W niedzielę, 12 maja 2024 r. w godzinach porannych w Warszawie przy ul. Marywilskiej 44 doszło do pożaru hali handlowej o wymiarach 250 x 250 m. Ogniem objęte zostało ponad 80 procent hali.
Na miejscu była specjalistyczna grupa ratownictwa chemiczno-ekologicznego (SGRChem) oraz komendant główny PSP nadbryg. dr inż. Mariusz Feltynowski wraz z grupą operacyjną, komendantem wojewódzkim i miejskim PSP.
SGRChem monitoruje atmosferę. Do działań wykorzystano również robot gaśniczy Colossus (zdalnie sterowany pojazd do gaszenia pożarów i likwidacji zagrożeń CBRNE).
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało komunikat do mieszkańców:
„Uwaga! Pożar hali targowej na ul. Marywilskiej 44 w Warszawie. Nie zbliżaj się do miejsca pożaru. Jeśli możesz, zostań w domu i zamknij okna".
ALERT RCB wysłano na teren Warszawy oraz powiatów: warszawskiego zachodniego, legionowskiego i nowodworskiego.
Pożar został zlokalizowany (opanowany), trwa dogaszanie, które potrwa kilka, może nawet kilkanaście godzin – przekazał Komendant Główny PSP podczas briefingu prasowego z miejsca prowadzonych działań, który odbył się ok. godz. 8.00.
Ponadto, poinformował, że:
- ok. godz. 3.31 wpłynął z monitoringu do Komendy Miejskiej PSP alarm i zostały wysłane pierwsze dwa zastępy. Po przyjeździe okazało się, że około 2/3 hali jest już objęte pożarem. Kierunek wiatru powodował, że pożar przez dach przenosił się na resztę hali, w związku z tym zadysponowane były kolejne siły i środki
- zadysponowaliśmy również robot gaśniczy, ponieważ temperatura była taka, że nie można było wprowadzać ratowników do środka, poza tym istniało ryzyko zawalenia się hali do środka
- zadysponowane zostało również mobilne laboratorium, żeby dokonywać pomiarów pyłów. Ponieważ są przekroczenia, zalecamy, żeby nadal nie otwierać okien
- pożar został zlokalizowany (opanowany), trwa dogaszanie, które potrwa kilka, może nawet kilkanaście godzin
- dysponujemy dekontaminację dla naszych ratowników, centralny odwód operacyjny z Akademii Pożarniczej - podchorążych, zadysponowany jest dron do transmisji obrazu i przede wszystkim będą dokonywane pomiary przez mobilne laboratorium, żeby informować ludność czy jest bezpiecznie
- siły i środki aktualnie to łącznie prawie 200 ratowników, 30 pojazdów gaśniczych, 10 drabin i podnośników.
Materiał wideo z konferencji prasowej dostępny jest pod tekstem.
W kulminacyjnym momencie w działaniach ratowniczych brało udział 99 pojazdów i ponad 240 strażaków PSP i OSP, w tym również podchorążowie z Akademii Pożarniczej w ramach centralnego obwodu operacyjnego KSRG. Na miejscu pracowali również druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Gąbinie.
Nie odnotowano osób poszkodowanych.
Napisz komentarz
Komentarze