Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Czym jest RKO i jak je przeprowadzić?

Posiadanie podstawowej wiedzy dotyczącej pierwszej pomocy może okazać się kluczowe w sytuacji, gdy doszło do zatrzymania akcji serca, a poszkodowana osoba nie oddycha. W wielu przypadkach to właśnie pierwsza pomoc jest w stanie uratować poszkodowaną osobę, dlatego zyskanie informacji na temat tego, czym jest resuscytacja krążeniowo-oddechowa, oraz jak ją prawidłowo wykonać może okazać się kluczowe.
Reklama

RKO co to jest?

Już na samym wstępie, warto odpowiedzieć na pytanie, które pojawia się niezwykle często, czyli “RKO co to jest”. RKO to skrót, którego rozwinięciem jest resuscytacja krążeniowo-oddechowa, czyli jedna z metod pierwszej pomocy w przypadku braku oddechu, oraz zatrzymania akcji serca u osoby poszkodowanej. Warto powiedzieć, że nawet chwilowy brak tlenu może powodować martwicę, lub nawet śmierć poszkodowanej osoby, dlatego natychmiastowe przejście do udzielania pierwszej pomocy jest niezwykle ważne. Pomimo tego, że sam proces udzielania pomocy nie jest zbytnio skomplikowany, to wiele osób, nadal nie wie, RKO co to jest, dlatego warto zwiększać świadomość osób dotyczącą tego, jak przeprowadzić resuscytację.

Reklama

Sam proces RKO możemy podzielić na dwa rodzaje, czyli podstawowy zabieg resuscytacji, do którego wykorzystuje się podstawowe umiejętności, a także zaawansowany zabieg resuscytacyjny, który wymaga sięgnięcia po profesjonalny sprzęt do RKO. Sam sprzęt, taki jak defibrylator, https://czarmed.pl/category/defibrylatory-aed możliwy jest do znalezienia w obiektach sportowych, a także innych miejscach, które odwiedzane są przez dużą liczbę ludzi. Naturalnie, profesjonalny sprzęt do RKO wymaga prawidłowej obsługi, ponieważ w innym wypadku, jego użycie może przyczynić się do pogorszenia stanu poszkodowanego.

Jak przeprowadzić RKO?

Odpowiedź na pytanie, jak przeprowadzić RKO należy zacząć od kilku ważnych informacji, przede wszystkim, przed zaczęciem resuscytacji, należy upewnić się, że znajdujemy się w bezpiecznym miejscu. Kolejną sprawą jest ocenienie tego, czy poszkodowany jest przytomny, a także, czy oddycha. Jeżeli jasno stwierdzimy, że osoba potrzebuje resuscytacji, możemy przejść do tego, jak przeprowadzić RKO. Na samym starcie, zapewniamy drożność dróg oddechowych i obserwujemy reakcje poszkodowanego. Następnie wykonujemy 30 uciśnięć klatki piersiowej oraz dwa wdechy ratownicze.

Sama resuscytacja powinna trwać do odzyskania czynności życiowych przez poszkodowanego, do przyjazdu karetki, lub do wyczerpania osoby, która ją przeprowadza. Poszukując sprzętu do resuscytacji, warto odwiedzić https://czarmed.pl/, w którego ofercie znajdziemy akcesoria do przeprowadzania resuscytacji, a także inne potrzebne przedmioty, takie jak butle tlenowe, https://czarmed.pl/category/butle-tlenowe służące do tlenoterapii.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 12°C Miasto: Gostynin

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 13 km/h

Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama