Sanockie laureatki w Sannikach

Międzynarodowe Forum Pianistyczne „Bieszczady bez granic” to jeden z największych projektów edukacyjno-społecznych dla młodych pianistów. Już od 13 lat na przełomie stycznia i lutego do Sanoka zjeżdża blisko 500 młodych pianistów z kilkunastu krajów Europy. Najlepsi otrzymują stypendia lub propozycje zagrania koncertów.

 

W taki właśnie sposób na scenie koncertowej sannickiego pałacu znalazły się dwie młodziutkie pianistki, które w tegorocznym, XIII Forum zdobyły nagrodę Moniki Patrowicz, dyrektora Europejskiego Centrum Artystycznego im. Fryderyka Chopina w Sannikach. Jedna z nich - Sofiia Shokhina z Ukrainy jest też laureatką nagrody prof. Urszuli Bartkiewicz dla najlepszego klawesynisty wśród pianistów Forum. Nasza rodaczka, Zofia Dynak otrzymała również nagrodę prezesa Podkarpackiej Fundacji Rozwoju Kultury za najlepsze wykonanie koncertu fortepianowego na tegorocznym forum pianistycznym. W wykonaniu młodych pianistek usłyszeliśmy Balladę f-mol, Sonatę h-moll i Mazurki Fryderyka Chopina, a także Etiudę Ferenca Liszta i Mazurki Romana Maciejewskiego.

Wiersze znanych polskich poetów zaprezentował Piotr Grabowski, aktor znany nie tylko z ekranu i desek teatralnych, ale również samego głosu, w rolach dubbingowych.

Prasa i pocztówki z niepodległością w tle

Po koncercie otwarta została wystawa „Drogi do niepodległej”. Rok 2018 jest szczególny ze względu na 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Stąd wiele koncertów i ekspozycji z tym związanych. Najnowsza wystawa w sannickim pałacu to projekt Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego. Pokazuje ona, jak ważna dla procesu odzyskiwania suwerenności, była integracja całego społeczeństwa. Bez podziałów na grupy społeczne, zawodowe czy wyznaniowe. Wszyscy mieli ten sam cel – pozbyć się okupantów i odzyskać niepodległość. Wystawę tworzy zbiór reprodukcji pocztówek patriotycznych, fragmentów prasy niepodległościowej i fotografii. Warto poświęcić trochę czasu, by przyjrzeć się tej prezentacji.

Sannickie inwestycje

Pamiętajmy też o naszych wystawach plenerowych – są w tej chwili dwie. Jedna z nich pokazuje jakie przemiany w ostatnim 20-leciu nastąpiły w gminie, teraz już mieście Sanniki i w Zespole Pałacowo-Parkowym. W kilku zaledwie planszach pokazaliśmy najważniejsze inwestycje, których zapewne by nie było, gdyby nie przemiany samorządowe, które nastąpiły 20 lat temu. Zapraszamy do obejrzenia prezentowanych zdjęć. A jak te miejsca wyglądają dzisiaj, wystarczy rozejrzeć się w samych Sannikach i oczywiście w Zespole Pałacowo-Parkowym.

Drugą wystawę zainspirowało zdjęcie z balu cukrownika w Sannikach. Był to rok 1912, cukrownia w rozkwicie pod rządami Antoniny i Stefana Dziewulskich. A na fotografii między innymi Władysław Nawrocki, który w tamtym czasie pracował w pobliskim Żychlinie. Był ważną postacią w niepodległej Polsce. Rozkazem marszałka Józefa Piłsudskiego z 1.11.1918 roku rozbroił Austriacką Flotyllę Wiślaną i został mianowany 1.11.1918 roku dowódcą Polskiej Flotylli Wiślanej. Tak więc już na 9 dni przed odzyskaniem niepodległości przez Polskę został pierwszym dowódcą Polskiej Marynarki Wojennej.

W Krainie Chopina

16 września zapraszam na koncert z cyklu w Krainie Chopina. Jest to już XIV edycja tego festiwalu, organizowanego przez Towarzystwo im. Wiłkomirskiego. O 14 wystąpią dla Państwa: Izabela Buchowska, która zagra na wiolonczeli i pianista Wojciech Kubica. Wstęp wolny.

Coś dla najmłodszych

Wrześniowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w sannickim pałacu tym razem przeznaczone będzie dla dzieci. 21 września o godzinie 17 zapraszamy na spotkanie autorskie z Dorotą Gellner, która pisze wiersze i historyjki, a także piosenki do muzyki między innymi Adama Skorupki. Wstęp również wolny.

Monika Gadzińska


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
bezchmurnie

Temperatura: 4°CMiasto: Gostynin

Ciśnienie: 1028 hPa
Wiatr: 12 km/h

Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama