Powiat Gostyniński reprezentowali: Starosta Gostyniński Andrzej Krzewicki, Wicestarosta Gostyniński Grzegorz Geisler oraz Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Gostynińskiego Barbara Komar. Podczas inauguracji Festiwalu Starosta Gostyniński podziękował Stowarzyszeniu Gmin Turystycznych Pojezierza Gostynińskiego za zorganizowanie festiwalu, który przez wiele już lat przyczynia się do pielęgnowania i promowania dziedzictwa kulturowego Mazowsza i Kujaw.
Przedstawiciele organizatora min. Starosta Gostyniński Andrzej Krzewicki, Wójt Gminy Gostynin Renata Kędzierska, Wójt Gminy Łąck Iwona Sierocka, Przewodniczący Rady Miasta Gostynina Krzysztof Klejna, Dyrektor Biura Stowarzyszenia Paulina Lis oraz Przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Gmin Turystycznych Pojezierza Gostynińskiego Zbigniew Białecki, podziękowali osobiście oraz złożyli gratulacje wystawcom, twórcom ludowym, kołom gospodyń wiejskich oraz zespołom za tak liczny udział w wydarzeniu oraz wręczyli nagrody biorącym udział w konkursach.
Wydarzenie po raz osiemnasty zorganizowało Stowarzyszenie Gmin Turystycznych Pojezierza Gostynińskiego, które tworzy 12 członków: Powiaty - Gostyniński i Płocki, Miasta- Gostynin i Płock, Miasto i Gmina Gąbin, Miasto i Gmina Sanniki, Gminy-Gostynin, Iłów, Łąck, Nowy Duninów, Słubice i Szczawin Kościelny.
Festiwal prowadziła Ewa Chodorowska, Dyrektor Ośrodka Kultury w Szczawinie Kościelnym. Organizatorzy zapewnili możliwie jak najszerszą reprezentację zespołów i wykonawców folklorystycznych z regionu Mazowsza oraz Kujaw.
Wśród wystawców zaprezentowało się wielu twórców i rzemieślników ludowych, kół gospodyń wiejskich z terenu powiatu gostynińskiego min. z Lucienia, Gaśnego oraz Helenowa Suserskiego. W przeglądzie folklorystycznym wzięły udział min. zespoły z terenu powiatu gostynińskiego: Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „SANNIKI”, Ludowy Zespół Pieśni i Tańca Szczawin Kościelny, Zespół „Melodia” ze Szczawina Kościelnego, chór VoxCordis z Gminy Gostynin, Mażoretki Libra Gostynin.
W Hali Sportowej odbyły się kiermasze twórczości ludowej oraz wystawy okolicznościowe, degustacje potraw i nalewek regionalnych. W dniu festiwalu goście mogli wspomóc lokalnych twórców, rzemieślników, koła gospodyń wiejskich nabywając u nich produkty. Dla wystawców przewidziano liczne konkursy min. na „Najlepszego Twórcę Ludowego”, „Najpiękniejsze Stoisko Wystawiennicze”, konkurs kulinarny „Smaki Mazowsza”, konkurs na najlepszą nalewkę, potrawę oraz wypiek.
Goście mogli obejrzeć, zjeść i kupić prawie wszystko, co kulturowo i tradycyjnie związane jest z Mazowszem i Kujawami. To jedna z bardziej znanych imprez folklorystycznych w regionie. Co roku Festiwal Folkloru i Kultury Ziemi Kujawskiej i Mazowieckiej „Od Kujawiaka do Oberka” odwiedzają tysiące gości i wystawców, a oferta w każdym z proponowanych festiwalowych działów jest bardzo bogata.
https://www.gostynin24.pl/artykul/12466,jak-dobrac-filizanke-do-rodzaju-kawy
Napisz komentarz
Komentarze