I wojny światowej, które w następstwie doprowadziły do powstania II Rzeczypospolitej.

Podczas drugiej prelekcji „Polakom, którzy zmienili świat” zostały przedstawione postaci Bronisława Piłsudskiego (etnograf badający lud Ajnów na Dalekim Wschodzie), Wacława Sieroszewskiego (etnograf Syberii, badacz Jakucji ) i Edwarda Piekarskiego (badacz Syberii, twórca Słownika Jakuckiego Języka).

Trzecia i ostatnia prelekcja „Polakom, którzy zmienili świat” – działalność i rozwój społeczno-technologiczny w dwudziestoleciu międzywojennym. Ukazała nieznane „piękne umysły II RP” m.in.: Stefan Banach (matematyk lwowskiej szkoły matematycznej), Stanisław Ulam (matematyk lwowskiej szkoły matematycznej, współtwórca bomby termojądrowej i atomowej oraz napędu do rakiet kosmicznych) oraz genialni kryptolodzy Marian Rajewski (matematyk, który w 1932 roku złamał szyfr Enigmy), Henryk Zygalski (matematyk wynalazca koncepcji tzw. płacht Zygalskiego) i Jerzy Różycki (matematyk współtwórca urządzenia deszyfrującego szyfrogramy Enigmy – najpierw tzw. cyklometr, a następnie, po udoskonaleniu przez Niemców techniki szyfrowania, tzw. bombę kryptologiczną ).

Mamy nadzieję, że słowo przeplatane obrazem dało młodemu czytelnikowi wiadomości, które na dłużej pozostaną w pamięci i zachęci do sięgnięcia po literaturę, która ugruntuje zdobyte wiadomości. Cieszymy się liczną obecnością młodzieży i oczywiście zapraszamy na dalsze spotkania organizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną.

Zyta Mórawska

Czytany 657 razy

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dodaj komentarz

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Pogoda Gostynin z serwisu
doktor
Retro
facebook_page_plugin
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Ok