Reklama
Reklama
Reklama

„A kto tu się podszywa?”

"A kto tu się podszywa" to nazwa kampanii prewencyjnej realizowanej przy współpracy Policji i PZU. Głównym założeniem jej jest zwiększenie świadomości w zakresie cyfrowego bezpieczeństwa. Założenia tej kampanii były również tematem spotkania policjantki z kutnowskiej komendy policji, które odbyło się w poniedziałek 2 grudnia 2024 roku w Centrum Seniora wraz z mieszkańcami.
  • Źródło: https://kutno.policja.gov.pl/eku

Spotkanie rozpoczęło się od wyjaśnienia pojęcia cyberprzestępczości oraz wyjaśnienia celu kampanii prewencyjnej PZU i Policji. Policjantka poruszyła temat bezpieczeństwa w internecie oraz przekazała kilka ważnych informacji jak nie stać się ofiarą oszustwa internetowego. Podczas spotkania nie zabrakło treści dotyczących metod i sposobów działania cyberprzestępców. Szczególną uwagę zwróciła na wzmożone działania sprawców w okresie przedświątecznym.

Co może być początkiem ataku?

Wiadomość e-mail, której rzekomym nadawcą jest np. firma kurierska.
Wiadomość SMS, której rzekomym nadawcą jest np. Twój bank.
Wiadomość na czacie w serwisie internetowym, grze albo aplikacji (np. randkowej).
Reklama internetowa, np. na portalu społecznościowym, która imituje prawdziwą reklamę lub wykorzystuje wizerunek znanego polityka albo dziennikarza.
Rozmowa telefoniczna, która może zostać nawiązana z dokładnie takiego numeru, jak numer infolinii Twojego banku.

Jak sobie z nimi radzić?

Jeśli dzwoni do Ciebie ktoś z banku, rozłącz się i sam zadzwoń na numer infolinii Twojego banku.
Zapytaj, czy faktycznie ktoś chciał się z Tobą skontaktować. Jeśli to był pracownik banku, infolinia przekaże Ci szczegóły sprawy. Cześciej jednak bank pogratuluje Ci czujności, bo połączenie nie pochodziło z banku, a od przestępców. Pamiętaj, że pracownicy Banku nigdy nie poproszą Cię w rozmowie o kody autoryzacyjne, hasła, numery kart płatniczych albo wysokość salda ani nie każą Ci wykonać żadnej operacji finansowej.
Nie reaguj na wiadomosci e-mail lub SMS od banku, które proszą o to, abyś kliknął w link.
Banki w oficjalnej komunikacji nigdy nie powinny o to prosić.
Nie reaguj na wiadomosci dotyczące zatrzymania przesyłki ze względu na błędny adres.
Nie reaguj na wiadomości dotyczące zatrzymania przesyłki ze względu na błędny adres.
Jeśli otrzymasz wiadomość w sprawie problemów związanych z paczką, na którą czekasz, po prostu zadzwoń na infolinię firmy kurierskiej i wyjaśnij sprawę telefonicznie.
Przed kliknięciem w jakikolwiek link w wiadomości warto sprawdzić, dokąd on prowadzi.
Dokładnie zweryfikuj czy docelowa domena faktycznie jest powiązana z nadawcą wiadomości. Bądź wyczulony na sprytne literówki w domenach. Domeny PoziomkaBank.pl i PoziornkaBank.pl to nie to samo.
Dokładnie przyjrzyj się adresowi e-mail nadawcy.
Czy wiadomość na pewno pochodzi z domeny powiązanej z firmą?
Zwracaj uwagę na błędy językowe.
Chociaż znaczna część komunikacji ze strony atakujących zawiera błędy stylistyczne lub literówki, to niektórzy atakujący posługują sią idealnym językiem polskim. Zwracaj uwagę na błędy w treściach wiadomości, ale pamiętaj, że jeśli ich nie ma, to nie oznacza to, że wiadomość jest prawdziwa.

https://www.gostynin24.pl/artykul/12780,twardy-czy-miekki-materac-ktory-bedzie-lepszy-dla-twojego-zdrowia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

słabe opady deszczu

Temperatura: 5°C Miasto: Gostynin

Ciśnienie: 1002 hPa
Wiatr: 11 km/h

Ogłoszenia
Biuro Detektywistyczne Sigma, Prywatny Detektyw, Usługi Detektywistyczne Profesjonalne usługi detektywistyczne – Twoje wsparcie w każdej sprawie. Masz wątpliwości? Czy potrzebujesz rzetelnych dowodów w sprawie rozwodowej? A może podejrzewasz oszustwo i szukasz skutecznych rozwiązań? Biuro Detektywistyczne Sigma jest gotowe aby Ci pomóc. Oferujemy szeroki wachlarz usług, zarówno dla osób prywatnych, jak i firm. Koszt usługi ustalany jest indywidualnie po bezpłatnym zapoznaniu się ze sprawą. Zaufaj naszemu doświadczeniu i dyskrecji. Nasze usługi: 1. Wykrywanie zdrady – Zbieramy dowody niewierności, pomagając w sprawach rozwodowych i majątkowych. 2. Obserwacja – Monitorujemy osoby i miejsca, dostarczając materiał dowodowy do spraw cywilnych i karnych. 3. Weryfikacja środowiska dziecka – Sprawdzamy, w jakich warunkach przebywa Twoje dziecko. 4. Weryfikacja pracowników – Kontrolujemy lojalność pracowników oraz tych przebywających na zwolnieniach lekarskich, by wykryć nadużycia. 5. Wywiad gospodarczy – Zbieramy informacje o firmach i osobach, oceniając ich wiarygodność. 6. Wykrywanie urządzeń szpiegowskich – Lokalizujemy podsłuchy, kamery i lokalizatory GPS, zapewniając bezpieczeństwo. 7. Odzyskiwanie danych – Przywracamy utracone dane z telefonów, komputerów i innych urządzeń. 8. Poszukiwanie osób i mienia – Skutecznie odnajdujemy zaginione osoby i ukryte mienie. 9. Zbieranie dowodów – Gromadzimy materiały dowodowe do postępowań karnych, cywilnych i administracyjnych. Dlaczego my?  Profesjonalizm, doświadczenie i dyskrecja  Nowoczesne technologie  Indywidualne podejście Zapraszamy do kontaktu za pośrednictwem zapewniającego dyskrecję formularza kontaktowego https://detektywsigma.pl/kontakt/
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama