Zgodnie z obowiązującymi przepisami kierujący jest obowiązany jechać z prędkością zapewniająca panowanie nad pojazdem, z uwzględnieniem warunków w jakich ruch się odbywa, a w szczególności: rzeźby terenu, stanu i widoczności drogi, stanu i ładunku pojazdu, warunków atmosferycznych i natężenia ruchu. Ważne są również inne czynniki tj. m.in.: umiejętności i doświadczenie w kierowaniu pojazdami, pora dnia i roku, stres, zmęczenie, zażywane leki.
Należy pamiętać, że wraz ze wzrostem prędkości, w sytuacji nagłego zagrożenia, panowanie nad pojazdem staje się coraz trudniejsze. Wydłuża się droga hamowania i jednocześnie skraca czas na podjęcie właściwej reakcji na drodze.
Mówiąc o zagrożeniach związanych z nadmierną prędkością należy wspomnieć o tzw. młodych kierowcach w wieku 18-24 lata. Wysoki odsetek wypadków z udziałem młodych kierowców często ma związek z brakiem doświadczenia w kierowaniu pojazdami, stylem życia oraz brawurą i skłonnością do podejmowania ryzykownych zachowań. Ich decyzje niejednokrotnie spowodowane są błędną oceną sytuacji oraz nieumiejętnością identyfikacji zagrożeń.
Wielu groźnych zdarzeń na drogach można by uniknąć, gdyby kierujący, niezależnie od wieku częściej myśleli o potencjalnych skutkach ryzykownej jazdy.
Zwolnij i żyj!
Napisz komentarz
Komentarze