środa, 8 maja 2024 14:50

Rozkwit rzemiosła na Ziemi Gostynińskiej

Muzeum Mazowieckie planuje w roku 2025 otwarcie Muzeum Ziemi Gostynińskiej, które działać będzie przy ulicy Floriańskiej 23. Nowe muzeum prezentować będzie eksponaty związane z historią Ziemi Gostynińskiej. Z tej okazji chcemy poznać nieco bliżej historię Gostynina i okolic. Co tydzień będziemy prezentować Wam jedną ciekawostkę dotyczącą tego miasta. Autorem tekstów jest Tomasz Paszkiewicz. Miłej lektury!
  • Źródło: Muzeum Mazowieckie w Płocku
Rozkwit rzemiosła na Ziemi Gostynińskiej
Jost Amman, Piwowar (XVI wiek)

W 1564 roku w Gostyninie było aż 176 rzemieślników. W Gąbinie było ich 145, a w Osmolinie 45. Największe grupy stanowili szewcy (w Gostyninie – 29), krawcy (20) i piekarze (16). Rzemieślnicy z Gąbina zasłynęli dzięki wyrobom garncarskim z polewy, które wywożone były nawet poza granice naszego kraju oraz z produkcji sukna wysokiej jakości.

Dzięki nadawanym przez władców przywilejom rzemieślnicy obciążeni byli stosunkowo niskimi podatkami. W 1563 roku Zygmunt August nadał specjalny przywilej dla cechu kowali, a Władysław IV – dla cechu kuśnierzy z Gąbina.

Poza cechami wytwarzali swoje wyroby rzemieślnicy określani mianem „partaczy”. Bardzo często byli to Żydzi, którzy otrzymywali od starosty pozwolenie na produkcję rzemieślniczą pod warunkiem wniesienia opłat na rzecz dworu. Między cechami rzemieślniczymi a partaczami nadzwyczaj często dochodziło do konfliktów.

Jednym z najważniejszych przywilejów uzyskanych przez mieszczan z Ziemi Gostynińskiej było prawo do warzenia piwa. Było ono w dawnej Polsce nie tylko popularnym napitkiem, ale bardzo istotnym składnikiem codziennej diety. Popijano nim bowiem jedzenie, które było suche i ciężkostrawne, a nierzadko również niewłaściwie przyrządzone.

Na Mazowszu największą sławą cieszyło się w dawnych czasach produkowane na Ziemi Czerskiej piwo wareckie. Dobrą markę miało również piwo gostynińskie, które chętnie pijano na dworze książąt mazowieckich w Płocku.

Warzeniem piwa mógł się trudnić każdy posiadacz nieruchomości miejskiej bez względu na to, jaka była jego główna profesja. W 1564 roku lustratorzy zanotowali, że w Gostyninie działa 25 piwowarów. W Gąbinie w owych czasach było 26 piwowarów. Rocznie warzyli oni 104 kłody piwa (Słownik polszczyzny XVI wieku podaje, że kłoda to naczynie stanowiące miarę pojemności płynów i produktów przeznaczonych na dłuższe przechowywanie, o różnej objętości na różnych obszarach od 200 do 400 l.).

W 1630 roku największym ośrodkiem piwowarskim Ziemi Gostynińskiej był Gąbin, gdzie produkowano 450 beczek piwa rocznie. W Gostyninie roczna produkcja sięgała 311 beczek. Większość produkcji przeznaczana była na sprzedaż, a wśród kupujących przeważali chłopi, którzy przyjeżdżali na targ oraz przedstawiciele drobnej szlachty. Piwo warzone było również w folwarkach Ziemi Gostynińskiej. Rozwój piwowarstwa wpłynął również na rozwój furmaństwa i bednarstwa, bowiem składowanie i przewóz piwa wymagały odpowiedniej liczby beczek i środków transportu.

Mieszczanie Ziemi Gostynińskiej trudnili się także produkcją gorzałki, która jeszcze w XV wieku była uważana za lekarstwo. Dopiero w XVI wieku rozpoczęła się masowa produkcja trunku, który stawał się coraz bardziej popularny. Najczęściej produkowana była gorzałka żytnia, mniej popularna była robiona z jęczmienia lub owsa.

Za tydzień - o XVI-wiecznym handlu na Ziemi Gostynińskiej.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
rolka 11.03.2024 18:00
Wielkie podziękowanie Panie Andrzeju za cykl historycznych publikacji. Panie doktorze Tomaszu gratuluję za zrozumiały, przystępny i ciekawy tekst. Czekamy na więcej. -Wieloletni dylemat gdzie "szpilorki" i "krawce".

zachmurzenie duże

Temperatura: 16°CMiasto: Gostynin

Ciśnienie: 1024 hPa
Wiatr: 12 km/h

Ogłoszenia
Piękna ogrodzona działka z domkiem holenderskim Piękna ogrodzona działka z domkiem holenderskim Tel. 665 424 109,605 615 205, 515 955 229. Posiadamy do sprzedaży działkę rolno budowlaną o pow. ok. 2000 m/2, zlokalizowana w miejscowości Choinek. Teren działki, płaski, z domkiem holenderskim z pełnym wyposażeniem oraz ogrzewaniem gazowym lub kominkiem elektrycznym. Na terenie działki znajdują się dodatkowo dwa blaszane garaże. Wydane warunki zabudowy (możliwość pobudowania domu całorocznego). Turystyczna i bardzo malownicza okolica. Wokół tereny leśne oraz liczne jeziora. Działka usytuowana w kameralnym kompleksie działek budowlano - rekreacyjnych. Media: Skrzynka prądowa, wodociąg, światłowód oraz szambo. Usytuowanie, przy lesie i sąsiedztwie nowo wybudowanych domów jednorodzinnych i letniskowych, sprawia, że niniejsza oferta, skierowana jest dla osób zachwycających się naturą, z możliwością szybkiego dojazdu do pracy, szkoły itp. Dojazd drogą asfaltową oraz gminną ok. 200 m. W niedalekiej przyszłości dojazd do działki będzie samą drogą asfaltową. Do najbliższego jeziora (jezioro Przytomne ok 2 km). Do najczystszego i najpiękniejszego w okolicy jeziora Białe odległość ok. 6 km. Odległość od Gostynina ok. 6 km, od Płocka ok 25 km, od Warszawy ok. 110 km. Cena: 190 000 zł do negocjacji. Zapraszamy na prezentację i do zakupu. Prezentacja w naszym biurze jest bezpłatna i niezobowiązująca! Kupujący płaci prowizję tylko i wyłącznie w przypadku zakupu danej nieruchomości. Obsada Biura Solid-Nieruchomości ul. Wojska Polskiego 27/67 09-500 Gostynin (budynek Poczty Polskiej)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama