Reklama

Wpływ pożaru na zdrowie – jakie zagrożenia czyhają na mieszkańców?

Pożar stanowi zjawisko nieprzewidywalne, ale i niebezpieczne w skutkach. Ogień dosłownie trawi wszystko, co spotka na swojej drodze. Mało kto jednak zastanawia się, jaki jest realny wpływ pożaru na zdrowie mieszkańców spalonego budynku? Czy wystarczy jedynie usunąć zniszczone przedmioty i wywietrzyć mieszkanie? Okazuje się, że nie.

Niebezpieczne szkody pożarowe, czyli szkodliwe substancje chemiczne

W trakcie wybuchu ognia w domu dochodzi do spalania rozmaitych przedmiotów i materiałów. Spalony popiół i resztki mogą być niebezpieczne, ale towarzyszące pożarowi chemikalia zwykle przedostają się do atmosfery w jego trakcie, ale i po zakończeniu. Wysokie temperatury mogą zmieniać skład chemiczny materiałów takich jak farby, tapicerki, wykładziny, urządzenia elektroniczne i środki czystości, co sprawia, że powietrze staje się szkodliwe do oddychania.

Podczas spalania uwalniane są toksyczne substancje, które nie tylko nieprzyjemnie pachną, ale również szkodzą zdrowiu, wpływając negatywnie na układ hormonalny i oddechowy. Te niebezpieczne związki, znane jako dioksyny i furany, są szczególnie groźne, ponieważ ludzki organizm nie jest w stanie ich tolerować.

Gazy, zadymienie i związki toksycznych substancji po wybuchu ognia

Tlenek węgla, cyjanowodór i chlorowodór to nie jedyne z pozostałości pożaru. W trakcie typowego pożaru budynku mogą powstać dziesiątki tysięcy toksycznych związków chemicznych i gazów. Wysokie stężenia tych toksyn, nazywanych dioksynami powodują u ludzi kaszel, mdłości i silne bóle głowy.

Długotrwałe wdychanie dymu z palących się tworzyw sztucznych uszkadza płuca i może prowadzić do trwałych uszczerbków na zdrowiu. Tego rodzaju chemikalia mogą wywołać zatrucie w ciągu zaledwie kilku minut. Jak przekazał dr Duszczyk w jednym z artykułów: dioksyny mogą się przedostawać nawet przez skórę człowieka, jednak najgorsze są pyły - bowiem trafiają prosto do dróg oddechowych. Co więcej, nawet w pomieszczeniach, których ogień nie objął może się znajdować pył. Jest lekki i łatwo się roznosi dalej, z łatwością trafiając do ust i nosa domowników.

Czarna sadza pokrywająca ściany i sufity

Sadza, powstająca podczas niepełnego spalania, zawiera drobne cząstki węgla. Mają one około 2,5 mikrona lub mniej, co pozwala im wnikać głęboko w płuca. Cząstki o rozmiarze 10 mikronów lub większe zatrzymują się w górnych drogach oddechowych, natomiast te mniejsze niż 5 mikronów mogą dotrzeć do dolnych partii płuc, gdzie odbywa się wymiana gazowa w pęcherzykach płucnych.

Wdychanie sadzy i pozostałości pożarowych może prowadzić do licznych problemów zdrowotnych takich jak:

  • Podrażnienie dróg oddechowych.
  • Astma i alergie.
  • Choroby płuc np. przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) i zapalenie oskrzeli.
  • Zaburzenia sercowo-naczyniowe.
  • Rak płuc.
  • Obniżenie odporności organizmu.

Właśnie dlatego usuwanie sadzy po wybuchu ognia jest pierwszą czynnością wykonywaną na pogorzelisku od razu po wyrzuceniu zniszczonych przedmiotów. Czyszczenie ścian najczęściej wykonuje się mydłem malarskim, ale specjaliści z branży sprzątania po pożarach przekonują, że najlepiej sprawdzi się w tym zadaniu mycie suchym lodem. Ten proces czyszczenia nie wymaga stosowania żadnych środków chemicznych i nie pozostawia żadnych odpadów wtórnych.

Dlatego w czasie porządków w spalonym budynku pracę rozpoczyna się od usunięcia okopconych przedmiotów, ale i oczyszczania powietrza przez ozonowanie pomieszczeń i zamgławianie suchą mgłą. Tak kompleksowo wykonane sprzątanie po pożarze z dekontaminacją to jedyna gwarancja usunięcia z lokalu zagrożeń pożarowych.

Uszkodzenia strukturalne budynku, a samodzielne sprzątanie mieszkania

Intensywne ciepło pożaru może odkształcać metalowe belki, powodować pękanie drewnianych ram i wywoływać przesunięcia lub wyginanie się belek sufitowych. W efekcie konstrukcja budynku staje się znacznie mniej stabilna niż przed pożarem, co stanowi poważne zagrożenie dla wszystkich obecnych. Pamiętaj też, że osłabione ściany mogą się zawalić, a uszkodzone instalacje mogą prowadzić do wtórnych pożarów lub wycieków, zwiększając ryzyko dla ratowników i mieszkańców.

Dopiero po przeprowadzeniu dokładnej analizy przez rzeczoznawcę, możliwe jest określenie, w jakim stopniu konstrukcja ucierpiała. To przemawia za tym, że proces usuwania szkód pożarowych bez wątpienia rozsądniej jest powierzyć fachowcom. Zawsze przekonujemy naszych klientów, że ich zdrowie jest najważniejsze - informuje Dorota Kastelnik, szefowa Działu Usuwania Szkód Pożarowych.

Niedokładne osuszanie po akcji gaśniczej – ryzyko rozwoju grzyba

Jeśli do gaszenia pożaru użyto wody lub piany, suche ściany, wykładziny i inne porowate materiały mogły ulec uszkodzeniu. Zwykłe sprzątanie nie usunie wilgoci z tych powierzchni, co może prowadzić do rozwoju pleśni. Aby zapobiec powstawaniu grzybów, pleśni i toksyn, konieczna jest szybka interwencja na mokrych powierzchniach.

Ignorowanie tego problemu może skutkować zastąpieniem jednego zagrożenia innym. Ponadto opóźnione działania mogą prowadzić do trwałych uszkodzeń strukturalnych oraz negatywnego wpływu na zdrowie mieszkańców, zwiększając koszty i trudności związane z naprawą. Na szczęście istnieją na rynku polskim firmy, takie jak np. firma Kastelnik, które usługę czyszczenia pożarowego uzupełnią także o odkażanie powietrza i osuszanie po akcji gaśniczej.

Czy po wybuchu ognia warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy od usuwania skutków pożaru?

Usuwanie skutków pożaru stanowi ogromne wyzwanie, ponieważ zniszczenia są zazwyczaj poważne i trudne do naprawienia. Warto zlecić czyszczenie po pożarze profesjonalnym firmom sprzątającym z wieloletnim doświadczeniem. Dzięki wykwalifikowanemu personelowi i odpowiedniemu sprzętowi, takie firmy najlepiej poradzą sobie z usuwaniem szkód po pożarze.

Usuwanie szkód po ogniu zlecisz szybko dzwoniąc na całodobowe infolinie np. do firmy Kastelnik. Specjaliści pojawiają się na miejscu zdarzenia na terenie całego kraju szybko, przygotowani do usuwania sadzy i groźnych szkód pożarowych.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zachmurzenie małe

Temperatura: 15°CMiasto: Gostynin

Ciśnienie: 1027 hPa
Wiatr: 10 km/h

Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama