• wulkanizacja
 • euromedia
 • dekra1

  marqs AKmedia viper 

WYSZUKAJ OGŁOSZENIE

PUBLICYSTYKA

PORADY PRAWNE

ANIMAL GHOST

 • Zara
  Zara Ma około półtora roku, jest malutkim, czystym pieskiem, który…
 • Pomyłka
  Pomyłka Bo czasem zwykła pomyłka otwiera nowe drzwi... Właśnie przez…
 • Łezka
  Łezka Łezka jest trochę smutna. Jej świat rozpadł się. Pani…

PARTNERZY

 • jk.png
 • 44595045_2095451053840550_8166530088825782272_n.jpg
 • alabnowe.gif
 • wegiel.png
sobota, 12 sierpnia 2017 21:55

Camino - niezapomniana podróż

Św. Jakub to patron Hiszpanii i Portugalii, także podróżników. On otacza swoją opieką podróżujących. Tysiące pątników udają się do św. Jakuba. Idą w upale, niekiedy w deszczu. Bez współczesnych wygód: telefonów czy tabletów.

Po drodze mają czas na liczne rozważania. Myślę, że Camino takie ma każdy w swoim życiu niezależnie od tego, czy podróżuje do tej prawdziwej Hiszpanii - Santiago de Compostela, czy jest to krótsza droga. Dla każdego jest ważna i to św. Jakub nad nią czuwa.

Pielgrzymowanie do św. Jakuba do Hiszpanii ma charakter indywidualny. Pielgrzym na swoim szlaku ma liczne rozważania. Jednocześnie droga, którą pokonuje to wyznacznik jego cierpliwości, dystansu, odwagi, wiary. Św. Jakub to także wyznacznik pielgrzymowania w czasie, ponieważ w 1215 roku dotarł tam nawet św. Franciszek z Asyżu. Podróżując często myślimy jak będzie, co zobaczymy, jaki będzie nasz pokój, hotel, jedzenie, plaża, czy góry, ale przecież najpierw musimy tam dotrzeć. Więc warto choć na chwilę wspomnieć do św. Jakuba i nasza podróż może być takim małym Camino. Kto wie - w sercu może okazać się największą wyprawą życia. Przypominając sobie Katedrę w Santiago de Compostela warto sobie to wszystko jeszcze raz przemyśleć. Katedra pobudowana jest w stylu romańskim. Niesamowite wrażenie wewnątrz jest ujmujące. Kilkaset kilometrów niezależnie od tego, czy samolotem, pociągiem, czy w inny sposób, ale efekt jest ten sam. Kiedy stoisz na tamtej ziemi, patrzysz na to, jak karty historii się toczyły i że ty możesz teraz to zobaczyć jest niesamowite. Wewnątrz katedry jest ołtarz z figurą św. Jakuba. Warto ją objąć lub położyć na niej ręce. To tradycja i jakże ważne przeżycie. Botafumeiro przywiązane grubym sznurem robi fantastyczne wrażenie.

Camino to niezapomniana podróż. Zawsze kiedy nachodzi 25 lipca - dzień patronalny św. Jakuba - przypominam sobie właśnie tę historię niezapominanego szlaku.

Renata Mielniczuk

Czytany 2025 razy

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dodaj komentarz

GALERIA ZDJĘĆ

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Pogoda Gostynin z serwisu
DawCar
OSKP Lisek
facebook_page_plugin