Tytuł konferencji to KOZZD - Gostynin - Czersk. 10 lat później. Refleksje i postulaty po dekadzie obowiązywania ustawy o postępowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi stwarzających zagrożenie życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób.
W trzech panelach wystąpili specjaliści z wiedzą i doświadczeniem z zakresu omawianej problematyki. O więziennictwie mówił np. pochodzący z Gostynina wieloletni dyrektor generalny Służby Więziennej Paweł Moczydłowski. Mówił, że w Polsce jest problem z przeludnieniem w zakładach karnych. Liczba ludności w Polsce spada, a liczba więźniów rośnie. Obecnie w zakładach karnych przebywa 73 746 osadzonych.
Naczelny kapelan więziennictwa ks. Adam Jabłoński nie rozumie gostynińskiego ośrodka i stwierdza, że pacjenci przebywający w KOZZD są dwa razy skazani.
Ośrodek w Gostyninie nie jest szpitalem, ani więzieniem - podkreślała moderatorka trzeciego panelu Agnieszka Gutkowska z Uniwersytetu Warszawskiego, z Wydziału Prawa i Administracji i dodawała, że akt prawny nie jest doprecyzowany.
Obecna na konferencji dyrektor Krajowego Ośrodka Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym Agnieszka Jędrzejczak zaapelowała do wszystkich aby jeszcze raz spojrzeć na model funkcjonowania ośrodka i wprowadzić systemowe zmiany.
Uczestnicy konferencji mogli zadawać pytania Agnieszce Jędrzejczak.
Całość podsumowała prof. dr hab. Monika Płatek, Kierownik Zakładu Kryminologii Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.
Konferencję zorganizował Uniwersytet Warszawski, Wydział Prawa i Administracji. Od samego początku spotkania do końca dyskusji przysłuchiwała się Wiceminister Sprawiedliwości Maria Ejchart, która w ubiegłym tygodniu odwiedziła ośrodek.
W Gostyninie obecnie przebywa 103 pacjentów, a w Czersku 26. Docelowo w Gostyninie powinno być 60 osób, a w Czersku 40.
Napisz komentarz
Komentarze