,,Nie ma takich słów, które wyraziłyby wdzięczność za to co robią tancerze z Solca.
Za mała jest ludzka dusza aby pomieściła dumę jaka rozpiera mnie jako dyrektora, a serce nie odda miłości jaką do nich czuję..”- powiedziała Anna Wojciechowska – Dyrektor Szkoły na deskach Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku tuż po koncercie jubileuszowym.
Dzieci z małego Solca robią rzeczy wielkie. W swoich działaniach artystycznych propagują polską ludowość, upowszechniają dziedzictwo kulturowe Mazowsza.
W swoich tańcach popularyzują piękno i walory regionalnego oraz narodowego folkloru, z radością i wielkim zapałem odkrywają przed publicznością uroki tańców ludowych oraz pięknych pieśni, które stanowią ważną część naszego dziedzictwa kulturowego..
Pragną ocalić od zapomnienia to, co powinno być drogie wszystkim Polakom- promując zarówno polską kulturę jak i tradycję.
Zespół od chwili powstania jest kuźnią talentów dzieci i młodzieży. To tu kształtują się artystyczne dusze, rozwijają się taneczne pasje. Spotykają się w nim kolejne pokolenia dzieci i młodzieży, która odkrywa piękno, urok i tajemnice tańca ludowego.
Dzieci w swoim repertuarze tańczą tańce regionu Krakowa, Rozbarku, Spisza, Łowicza oraz tańce narodowe. Na deskach Teatru Dramatycznego w Płocku wystąpiły ze spektaklem ,,Kopciuszek” oraz przedstawiły inscenizację ,,Żniw”. Niezapomniane wrażania towarzyszyły publiczności podczas dwukrotnego wystawienia przez zespół widowiska wokalno-tanecznego ,,Wesele Łowickie”, gdzie samymi widzami byli Wielcy aktorzy, Wielcy ludzie, Dobre anioły naszej szkoły, w osobach Emilii Krakowskiej odtwórczyni Jagny, głównej roli w ,,Chłopach”
oraz Ignacego Gogolewskiego – Antek Boryna.
W swoich tańcach ludowych po całym świecie rozsiewają polską kulturę, tradycję i naszą piękną historię.
Tańczyły już na scenach Chorwacji, Serbii, Montenegro, Niemiec, Bułgarii gdzie wytańczyły Złotą Lirę..
Największą jednak dumą dla zespołu był występ dla samego Papieża Benedykta XVI na Placu Świętego Piotra w Rzymie.
,,Taniec to nie układ figur, żeby się go nauczyć trzeba go pokochać.” Tancerze tańcząc pamiętają, że wszystko, co się czyni, należy czynić na chwałę Boga.
Aktywnie uczestniczą w życiu swojej ,,Małej ojczyzny” Parafii Św. Wojciecha w Solcu, gdzie z dumą i ogromnym zaangażowaniem przekazują wartości duchowe i religijne tak bardzo drogie każdemu Polakowi.
Nasze ogromne podziękowania kierujemy w stronę ludzi o wielkim sercu.
Mówimy ,,Dziękuję” – Wójtowi Gminy Gostynin – Panu Edmundowi Zielińskiemu. Marszalkowi Województwa Mazowieckiego Panu Adamowi Struzikowi.
Słowa wdzięczności kierujemy do Proboszcza Parafii Św. Wojciecha w Solcu – Księdza Sławomira Buńkowskiego. Szczególnie gorące podziękowania składamy na ręce rodziców tancerzy Dziecięcego Zespołu Pieśni i Tańca Solec, pracowników szkoły oraz wszystkich naszych przyjaciół oddanych zespołowi.
ZSPiG w Solcu
Napisz komentarz
Komentarze