Dlaczego stres jest potrzebny człowiekowi?
Gdybyśmy w ogóle nie odczuwali napięcia nerwowego, jako gatunek przestalibyśmy istnieć. Zostalibyśmy pozbawieni cennego mechanizmu obronnego, który w odpowiedzi na zagrożenie pomaga nam uciec lub podjąć walkę. Naszych przodków prawdopodobnie zdziesiątkowałyby dzikie zwierzęta. Dziś, kiedy żyjemy w stosunkowo bezpiecznych warunkach, brak stresu mógłby nas nadmiernie rozleniwić i zniechęcić do podejmowania jakichkolwiek aktywności. W rezultacie nasza cywilizacja przestałyby się rozwijać. Pewna dawka stresu jest potrzebna. Nie bez powodu rano organizm wydziela najwięcej kortyzolu. Chce nas w ten sposób zmotywować do codziennych aktywności.
Jak szkodzi przewlekły stres?
Problem stanowi nie tyle łagodny lub umiarkowany stres, który szybko przemija, a jego nasilona i przewlekła postać. W tym drugim przypadku obserwuje się szereg niekorzystnych zmian, które zachodzą w ustroju. Pod wpływem wysokiego poziomu kortyzolu dochodzi do spadku odporności. Organizm staje się podatny na infekcje, gorzej też radzi sobie z rozpoznawaniem i usuwaniem komórek nowotworowych. Długotrwały stres osłabia pamięć, koncentrację i zdolność logicznego myślenia. Poza tym sprzyja depresji i stanom lękowym. Obniża także jakość snu, co skutkuje przewlekłym zmęczeniem i dysregulacją emocjonalną.
Uważność jako naturalny sposób na stres
Jak skutecznie radzić sobie ze stresem? Specjaliści zalecają, abyśmy praktykowali uważność. Kiedy pozostajemy mocno osadzeni w chwili, która właśnie trwa, nie ulegamy sile negatywnych myśli. Warto nauczyć się dystansować do treści, które podsuwa nam umysł. Zadajmy sobie pytanie, na ile scenariusz, który rozważamy, jest prawdopodobny. Czy przypadkiem nie przeraża nas sama myśl, a nie jego realność? Pomóc może w tym m.in. metoda 5, 4, 3, 2, 1, którą poniżej omówimy.
Metoda 5, 4, 3, 2, 1 jako skuteczna technika relaksacji
Gdy czujesz, że zalewają Cię negatywne myśli („szef mnie zwolni z pracy i wyrzucą mnie z wynajmowanego mieszkania”, „mąż mnie zostawi”), przekieruj uwagę na doznania zmysłowe. Wskaż 5 rzeczy, które widzisz, 4, które słyszysz, 3, których dotykasz, 2, których czujesz zapach i 1 smak. Kiedy zaczynasz skupiać się na tym, co Cię otacza, nie ulegasz natrętnym myślom.
Progresywna relaksacja mięśni Jacobsona
Godną uwagi propozycją wydaje się progresywna relaksacja mięśni Jacobsona. Bardzo często odczuwamy stres i niepokój, bo nasze ciało pozostaje napięte. Gdy ulegnie rozluźnieniu, po chwili zniknie również napięcie nerwowe. Jak tego dokonać? Wspomniana metoda opiera się na obserwacji, że gdy maksymalnie napinamy jakąś część ciała, po chwili zostaje ona całkowicie rozluźniona. Zaleca się, aby wykorzystać tę wiedzą w praktyce. Usiądź lub połóż się w cichym miejscu, po czym maksymalnie napinaj stopy, łydki, uda, brzuch, ręce, ramiona, szyję itp. Po chwili nastąpi relaksacja. Mięśnie należy napinać na co najmniej 5 sekund, równolegle wykonując głębokie wdechy.
Jak skutecznie radzić sobie ze stresem? Postaw na adaptogeny
Jeśli doświadczasz zwiększonego napięcia nerwowego, zwróć uwagę na adaptogeny. Pod wspomnianym terminem kryją się nietoksyczne zioła. Botanicy zauważyli, że pomagają lepiej radzić sobie ze stresem. Ich przyjmowanie sprzyja również odzyskaniu stanu wewnętrznej równowagi.
Adaptogeny stanowią bogate źródło antyoksydantów. Przeciwutleniacze oddają elektrony wolnym rodnikom, dzięki czemu te nie uszkadzają struktur komórkowych. W praktyce oznacza to, że łagodzą stres oksydacyjny. Zmniejszają też stan zapalny w organizmie. Rośliny adaptogenne wykształciły te cenne związki chemiczne w odpowiedzi na stres fizjologiczny, którego doświadczają w trudnych warunkach środowiskowych.
Napisz komentarz
Komentarze