Reklamanapisy

Częste błędy i nieporozumienia związane z kalkulatorem BMI

Kalkulator BMI jest narzędziem umożliwiającym sprawdzenie, czy mamy prawidłową masę ciała. Bazuje przy tym na dwóch informacjach – wzroście i wadze danej osoby. Wskaźnik BMI jest powszechnie wykorzystywany, ale ma wady. Z czego wynikają błędy i nieporozumienia związane z korzystaniem z kalkulatora BMI?

Czym jest BMI?

BMI (Body Mass Index) to wskaźnik, który pozwala na określenie, czy masa ciała jest prawidłowa. Wynik uzyskany z kalkulatora BMI porównywany jest ze wzorcowymi przedziałami.

Jak działa kalkulator BMI?

Wskaźnik można obliczyć samodzielnie albo wykorzystać do tego celu kalkulator BMI online. Wystarczy podać wzrost w metrach oraz wagę w kilogramach. BMI oblicza się, dzieląc masę ciała przez wzrost podniesiony do kwadratu.

Przykładowo:

Przy wadze 65 kg i wzroście 1,75 cm, BMI = (65)/1,752 = 21,22

Ważne jest porównanie wyliczonego wskaźnika BMI z przyjętymi normami, które wynoszą:

  • poniżej 18,5 – niedowaga,
  • 18,5-24,99 – prawidłowa waga,
  • 25-29,99 – nadwaga,
  • 30-34,99 – I stopień otyłości,
  • 35-39,99 – II stopień otyłości,
  • powyżej 40 – III stopień otyłości.

Podane przedziały dotyczą wskaźnika BMI u dorosłych. Natomiast u dzieci i młodzieży normy są inne – zależne od wieku oraz płci. Prawidłowa masa ciała u dziewczynek oznacza BMI mieszczące się w przedziale:

  • 15,3- 21,8 – 13 lat,
  • 16,3-22,2 – 14 lat,
  • 16,9-22,7 – 15 lat.

U chłopców prawidłową masę ciała określa wskaźnik BMI o wartości:

  • 15,5-22,9 – 13 lat,
  • 16-23,1 – 14 lat,
  • 16,7-23,2 – 15 lat.

Dlaczego nie ma przedziałów wartości wskaźników BMI dla dzieci w wieku od 0 do 12 roku życia? Ponieważ w ich przypadku do określenia prawidłowej masy ciała i wzrostu służą centyle i siatki centylowe. Umożliwiają porównanie wagi w stosunku do wagi innych dzieci o tej samej płci i wieku oraz analogicznie wzrostu. Jeśli waga dziecka znajduje się powyżej 95 centyla, oznacza to, że jest ono otyłe. Jeżeli poniżej 25 centyla – ma niedowagę.

Błędy interpretacyjne wskaźnika BMI

Choć BMI ma prostą konstrukcję i trudno popełnić błąd przy jego szacowaniu, zwłaszcza przy posługiwaniu się kalkulatorem, to jednak jego wskazania nie zawsze są prawidłowe. Nawet osoba, której wskaźnik wynosi 35, niekoniecznie musi cierpieć z powodu otyłości. Wadą BMI jest to, że nie bierze pod uwagę aktywności fizycznej człowieka, ani masy mięśniowej, jaką może mieć.

Gęstość masy mięśniowej jest większa niż tkanki tłuszczowej. Dlatego kalkulator BMI w przypadku sportowców, w szczególności kulturystów, nie ma zastosowania. U osób wyczynowo uprawiających sporty, czy nawet regularnie uczęszczających na siłownię, najczęściej występuje odpowiednia, prawidłowa do wzrostu zawartość tkanki tłuszczowej w ciele. Wyższy wskaźnik BMI wynika z rozbudowanej muskulatury.

BMI nie bierze pod uwagę analizy składu ciała. Jego prosta konstrukcja na to nie pozwala. Stąd też powstaje kolejny problem. Mianowicie, są osoby, u których wskaźnik BMI co prawda ma prawidłową wartość, ale w organizmie jest zbyt wiele tkanki tłuszczowej. Podobnie jak u osób otyłych występuje u nich zwiększone ryzyko wystąpienia schorzeń związanych z większą zawartością tłuszczu w ciele.

Kiedy BMI jest za wysokie…

Na całym świecie coraz głośniej mówi się o epidemii nadwagi i otyłości. NFZ szacuje, że nadwagę ma już nawet trzech na pięciu dorosłych Polaków, a co czwarty jest otyły. Za 6 lat osób otyłych w naszym kraju będzie nawet o 30% więcej. WHO alarmuje, że rocznie z powodu chorób związanych z nadwagą i otyłością umiera ponad 2,5 mln ludzi.

Wysoki wskaźnik BMI powinien skłonić do określonej reakcji. Warto wybrać się do lekarza, który przebada pacjenta i zaleci odpowiednią drogę postępowania. Należy skonsultować się z dietetykiem i podjąć dopasowaną do swoich potrzeb aktywność fizyczną. Konieczne będzie połączenie jej z niskokaloryczną dietą, aby gubić kilogramy zdrowo i nie narażać się na efekt jo-jo.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 17°CMiasto: Gostynin

Ciśnienie: 1016 hPa
Wiatr: 14 km/h

Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama