środa, 8 maja 2024 11:08

Budowa zamku w Gostyninie

Muzeum Mazowieckie planuje w roku 2025 otwarcie Muzeum Ziemi Gostynińskiej, które działać będzie przy ulicy Floriańskiej 23. Nowe muzeum prezentować będzie eksponaty związane z historią Ziemi Gostynińskiej. Z tej okazji chcemy poznać nieco bliżej historię Gostynina i okolic. Co tydzień będziemy prezentować Wam jedną ciekawostkę dotyczącą tego miasta. Autorem tekstów jest Tomasz Paszkiewicz. Miłej lektury!
  • Źródło: Muzeum Mazowieckie w Płocku

Badacze historii Północnego Mazowsza nie mają wątpliwości, że murowany zamek w Gostyninie powstał w XIV wieku. Zastąpił on drewniano-ziemny gród, który pobudowany został na wzgórzu usypanym za czasów panowania Konrada I Mazowieckiego. Nie ma żadnych wątpliwości, że budowa zamku poprzedziła lokację miasta. Wiadomo także, że wzniesiona w XIV wieku budowla zdecydowanie podniosła walory obronne Gostynina, dostosowując go do pełnienia funkcji ośrodka książęcej władzy i administracji, a także zbiornicy książęcych dochodów pochodzących z Ziemi Gostynińskiej.

Z pracy zbiorowej „Dzieje Gostynina i Ziemi Gostynińskiej” dowiadujemy się, że budowa zamku w Gostyninie mogła rozpocząć się z inicjatywy Siemowita II, księcia warszawskiego, rawskiego i wiskiego. Jego dochody oparte były na: bartnictwie, targach, karczmach, młynach, komorach celnych, opłatach sądowych, podatkach i innych źródłach. Mazowsze często najeżdżane było przez rozmaitych wrogów, konieczne więc stało się zapewnienie mu właściwej obrony. Stąd decyzja o budowie zamków w Rawie, Sochaczewie oraz Gostyninie.

Właściwym budowniczym gostynińskiego zamku był jednak Siemowit III. W pierwszej fazie jego rządów jedynym znaczącym punktem obronnym Mazowsza Północno-Zachodniego pozostawał Płock. Około 1370 roku książę podjął więc decyzję o umocnieniu łączności dobrze ufortyfikowanego Mazowsza Płockiego z częścią dzielnicy leżącą na lewym brzegu Wisły. W 1382 roku zamek w Gostyninie określony został jako Novum Castrum czyli nowy gród.

Piotr Lasek w swoim referacie „Zamki domeny książęcej na Mazowszu na przełomie średniowiecza i epoki nowożytnej” podkreślał, że inicjatorem budowy gostynińskiego zamku był Siemowit III, marginalizując zupełnie rolę jego poprzednika.

Zamek wzniesiony został na wzgórzu, w terenie zalewowym o dobrych warunkach obronnych. Wjazd prowadził przez groblę od północnego wschodu. Budowla miała kwadratową wieżę ustawioną od najbardziej zagrożonej strony, budynki mieszkalne i gospodarcze, stajnie oraz magazyny. Stale na zamku przebywali: pisarz, klucznik, kucharz oraz wrotny. Obowiązek obrony i codziennej posługi spoczywał na mieszkańcach książęcej wsi Rataje. Do budowy zamku powołani zostali mieszkańcy osad książęcych Ziemi Gostynińskiej, a także z osad kościelnych i rycerskich, m.in. z Bab, Leśniewic, Pomorzan, Rdułtowa, Sałek i Wieszczyc.

Za tydzień – o początkach lokacji Gostynina i przywileju dla kościoła św. Jakuba.

Na zdjęciu - pieczęć Siemowita III

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
obatel 22.10.2023 11:57
Kto mi wyjaśni !!!!!!! DLACZEGO W HISTORII GOSTYNINA WYWIESZONEJ NA BUDYNKU RATUSZA ZNIKNEŁA INFORMACJA ,ŻE NA ZAMKU BYŁ WIĘZIONY CAR ROSJI WASYL SZUJSKI Z RODZINĄ . TO JEDYNY PRZYPADEK W HISTORII ŻE CAR ZMARŁ POZA GRANICAMI ROSJI . KOMU TO PRZESZKADZAŁO ? CO NA TO RADA ? BURMISTRZ ? HISTORYCY ?

zachmurzenie duże

Temperatura: 14°CMiasto: Gostynin

Ciśnienie: 1025 hPa
Wiatr: 11 km/h

Ogłoszenia
Piękna ogrodzona działka z domkiem holenderskim Piękna ogrodzona działka z domkiem holenderskim Tel. 665 424 109,605 615 205, 515 955 229. Posiadamy do sprzedaży działkę rolno budowlaną o pow. ok. 2000 m/2, zlokalizowana w miejscowości Choinek. Teren działki, płaski, z domkiem holenderskim z pełnym wyposażeniem oraz ogrzewaniem gazowym lub kominkiem elektrycznym. Na terenie działki znajdują się dodatkowo dwa blaszane garaże. Wydane warunki zabudowy (możliwość pobudowania domu całorocznego). Turystyczna i bardzo malownicza okolica. Wokół tereny leśne oraz liczne jeziora. Działka usytuowana w kameralnym kompleksie działek budowlano - rekreacyjnych. Media: Skrzynka prądowa, wodociąg, światłowód oraz szambo. Usytuowanie, przy lesie i sąsiedztwie nowo wybudowanych domów jednorodzinnych i letniskowych, sprawia, że niniejsza oferta, skierowana jest dla osób zachwycających się naturą, z możliwością szybkiego dojazdu do pracy, szkoły itp. Dojazd drogą asfaltową oraz gminną ok. 200 m. W niedalekiej przyszłości dojazd do działki będzie samą drogą asfaltową. Do najbliższego jeziora (jezioro Przytomne ok 2 km). Do najczystszego i najpiękniejszego w okolicy jeziora Białe odległość ok. 6 km. Odległość od Gostynina ok. 6 km, od Płocka ok 25 km, od Warszawy ok. 110 km. Cena: 190 000 zł do negocjacji. Zapraszamy na prezentację i do zakupu. Prezentacja w naszym biurze jest bezpłatna i niezobowiązująca! Kupujący płaci prowizję tylko i wyłącznie w przypadku zakupu danej nieruchomości. Obsada Biura Solid-Nieruchomości ul. Wojska Polskiego 27/67 09-500 Gostynin (budynek Poczty Polskiej)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama