Zastrzeżenie nazwy firmy, produktów bądź logotypu jest zazwyczaj pierwszym krokiem do tego, by można było cieszyć się pełnymi prawami do znaku oraz skutecznie chronić swój biznes przed działaniem nieuczciwej konkurencji. Obecnie coraz częściej mówi się o zabezpieczaniu swojej marki i rejestracji znaku towarowego. Jednak nie każdy decyduje się na taki krok. Z tego też powodu często nazwy firmy, logotypy są narażone na działanie oszustów. Jeśli zależy Ci na dobru swojej firmy, nie zwlekaj. Koniecznie zapoznaj się z cennymi informacjami oraz zdobądź niezbędną wiedzę, by skutecznie chronić markę, produkty oraz dobre imię własnego przedsiębiorstwa. Sprawdź, na czym dokładnie polega zastrzeżenie nazwy firmy i jak przebiega ten proces!
Najważniejsze informacje odnośnie rejestracji znaku towarowego
Zastanawiasz się, jak zastrzec nazwę firmy? Bijesz się z myślami, bo nie wiesz, czy faktycznie decydować się na ten krok, czy nie? Czy to aby na pewno takie ważne? Nie od dzisiaj wiadomo, że podjęcie jakichkolwiek działań nie zawsze uchodzi za najłatwiejsze czy najtańsze. Musisz jednak wiedzieć, że uzyskanie pozytywnej decyzji z Urzędu Patentowego stanowi gwarancję wyłącznego prawa do korzystania z zastrzeżonego znaku, nieważne, czy to będzie nazwa produktu, nazwa firmy, slogan czy kształt produktu. Ochrona uzyskana w UP oznacza, że żaden inny przedsiębiorca nie może wykorzystać identycznego logotypu, czy identycznej nazwy firmy. Gdyby tak się stało, zostanie pociągnięty do odpowiedzialności prawnej.
Rejestracja, która zostanie zakończona pozytywnie, wiąże się z otrzymaniem świadectwa ochronnego znaku. Jest to namacalny dowód, że konkretny przedsiębiorca jest właścicielem marki.
Zastrzeżenie słownego znaku towarowego to doskonały sposób na skuteczną ochronę nazwy domeny internetowej. Uzyskanie certyfikatu to gwarancja ochrony Twojej marki, domeny internetowej i bezpiecznego prowadzenia biznesu w Twojej branży.
Na czym polega zastrzeżenie logo lub nazwy firmy?
Jak ochronić nazwę firmy i ją zastrzec? To pytanie zadaje sobie nie jeden przedsiębiorca, który świadomie podchodzi do prowadzenia swojego biznesu. Trzeba wiedzieć, że zastrzeżenie nazwy firmy automatycznie zwiększa jej wartość, a także zaufanie ze strony klientów. Również kontrahenci i sponsorzy znacznie chętniej decydują się na współpracę z taką firmą.
Fakt posiadania zastrzeżonego znaku towarowego można podkreślić, dodając symbol R w kółeczku. To niejednokrotnie sprawia, że wzrasta wiarygodność i wartość firmy. Warto zaznaczyć, że przedsiębiorca w momencie zastrzeżenia znaku towarowego otrzymuje szereg narzędzi prawnych do walki z podróbkami oraz ma możliwość dochodzenia swoich praw na drodze sądowej.
Jeśli chcesz zastrzec nazwę firmy, musisz złożyć odpowiedni wniosek do Urzędu Patentowego. Każdy przedsiębiorca ma do dyspozycji procedurę krajową, unijną lub międzynarodową. Rejestracja nazwy firmy czy logo skład się z kilka etapów. Na samym końcu przedsiębiorca zyskuje świadectwo będące formalnym potwierdzeniem przyznania prawa ochronnego.
Korzyści wynikające z zarejestrowanego znaku towarowego?
Nie da się ukryć, że zastrzeżony znak towarowy to ogrom korzyści, z których często nie warto rezygnować. Rejestracja znaku stanowi wiarygodne świadectwo własności oraz pozwala na legalne wykorzystanie znaku w codziennych działaniach biznesowych. Jest to też niezwykle silny argument w przypadku sporów.
Trzeba mieć też świadomość, że rejestracja znaku słownego, słowno-graficznego czy graficznego nie gwarantuje, że na rynku przestaną pojawiać się firmy o identycznej lub podobnej nazwie czy logo. Jednak uzyskane prawo do znaku daje możliwość skutecznej walki o unikalność i oryginalność oznaczenia. Dodatkowo monitorowanie znaków towarowych pozwala na szybką reakcję, która pomaga wychwycić plagiat i zapobiec wprowadzenia na rynek skopiowanego produkty czy usługi.
Co więcej, rejestrując znak towarowy, wybierasz obszar, na którym chcesz, aby Twoja nazwa bądź logo firmy były chronione. Jeżeli chcesz działać na terenie Polski, wniosek o rejestrację znaku towarowego należy złożyć do UPRP, natomiast jeżeli chcesz, aby oznaczenie było chronione na terenie krajów Unii Europejskiej oznaczenie należy złożyć do EUIPO.
Napisz komentarz
Komentarze