Reklama
Reklama

Szkolnictwo na dawnej Ziemi Gostynińskiej

Muzeum Mazowieckie planuje otwarcie Muzeum Ziemi Gostynińskiej, które działać będzie przy ulicy Floriańskiej 23. Nowe muzeum prezentować będzie eksponaty związane z historią Ziemi Gostynińskiej. Z tej okazji chcemy poznać nieco bliżej historię Gostynina i okolic. Co tydzień będziemy prezentować Wam jedną ciekawostkę dotyczącą tego miasta. Autorem tekstów jest Tomasz Paszkiewicz. Miłej lektury!
  • Źródło: Muzeum Mazowieckie w Płocku
Płocka Małachowianka

Oświata Ziemi Gostynińskiej opierała się od późnego średniowiecza na nauczaniu w szkółkach parafialnych. Dotyczyło to dzieci mieszkających na terenach miejskich i wiejskich. Wyjątkiem były dzieci żydowskie uczące się w swoich szkołach religijnych.

W książce „Dzieje Gostynina i Ziemi Gostynińskiej” Janusz Szczepański informuje, że w szkołach parafialnych kształciły się niewielkie grupki dzieci ubogiej szlachty, mieszczan oraz najzamożniejszych chłopów. Bogata szlachta mogła sobie natomiast pozwolić na zatrudnianie dla swoich dzieci prywatnych nauczycieli zatrudnianych indywidualnie.

Od XV do XVI wieku wieku szkoły parafialne funkcjonowały bardzo dobrze i przeżywały gwałtowny rozwój. Z czasem jednak zaprzestały swej działalności. Powody były rozmaite – brak właściwych pomieszczeń, brak nauczycieli, brak funduszy. Nie bez znaczenia dla załamania się tego systemu oświaty były również zniszczenia wojenne, klęski elementarne, zubożenie rodzin chłopskich i mieszczańskich, spadek zainteresowania władz kościelnych. W latach 1783-1785 na Ziemi Gostynińskiej czynna była tylko jedna szkoła parafialna, w której uczono przede wszystkim czytania i pisania, katechizmu, ministrantury i pieśni religijnych.

Młodzież szlachty Ziemi Gostynińskiej i zamożnego mieszczaństwa z tego rejonu uczyła się w płockim kolegium, które od XVII wieku prowadzone było przez jezuitów (na zdjęciu – kolegium w stanie obecnym, czyli płocka Małachowianka). Najzdolniejsi z nich, pochodzący z Gąbina, Gostynina, Dobrzykowa i Szczawina, trafiali do Akademii Krakowskiej. Niektórzy zostali nawet profesorami akademii i zyskali sławę jako wybitni naukowcy.

Za tydzień o dworze w Sannikach.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

bezchmurnie

Temperatura: 1°C Miasto: Gostynin

Ciśnienie: 1039 hPa
Wiatr: 8 km/h

Ogłoszenia
Atrakcyjna działka budowlana w otulinie lasu! Posiadamy do sprzedaży działkę budowlaną o pow. ok. 2999 m². Działka bardzo atrakcyjnie położona przy ścianie lasu. Media w pobliżu działki (prąd, woda, linia telefoniczna). Dojazd do działki drogą asfaltową. Okolica cicha nadająca się zarówno pod zabudowę domu całorocznego jak i letniskowego. W sąsiedztwie piękne tereny leśne i domy jednorodzinne. Miejsce bardzo kameralne, dla osób ceniących sobie spokój i piękne widoki w połączeniu z szybkim dojazdem do pracy. Nieruchomość położona ok. 5 km od jeziora Lucieńskiego. Do najczystszego jeziora Białe ok. 9 km. Działka położona niedaleko Gostynina odległość ok. 4 km, od Płocka ok. 20 km, od Warszawy ok. 120 km. Więcej informacji udzielimy telefonicznie pod num: Skontaktuj się lub Skontaktuj się. Cena: 89 000 zł do negocjacji. Zapraszamy na prezentację i do zakupu. W naszym biurze prezentacja jest bezpłatna i niezobowiązująca! Kupujący płaci prowizję tylko i wyłącznie w przypadku zakupu danej nieruchomości. Obsada Biura Solid-Nieruchomości ul. Wojska Polskiego 27/67 09-500 Gostynin (budynek Poczty Polskiej) Niniejsza oferta została przygotowywana na postawie informacji uzyskanej od właściciela oraz oględzin i zdjęć nieruchomości wykonanych przez BON Solid. Jednak wszelkie informacje w niej zawarte mogą ulegać aktualizacji. W związku z czym dane zawarte w ogłoszeniu mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu Cywilnego.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama