Reklama

Początki rządów pruskich na Ziemi Gostynińskiej

Muzeum Mazowieckie planuje otwarcie Muzeum Ziemi Gostynińskiej, które działać będzie przy ulicy Floriańskiej 23. Nowe muzeum prezentować będzie eksponaty związane z historią Ziemi Gostynińskiej. Z tej okazji chcemy poznać nieco bliżej historię Gostynina i okolic. Co tydzień będziemy prezentować Wam jedną ciekawostkę dotyczącą tego miasta. Autorem tekstów jest Tomasz Paszkiewicz. Miłej lektury!
  • Źródło: Muzeum Mazowieckie w Płocku
Generał Wichard Joachim Moellendorf

Gdy 10 lutego 1793 roku do Gostynina wkroczyli pruscy żołnierze dowodzeni przez generała Wicharda Joachima Moellendorfa (grafika), niemal natychmiast przystąpili oni do rozbijania murowanych ścian zamku, z którego skradli archiwum Ziemi Gostynińskiej.

Janusz Szczepański w „Dziejach Gostynina i Ziemi Gostynińskiej” (rozdział „Od zaboru pruskiego do powstania listopadowego 1793–1831”) podkreśla, że obowiązek zaopatrzenia zaborców ponownie (tak samo było z wojskami Rosyjskimi stacjonującymi w Gostyninie i Gąbinie) spadł na Konfederację Ziemi Gostynińskiej. Magazyny dla oddziałów pruskich stanęły w Gostyninie i Gąbinie. Wysokość dostaw ustalona została w Łowiczu, gdzie przedstawiciele konfederacji zostali wezwani w lutym 1793 r. na rozmowy z generałem Moellendorfem. Do negocjacji wytypowani zostali cześnik gąbiński Paweł Tytus Hardwanowski i stolnik brzeziński Stanisław Mokrzkowski. Organizacją dostaw żywności i furażu dla Prusaków zajmowali się wojski gąbiński Stanisław Hleniewski oraz łowczy gostyniński Feliks Szatkowski. 

Ziemie II zaboru pruskiego nazwane zostały Prusami Południowymi i podzielone na dwa departamenty: poznański i piotrkowski. W tym drugim znalazły się między innymi powiat gostyniński oraz gostynińska inspekcja podatkowa. Na czele departamentu stała kamera, a na czele powiatu landrat, któremu podlegały wszystkie sprawy administracyjno-finansowe z wyłączeniem spraw miejskich. Stanowisko sprawował najczęściej przedstawiciel polskiej szlachty cieszący się zaufaniem władz pruskich i znający język niemiecki. Landratem powiatu gostynińskiego był Ksawery Żychliński z Wiatrowa, który początkowo mieszkał w Trębkach, później zaś przeprowadził się do Topólna koło Gąbina.

Nadzór nad miastami sprawował radca podatkowy. W powiecie gostynińskim był nim Oeder. Kierownikiem inspekcji podatkowej powiatu gostynińskiego został Heinrich, kalkulatorem podatkowym – Rode, a powiatowym policjantem – Pasarancki. 

Pruskie władze planowały znieść całkowicie obowiązujący dotychczas ustrój polskich miast i poddać je swej ścisłej kontroli. Urzędy miały być sprawowane dożywotnio. Mieszczanie mieli stracić prawo wyboru władz miejskich.

Za tydzień o powstaniu wielkopolskim na Ziemi Gostynińskiej.

https://www.gostynin24.pl/artykul/12433,kancelaria-prawna-w-warszawie-profesjonalizm-i-zaangazowanie-na-najwyzszym-poziomie


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

bezchmurnie

Temperatura: 3°C Miasto: Gostynin

Ciśnienie: 1016 hPa
Wiatr: 6 km/h

Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama