• dekra1
 • wulkanizacja
 • euromedia

  marqs AKmedia viper 

WYSZUKAJ OGŁOSZENIE

PUBLICYSTYKA

PORADY PRAWNE

ANIMAL GHOST

 • Zara
  Zara Ma około półtora roku, jest malutkim, czystym pieskiem, który…
 • Pomyłka
  Pomyłka Bo czasem zwykła pomyłka otwiera nowe drzwi... Właśnie przez…
 • Łezka
  Łezka Łezka jest trochę smutna. Jej świat rozpadł się. Pani…

PARTNERZY

 • wegiel.png
 • alabnowe.gif
 • 44595045_2095451053840550_8166530088825782272_n.jpg
 • jk.png
sobota, 07 kwietnia 2018 10:00

Ikona

Ikona to nie tylko obraz. To pewnego rodzaju modlitwa, przekaz, forma wypowiedzi.

Zawiera w sobie coś co przyciąga od razu. Nie jest tylko wizerunkiem świętej osoby, lecz zajmuje ważne miejsce w kościele. Oczywiście najwięcej ikon mamy w kościele prawosławnym i grekokatolickim. Będąc w Kalambace nie trudno nie zwiedzić tzw. wytwórni ikon. Prowadzi ją Polak. Przedstawia cały proces tworzenia ikony. Wydawać by się mogło, że jest to nic nadzwyczajnego. Jednak cały łańcuszek jaki poprzedza jej gotowy do nabycia produkt jest jakże precyzyjny i pracochłonny.

Ikona powstaje na desce. Po prostu najzwyczajniej mówiąc jest to deska. Prócz farby, kwiatów z dodatkiem żółtka jest 18-karatowe złoto. To czyni ją wyjątkową. Ikona powstaje nawet do kilku dni. Kiedy weźmiemy ją do ręki jest naprawdę zadziwiająca, piękna, odkrywcza i niesamowita.

Niezależnie od tego kogo przedstawia: Matka Boża Zielna, Matka Boża Miłująca, Ostatnia Wieczerza itp. Są przepiękne. Różne kolory, formaty, zdobienia, w ramce lub bez. Możliwość zobaczenia całego procesu tworzenia ikony jest jakże przejmująca. Wiedząc, że za chwilę zobaczy się klasztory nie do opisania i to że trzymasz w ręku ikonę jest fantastyczne. Ikona to taka księga, która ma swój język, spis treści i znaki. Zadziwia i oczarowuje. W cerkwiach jest ich mnóstwo. Kiedy wchodzimy do takiej cerkwi widzimy ich mnogość. Każda przedstawia inna osobę. Posiadają liczne żywe kolory, fiolet, zieleń, czerwony, ale dominuje złoty. To kolor świętości, nieba.

Ikony to historia, mają w sobie coś co powoduje, że przykuwają uwagę. Cieszą się popularnością. Są specyficznym dziełem. Trzeba być wyspecjalizowanym profesjonalistą, aby ją stworzyć. Kunszt artystyczny malarstwa jest na wysokim poziomie. Niezależnie od tego, czy będzie to postać Chrystusa, aniołów czy inne sceny z ewangelii sprawia, że chcemy patrzeć i kontemplować. Pierwsze ikony były malowane płasko i w sposób linearny.

Ikona zawiera w sobie także tajemnicę. Dlatego cieszy się nadal od tylu wieków zainteresowaniem. Zawiera w sobie sacrum. Nie ukrywajmy, że to wciąga nas w ten świat. Uporządkowany, kolorowy, mistyczny i bogaty.

Dlatego ikona jest sacrum. Uspokaja, wycisza i daje ukojenie.

DSC02507

DSC02510

Renata Mielniczuk

Czytany 899 razy

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dodaj komentarz

GALERIA ZDJĘĆ

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Pogoda Gostynin z serwisu
DawCar
OSKP Lisek
facebook_page_plugin