•  
   
   
   
   
   
   
   
 •  
 •  
   
   
 •  
   
 •  
   
   
 •  
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
 


 

 

       

Publicystyka

Orient Express
 •  
sobota, 13 maj 2017 12:17

Serce Portugalii – Fatima

Od lat Fatima jest fenomenem. Tysiące pielgrzymów przemierza te trasę, by móc zobaczyć miejsce objawień Matki Bożej trójce pastuszków: Łucji, Hiacyncie oraz Franciszkowi. Zwłaszcza maj i październik to miesiąc, kiedy Fatima przeżywa oblężenie przez pielgrzymów.

Pierwsze objawienie miało miejsce 13 maja 1917 roku w Cova da Iria. Przez następne 5 miesięcy miały miejsce kolejne. Dlatego i teraz w dobie rozwijającego się wciąż kultu Matki Bożej to 13 dzień miesiąca jest obchodzony uroczyście w kościołach np. naznaczony procesją oraz odmawianym różańcem.

Fatima również od maja do października wiąże się z tą formą modlitwy, w której dodatkowo towarzyszy procesja ze świecami. Wszystko to daje urok niesamowity. Wówczas tajemnice fatimskie są bliżej nas.

Z objawieniami fatimskimi wiąże się cud słońca. Wtedy to mieszkańcy wioski Cova da Iria mogli na własne oczy przekonać się o prawdzie jaką wyznawali pastuszkowie.

W 1919 roku wybudowano kapliczkę w miejscu objawień. Przedstawia figurę Matki Bożej. Na głowie Maryja ma koronę z perłami oraz kamieniami szlachetnymi. Fatima to miejsce niezwykłe. To taka mała Częstochowa. Kult Matki Bożej jest tam dalekosiężny. Z całej Europy i nie tylko przybywają tłumy. Fatima to także bazylika, piękna z 65 metrową dzwonnicą. Niezwykle charyzmatyczna jest procesja ze świecami - Procissão das Velas, którą poprzedza różaniec odmawiany w wielu językach. To wywołuje niesamowite wrażenia. Niezależnie od tego czy będzie to język włoski, portugalski, czy polski (również) słowa Zdrowaś Maryjo …. nabierają tu dużego znaczenia.

Od wielu lat fenomen tego miejsca zachwyca. Dodając do tego pobyt w wiosce Aljustrel jest to podroż nieodoopisania. Wędrując po wsi możemy zajrzeć do domu pastuszków, a tam meble, łóżka, krzesła, obrazy zachowane w takim stanie byśmy mogli poczuć atmosferę tamtych dni. Warto wspomnieć, że życie trójki tych dzieci nie było tak przejrzyste i szczęśliwe jakby mogło się wydawać. Na swojej drodze poznali ludzi niekoniecznie ufających im, a wręcz przeciwnie napotykali na pewne przeszkody. Aby zrozumieć tamte realia należałoby wgłębić się nieco w historię życia Łucji, Hiacynty i Franciszka.

Matka Boża Fatimska to symbol pięknej miłości Rodziny. To ona buduje więź, która może wytrzymać wszystko jeśli tylko nie pozwolimy by osłabła nasza wiara, nadzieja i miłość.

W tym roku data 13 maja jest szczególna. Obchodzimy 100 – lecie objawień Fatimskich. Do Fatimy przyjeżdża papież Franciszek.

Fatima jest sercem Portugalii.

Renata Mielniczuk

 

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

 

 
 

 

 

Najnowsze komentarze

 • Martyna
  Który piesek to ten z drugiego zdjęcia jasnego.

  Czytaj więcej...

   
 • obserwer
  W sytuacji gdy zachodzi podejrzenie matactwa najpierw się aresztuje, bo nie wierzę by w IdG nie ...

  Czytaj więcej...

   
 • Krtos
  Bardzo dobrze niech dobiora się w końcu do tych co zmyslaja żeby dojść do koryta

  Czytaj więcej...

   
 • net
  No, no sprawa interesująca.

  Czytaj więcej...

   
 • ułaa
  kto organizuje ten bieg

  Czytaj więcej...

Pulmonolog

Facebook

Pogoda

Pogoda Gostynin z serwisu

Kontakt