Osadnictwo olenderskie na Ziemi Gostynińskiej

Muzeum Mazowieckie planuje w roku 2025 otwarcie Muzeum Ziemi Gostynińskiej, które działać będzie przy ulicy Floriańskiej 23. Nowe muzeum prezentować będzie eksponaty związane z historią Ziemi Gostynińskiej.
  • Źródło: Muzeum Mazowieckie w Płocku
Osadnictwo olenderskie na Ziemi Gostynińskiej
Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim

Magdalena Lica-Kaczan na portalu historiaposzukaj.pl opisuje historię pojawienia się Olendrów w Polsce, dzieląc ją na trzy główne etapy. Od połowy XVI do połowy XVII wieku do Polski sprowadzili się menonici z Fryzji i Niderlandów.

Między połową XVII a końcem XVIII wieku – Niemcy wyznania luterańskiego, którzy pochodzili z obszarów sąsiadujących z Polską: Pomorza Zachodniego, Nowej Marchii i Śląska, ale także z Badenii i Wirtembergii. W XVII wieku dotarli też nad mazowiecki odcinek Wisły, osiedlając się w 1628 roku na Saskiej Kępie, nazywanej dawniej również Holendrami, Olendrami, a nawet Holandią, podobnie zresztą jak inne obszary objęte kolonizacją olenderską. Schyłkowa, trzecia faza (do 1864 roku, uwłaszczenia chłopów) dotyczyła głównie Wielkopolski i Mazowsza.

Olendrami (ale i Olędrami) zwano początkowo pierwszych kolonistów, którzy przybyli z terenów dzisiejszej Holandii. Pojęcie „Olender” szybko jednak zaczęło być stosowane wobec wszystkich kolonistów lokowanych na prawie holenderskim, z którego wynikały rozmaite przywileje – wolność osobista, wieloletnia bądź wieczysta dzierżawa gruntów i możliwość ich dziedziczenia przez spadkobierców. Olendrami byli więc Holendrzy, Niemcy, ale i Polacy, którzy przejęli metody gospodarowania protestanckich osadników, którzy zaczęli ich z powodzeniem naśladować. Karczowali i osuszali podmokłe grunty, uprawiali pozyskaną w ten sposób ziemię.

Na Ziemi Gostynińskiej osadnictwo olenderskie wiązało się przede wszystkim z Wisłą, nad którą przybyszów sprowadzali właściciele ziemscy dostrzegający korzyści ekonomiczne wynikające z zastąpienia pańszczyzny i danin czynszami dzierżawczymi. Nowi mieszkańcy osiedlali się tam, gdzie miejscowa ludność (zazwyczaj byli to polscy chłopi pańszczyźniani) nie potrafiła poradzić sobie z terenem, który był podmokły lub okresowo i regularnie zalewany przez rzekę.

Kontrakty z osadnikami zawierane były zwykle na 40 lat. Na ich podstawie olendrzy, którzy byli obeznani z żywiołem wody, zobowiązani byli do wykarczowania i osuszenia gruntów. Osadnicy  na ziemiach niegościnnych dla miejscowej ludności potrafili nie tylko żyć, ale i rozwijać swoją gospodarkę. Budowali sprawne systemy odwadniająco-nawadniające, jako nawóz stosowali żyzny namuł rzeczny. Znali również szereg skutecznych zabezpieczeń przed powodzią.

Wszystkich, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej na temat Olendrów, zapraszamy serdecznie do Skansenu Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim (na zdjęciu).

Za tydzień o Kajetanie Dembowskim i jego związkach z Olendrami.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ewa Strakowska 23.06.2024 10:03
Dobrze że powstaje muzeum i chciałabym żeby opisany był cmentarz w Mialkówku po Olendrach teraz jest uprzątnięty i brak opisuu.

zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 0°C Miasto: Gostynin

Ciśnienie: 1032 hPa
Wiatr: 8 km/h

Ogłoszenia
Mieszkanie z balkonem na nowym osiedlu Mieszkanie z balkonem na nowym osiedlu Posiadamy do sprzedaży nowoczesne, bardzo atrakcyjne mieszkanie o powierzchni 54 m2. Mieszkanie składa się z salonu z aneksem kuchennym, przestronnej sypialni, przedpokoju oraz łazienki z Wc. Wszystkie pomieszczenia pięknie doświetlone są, naturalnym światłem dziennym. Z salonu prowadzi wyjście na duży balkon z pięknymi widokami na okoliczne tereny zielone. Do lokalu wchodzi się, przez szeroki przedpokój, w którym znajduje się przeszklona i pojemna szafa na ubrania. Mieszkanie urządzone w bardzo wysokim standardzie, zlokalizowane w nowoczesnym budownictwie, przy ul. Kutnowskiej w Gostyninie. Lokal przygotowany do zamieszkania od zaraz, bez najmniejszego wkładu finansowego. Nowoczesna, czysta i zadbana klatka schodowa. Nieruchomość z podziemnym parkingiem, gdzie znajduje się miejsce postojowe, przypisane do przedmiotowego lokalu oraz niewielka komórka lokatorska. Dodatkowo przed blokiem znajduje się wygodny parking. Osiedle pięknie usytuowane, wśród otaczającej zieleni. Cena: 520 000 zł do negocjacji. Zapraszamy do zakupu! Mieszkanie posiada księgę wieczystą! Prezentacja w naszym biurze jest bezpłatna i niezobowiązująca! Kupujący płaci prowizję tylko i wyłącznie w przypadku zakupu danej nieruchomości. Obsada Biura Solid-Nieruchomości ul. Wojska Polskiego 27/67 09-500 Gostynin (budynek Poczty Polskiej) Niniejsza oferta została przygotowywana na postawie informacji uzyskanej od właściciela oraz oględzin i zdjęć nieruchomości wykonanych przez BON Solid. Jednak wszelkie informacje w niej zawarte mogą ulegać aktualizacji. W związku z czym dane zawarte w ogłoszeniu mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu Cywilnego.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama