Jak wyglądają pluskwy?
Jaja pluskwy swoim wyglądem przypominają białe ziarenka ryżu. Ich wielkość nie przekracza 1,5 mm. Z kolei larwy, nazywane nimfami, przechodzą 5 różnych stadiów linienia, osiągając większy rozmiar oraz zrzucając stare wylinki larwy. W pierwszym stadium osiągają zazwyczaj 1,5 mm i charakteryzują się bardzo jasną barwą. W następnym mierzą 2 mm, a w ich odwłoku widoczna jest czarna końcówka. Stadium trzecie to zmiana koloru na kremowy i wzrost do 2,5 mm. W czwartym larwa ma ok. 3 mm długości i zmienia barwę na brązową. W ostatnim piątym stadium nimfy osiągają ok. 4,5 mm i przyjmują ciemnobrązowe ubarwienie. Z kolei dorosła pluskwa osiąga od 5 do 7 mm, przy czym samice są nieco większe od samców. Najedzony osobnik może wydłużyć swój odwłok do 8 mm średnicy.
Dorosły owad swoim wyglądem przypomina pestkę jabłka. To niewielkich rozmiarów bezskrzydły pasożyt o owalnym kształcie. Jego ciało pokryte jest licznymi włoskami, ponadto pluskwa ma trzy pary odnóży wyposażonych w pazurki, które umożliwiają przeczepienie się do żywiciela. Krew pobierana jest za pomocą narządu gębowego kłująco-ssącego. Specjalne czułki, które są zlokalizowane na głowie pluskiew, są wrażliwe na ciepło ciała oraz jego zapach, dzięki czemu pasożyt z łatwością lokalizuje żywiciela. Dorosłe głodne osobniki mają żółto-brunatną barwę, natomiast po spożyciu krwi przyjmują mahoniowy kolor.
Co ważne, pluskwa domowa może wytrwać bez pożywienia kilka tygodni. Dodatkowo owady te szybko się rozmnażają, samica składa każdego dnia ok. 10-12 jaj. Cykl rozwoju pluskwy trwa od miesiąca do 2 miesięcy.
Gdzie najczęściej można znaleźć ślady obecności pluskiew?
Głównym dowodem bytowania pluskiew w domu czy mieszkaniu są charakterystyczne ślady po ugryzieniu na ciele człowieka. Najczęściej zlokalizowane są one w obrębie pleców, szyi, ramion czy nóg. Początkowo można je pomylić z ukąszeniem przez pchły czy komary. Jednak w sytuacji, kiedy ślady występują w niewielkiej odległości od siebie, ponadto są w jednej linii bądź tworzą trójkąt, wówczas wskazuje to na ugryzienie pluskwy. Kolejnym sygnałem są widoczne ślady krwi na pościeli, prześcieradle czy odzieży nocnej, które powstają wskutek ugryzień bądź samo wydzielania przez insekty.
W pomieszczeniach, gdzie bytują pluskwy, wyczuwalny jest charakterystyczny zapach, zwłaszcza w pobliżu łóżka. Zaniepokojone owady produkują oleistą ciecz, której woń przypomina zgniłe maliny lub kolendrę. Namnożenie się pasożytów może być zauważalne w obrębie łóżka w postaci żywych bądź martwych osobników, jak również jaj lub wylinki larw.

Skąd pluskwy biorą się w domu/mieszkaniu?
W społeczeństwie nadal panuje przekonanie, że pluskwy bytują w miejscach o niskim poziomie higieny i czystości. Jednak jest to mit, gdyż owady te wybierają przestrzeń, w której mają stały dostęp do żywiciela. Do naszych domów czy mieszkań, najczęściej są przynoszone z zewnątrz. Pluskwy bytują zazwyczaj w miejscach, gdzie jest duże skupisko ludzi, stąd też do naszych domostw są przynoszone na bagażu czy ubraniach po pobycie w hotelu.
Ukrywają się również w tapicerowanych meblach, np. w restauracji, skąd również można je przynieść na swojej odzieży do domu. Używane meble bądź ubrania także stanowią dobre miejsce bytowania pluskiew, stąd też zakup antyków czy garderoby z „drugiej ręki” może wiązać się z pojawieniem się niechcianych lokatorów. Zwierzęta domowe również mogą przenosić pluskwy na swym ciele.
Jak skutecznie pozbyć się pluskiew?
Niestety samodzielna walka z pluskwami jest bardzo uciążliwa, a skuteczne ich wyeliminowanie niemożliwe. Wynika to głównie z niewielkich rozmiarów tych owadów oraz licznych kryjówek, w których bytują. Chcąc pozbyć się pasożytów, konieczne jest zlokalizowanie wszystkich miejsc, w których się chowają. Ich ulubionymi miejscami są szczeliny łóżka, szwy materaca, zagłębienia w tapicerce, zakamarki mebli, tapety czy obicia ścian, jak również ramy obrazów, fałdy zasłon, listwy przypodłogowe lub ubytki w ścianie.
Ilość kryjówek jest niezliczona, stąd też konieczne jest kompleksowe podejście. Likwidacja pluskiew wymaga zastosowania specjalistycznych metod oraz środków, którymi dysponują wyłącznie firmy DDD.
.jpg)
W celu pozbycia się pluskiew technicy stosują najczęściej:
- metodę oprysku,
- ogrzewanie całych pomieszczeń do temp. 60⁰C,
- miejscowe zastosowanie pary wodnej,
- wymrażanie suchym lodem,
- opylanie powierzchni,
- zamgławianie termiczne oraz ultraniskoobjętościowe.
Wymienione sposoby są w pełni bezpieczne, jednak muszą być przeprowadzane przez specjalistów. Wybór odpowiedniej metody zależny jest od konkretnego przypadku. Tylko w taki sposób możliwe jest skutecznie pozbycie się pluskiew z całej powierzchni.
Obecność pluskiew w domu wiąże się z koniecznością profesjonalnego podejścia do ich usunięcia. To niezwykle wytrwałe owady, które bez pożywienia mogą przetrwać nawet kilka tygodni, stąd też ich wyeliminowanie musi odejmować całą powierzchnię, a nie tylko wybrane punkty. Właśnie dlatego należy skorzystać z pomocy profesjonalistów z firmy DDD.
Masz problem z pluskwami i chcesz się ich skutecznie pozbyć? Skontaktuj się z polecaną firmą Vector:
WWW: https://vector-uslugi.pl
Telefon: 725 392 578
E-mail: uslugi.sprzatajace@onet.pl
Napisz komentarz
Komentarze