Wśród uczniów i nauczycieli zebranych na głównym holu szkoły, gdzie zlokalizowano wystawę, znaleźli się także goście specjalni – Jerzy Sochacki – Wójt Gminy Szczawin Kościelny, Barbara Stępniak – przewodnicząca Rady Rodziców, Ewa Chodorowska – dyrektor GOK w Szczawinie Kościelnym, Norbert Finke i Antoni Rutkowski – przedstawiciele Nadleśnictwa Gostynin i Leśnictwa Szczawin Kościelny.
Wystawa składająca się ze zdjęć, map, fotogramów, reprodukcji obrazów i kopii dokumentów zebranych w pięciu kręgach tematycznych: „Do Niepodległości”, „Walka o granice”, „Dziedzictwo II Rzeczypospolitej”, „Wielcy Polacy trudnego stulecia” i „Ojczyzna jest naszą matka” przedstawia wybitnych polityków i mężów stanu, którzy dali podwaliny pod odradzające się Państwo Polskie, osoby, miejsca, bitwy i wydarzenia z lat 1919-1922 od Powstania Wielkopolskiego, przez powstania śląskie, plebiscyty wojny z Ukrainą i Rosją Sowiecką zakończone traktatem ryskim. Ważnym elementem wystawy jest przypomnienie osiągnięć ekonomicznych, przemysłowych, naukowych z dwudziestolecia międzywojennego. Poczesne miejsce na wystawie zajmują sylwetki wybitnych Polaków od Władysława Reymonta – pierwszego noblisty niepodległości, przez wybitnych uczonych, działaczy społecznych i gospodarczych, artystów, dowódców wojskowych po postacie św. siostry Faustyny i Prymasa Tysiąclecia. Wystawę zamyka instalacja poświęcona i dedykowana św. Janowi Pawłowi II”.
Jak podkreślał dyrektor szkoły oraz Wójt Gminy wystawa wpisuje się w obchody 100-lecia niepodległości, stanowi ważny element kształtowania świadomości narodowej i buduje wspólnotę narodową adresując swoje przesłanie do młodzieży ale także wszystkich, którzy wystawę będą chcieli obejrzeć.
Marian Żuchniewicz
Napisz komentarz
Komentarze