- Kto może udzielić pomocy prawnej i w jakich sytuacjach warto po nią sięgać?
- Czy możliwe jest uzyskanie nieodpłatnej pomocy prawnej?
Kiedy może się przydać wsparcie absolwentów prawa i czy jest możliwa nieodpłatna pomoc prawna? Spróbujmy dowiedzieć się więcej na ten temat.
Kto może udzielić pomocy prawnej i w jakich sytuacjach warto po nią sięgać?
W dzisiejszych czasach każdy człowiek może znaleźć się w sytuacji, w której konieczne jest uzyskanie pomocy prawnej. Jest ona potrzebna zawsze wtedy, kiedy konieczne jest wykonanie czynności maksymalnie zgodnych z prawem i podjęcie najkorzystniejszych decyzji. Sprawdzi się zatem zarówno dla osób prywatnych, jak i przedsiębiorców czy firm. Pomocy prawnej może udzielić specjalista z odpowiednim wykształceniem, na przykład adwokat, radca prawny, aplikant radcowski albo aplikant adwokacki. Zazwyczaj najlepiej jest udać się do specjalnej kancelarii, takiej jak na przykład https://kancelaria-szeffner.pl/, wybierając ją na podstawie dziedziny prawa, jaką się w szczególności zajmuje. W szczególnych przypadkach można też skorzystać z nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego.
Czy możliwe jest uzyskanie nieodpłatnej pomocy prawnej?
Wiele osób interesuje się uzyskaniem nieodpłatnej pomocy prawnej. Czasami przecież na wsparcie prawnika po prostu nie stać. Właśnie dla osób, które są w trudnej sytuacji (nie mają pieniędzy, są osobami ze znaczną niepełnosprawnością ruchową i tak dalej) w specjalnych punktach jest świadczone nieodpłatne poradnictwo obywatelskie. Należy jednak przygotować pisemne oświadczenie, które poświadcza, że nie można skorzystać z płatnej wizyty u prawnika. Warto zaznaczyć, że udzielana nieodpłatna pomoc prawna jest na wysokim poziomie i nie odbiega od wsparcia płatnego. Niektórym wydaje się, że osoba świadcząca nieodpłatne poradnictwo obywatelskie nie może być dobre. A jednak - jest to usługa oferowana przez wykształconych prawników, na wysokim poziomie i mająca efekt taki sam, jak wizyta odpłatna. Więcej na ten temat można przeczytać w specjalnej ustawie o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej.
Napisz komentarz
Komentarze