Zmiany w przepisach dotyczących przeglądów technicznych
Każdy właściciel samochodu musi posiadać ważne ubezpieczenie OC, a także ważny przegląd techniczny. W wyborze polisy ubezpieczeniowej pomóc może kalkulator OC. Jeśli zaś chodzi o przegląd techniczny, mówiło się, że planowane są podwyżki. Ministerstwo Infrastruktury choć pracuje nad nowelizacją przepisów, które mają na celu zwiększenie skuteczności badań technicznych oraz poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach, zdementowało w czerwcu 2024 r. krążące informacje o rzekomych podwyżkach opłat za badania techniczne (mających towarzyszyć podwyższeniu płacy minimalnej od 1 lipca 2024). Planowane zmiany mają wprowadzić większą kontrolę nad stacjami diagnostycznymi, a także bardziej rygorystyczne podejście do przeprowadzania przeglądów. Jedną z kluczowych zmian ma być obowiązek dokumentowania stanu technicznego pojazdu za pomocą zdjęć. Diagnosta będzie musiał wykonać fotografie auta przed i po badaniu, aby udokumentować, że samochód faktycznie wjechał do stacji diagnostycznej i został poddany kontroli. Nowe przepisy mają także ograniczyć możliwość manipulacji wynikami przeglądów, co ma na celu wyeliminowanie sytuacji, w których niesprawne pojazdy uzyskują pozytywne wyniki badania. Wprowadzenie takich zmian ma na celu poprawę bezpieczeństwa oraz zmniejszenie liczby niesprawnych samochodów poruszających się po polskich drogach.
Wzrost cen przeglądów technicznych
Kwestia podniesienia cen za badania techniczne pojazdów dyskutowana jest już od kilku lat. Ceny przeglądów nie zmieniały się w Polsce od 2004 roku, co sprawia, że są one relatywnie niskie w porównaniu z innymi krajami europejskimi. Tymczasem koszty utrzymania stacji kontroli pojazdów, w tym sprzętu diagnostycznego i wynagrodzeń pracowników, znacząco wzrosły. W efekcie wielu diagnostów apelowało o konieczność podwyższenia opłat za przeglądy. Obecnie, w związku z planowanymi zmianami przepisów, powraca temat podniesienia cen za przegląd techniczny. Choć konkretna data wprowadzenia podwyżek nie została jeszcze ustalona, istnieje duże prawdopodobieństwo, że nowa taryfa zacznie obowiązywać w najbliższych miesiącach (raczej w przyszłym roku), wraz z wejściem w życie zaktualizowanych przepisów dotyczących badań technicznych. Podwyżka ma na celu pokrycie kosztów modernizacji stacji diagnostycznych i podniesienia standardów badań. Choć wzrost cen może budzić obawy, to jednak nowelizacja przepisów ma na celu poprawę jakości badań technicznych, co w efekcie wpłynie na bezpieczeństwo na drogach. Dlatego warto odpowiednio przygotować się na zmiany, planując nie tylko przegląd techniczny, ale także ubezpieczenie samochodu, które zapewni dodatkową ochronę.
Jak przygotować się do nowych przepisów?
Zmiany w przepisach dotyczących badań technicznych aut mogą wejść w życie w najbliższych miesiącach, dlatego warto już teraz przygotować się na nowe wymagania. Przede wszystkim, warto zadbać o regularne serwisowanie pojazdu, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek podczas przeglądu. Ważne jest, aby przed wizytą u diagnosty sprawdzić stan techniczny kluczowych podzespołów, takich jak układ hamulcowy, oświetlenie, zawieszenie czy emisja spalin. Przygotowanie do nowych przepisów to również wiedza o tym, jak dokładnie przebiega przegląd auta. Warto dowiedzieć się, jak przygotować pojazd do przeglądu.
Napisz komentarz
Komentarze