• tomserwis
 • dekra1

Wyszukaj ogłoszenie

Publicystyka

Porady prawne

Animal Ghost

 • Spiky
  Spiky Pewnego dnia Spiky wszedł do marketu w Gostyninie. "Pewnie…
 • Trio
  Trio Pieski małe trzy… szukają nowych, odpowiedzialnych i kochających właścicieli.
 • Sajdi
  Sajdi W Gostyninie pod Starą Betoniarnią pojawiła się grupa psów.…
 • wegiel.png
 • pitbull-g24.png
 • zielone.png
 • alabnowe.gif
piątek, 02 marca 2018 15:01

Historia zwyciężyła – pamiętamy o Wyklętych

1 marca, to Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W naszym mieście pamiętamy o złożeniu im hołdu.

Uroczystości rozpoczęły się przed tablicą pamiątkową poświęconą ppor. Henrykowi Jóźwiakowi ps. „Groźny”, a usytuowaną na budynku Komendy Powiatowej Policji w Gostyninie.

W swoim wystąpieniu Burmistrz Paweł Kalinowski powiedział m.in.: - "Wyklęci stanęli nie tylko przeciw potężnym siłom nowego agresora, ale także wobec jego bezwzględnej propagandy. Nie mogli zwyciężyć zbrojnie ani ocalić swojego wizerunku, bo otrzymali miano bandytów. Żołnierze Ci, pomimo tego, że zostali wyklęci przez komunistyczny system, nie złożyli broni. W zamian za ofiarną walkę w obronie wartości, jaką była Niepodległość Ojczyzny wielu z Nich poległo z bronią w ręku, innych zamęczono w więzieniach ciągłymi przesłuchaniami i torturami, a jeszcze inni po okrutnych śledztwach przechodzili pokazowe procesy, które były kpiną z wymiaru sprawiedliwości, a których wyrok był oczywisty – natychmiastowe wykonanie kary śmierci".

Nastepnie kwiaty złożyły delegacje, a wśród nich kombatanci, Burmistrz Paweł Kalinowski, Komendant Powiatowy Policji w Gostyninie insp. Zbigniew Włodkowski, Komendant KP PSP bryg. Roman Kossobudzki, Nadleśniczy Gostynin Jacek Liziniewicz przedstawiciele samorządu gminnego, powiatowego, szkół gostynińskich, mieszkańcy Gostynina.

Druga część uroczystości przeniosła się w godzinach popołudniowych na Zamek Gostyniński, gdzie uczniowie najstarszych klas Szkoły Podstawowej nr 3 w Gostyninie wraz z Oddziałami Gimnazjalnymi zaprezentowali program poświęcony tym, którzy walczyli po zakończeniu II Wojny Światowej.

Przybyłych do zamku mieszkańców Gostynina wraz z honorowym gościem, posłem na Sejm – Maciejem Małeckim powitał gospodarz naszego miasta.

Widowisko przygotowane przez nauczycielki Monikę Zarembę i Iwonę Markus, a zaprezentowane przez młodzież było pełne dramatyzmu. Przedstawiało historię i spowiedź Inki (Danuty Siedzikówny), bestialsko torturowanej i zamordowanej z rąk oprawców z UB 28 sierpnia 1946 roku.
W przedstawieniu nie zabrakło takich piosenek, jak: "Miasto 44", "Jedna chwila".

Młodzi aktorzy zebrali gromkie brawa od zebranej publiczności oraz słowa podziękowania i uznania od Burmistrza Pawła Kalinowskiego i posła Macieja Małeckiego. Ponadto panowie zaprosili wszystkich na koncert zespołu "Contra – Mundum" pn. "Żołnierze Wyklęci – cześć i chwała bohaterom", który odbędzie się 8 marca o godz. 18.00 w Miejskim Centrum Kultury.

gostynin.pl

  

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dodaj komentarz

Najnowsze komentarze

 • Spotkanie z Kajetanem Rajskim

  Pollyanna
  Ludzie opamiętania czy plucie na groby bohaterów,jeśli mają szczęście je mieć ,przynosi wam satysfakcję.Tak ...
   
 • Kajetan Rajski w Gostyninie

  mietek
  Wiedzę o żołnierzach wyklętych mam od lat i PIS-u w to nie mieszaj. To za PO zaczęto obchodzić Dzień ...
   
 • Kajetan Rajski w Gostyninie

  mietek
  Ty piszesz o bandytach, którzy wtedy grasowali a ja piszę o żołnierzach wyklętych. Ty wszystkich ...
Pogoda Gostynin z serwisu
OSKP Lisek
Unilink
facebook_page_plugin