Tragedia w Kutnie

Wigilia Bożego Narodzenia zakończyła się tragicznie dla kutnowskiej rodziny.
Tragedia w Kutnie
fot. OSP KSRG Leszczynek

W wigilijny wtorek, 24 grudnia 2024 roku około godziny 18:00 służby ratownicze otrzymały zgłoszenie dotyczące pomocy w otwarciu drzwi do mieszkania w Kutnie przy ulicy Piwnej. Jadąc na miejsce zdarzenia zapewne nikt nie spodziewał się tak ogromnej tragedii.

Trzy helikoptery LPR w akcji

Strażacy otrzymali zgłoszenie od dyżurnego Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Kutnie. Na miejsce zadysponowano sześć zastępów straży pożarnej, trzy patrole policji, trzy zespoły ratownictwa medycznego oraz trzy śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego z Płocka, Łodzi i Warszawy.

Okazało się, że w budynku jednorodzinnym doszło do podtrucia tlenkiem węgla. W wyniku tego zdarzenia poszkodowanych zostało pięć osób, w tym niemowlę - piszą druhowie z OSP KSRG Leszczynek.

Strażacy weszli do mieszkania siłą

Z budynku ewakuowano pięć osób. Ratownicy przeprowadzili resuscytację krążeniowo-oddechową. Niestety u dwójki dzieci lekarze stwierdzili zgon. Zmarło dwóch chłopców w wieku 9 i 12 lat. Niemowlę przewieziono karetką pogotowia ratunkowego do szpitala w Kutnie w stanie dobrym, a rodzice zostali przetransportowani helikopterami do szpitali w Łodzi i w Warszawie w stanie ciężkim.

fot. KP PSP Kutno

Cichy zabójca znowu zaatakował

Przyczyną tragedii było uwalnianie się tlenku węgla. W mieszkaniu nie było zainstalowanej wykrywającej go czujki. W budynku jest piec zasilany przez paliwo gazowe.

Czujki dymu i tlenku węgla mogą uratować życie!

23 grudnia 2024 roku zaczęły obowiązywać nowe zmiany w rozporządzeniu dotyczącym ochrony przeciwpożarowej budynków, obiektów budowlanych i terenów. Przepisy mają na celu zmniejszenie liczby ofiar pożarów oraz zatrucia tlenkiem węgla.

Znowelizowane rozporządzenie – główne założenia

Rozporządzenie MSWiA zmieniające przepisy ochrony przeciwpożarowej opublikowano 22 listopada 2024 r. Zmiany dotyczą dwóch głównych obszarów:

  • Obowiązek stosowania urządzeń wykrywających pożar lub tlenek węgla, aby zmniejszyć liczbę ofiar pożarów i zatruć.
  • Obowiązek oznaczenia miejsc połączenia ścian oddzielenia przeciwpożarowego w dużych budynkach handlowych, produkcyjnych i magazynowych dla łatwiejszej identyfikacji stref pożarowych przez strażaków.

Ponadto:

  • Lokale mieszkalne świadczące usługi hotelarskie muszą zostać wyposażone w autonomiczne czujki dymu i tlenku węgla do 30 czerwca 2026 r.
  • Lokale mieszkalne z procesem spalania paliwa mają ten obowiązek od 1 stycznia 2030 r.
  • W nowych budynkach i lokalach hotelarskich obowiązek ten obowiązuje od 30 dni po ogłoszeniu rozporządzenia.
  • Budynki z pozwoleniem na użytkowanie przed wejściem w życie rozporządzenia muszą oznakować ściany oddzielenia przeciwpożarowego do 1 stycznia 2026 r.

Pożary sadzy, pożary w budynkach mieszkalnych, emisja tlenku węgla (czadu)

W 2024 r. w Polsce doszło do ponad 12,3 tys. pożarów sadzy, w których 116 osób zostało rannych, a 5 zginęło. Najwięcej takich zdarzeń było w styczniu – niemal 3 tys., a najmniej w lipcu – 271. Najczęściej dochodziło do nich w województwie wielkopolskim i mazowieckim.

Jak dotąd w 2024 r. w całym kraju miało miejsce ponad 27,4 tys. pożarów w budynkach mieszkalnych, w których rannych zostało ponad 1,9 tys. osób, a zginęło 269. Najwięcej było ich w styczniu – ponad 4,7 tys., a najmniej w sierpniu – niespełna 1,3 tys. Najczęściej do pożarów dochodziło w województwach mazowieckim, śląskim i dolnośląskim.

Odnotowano także ponad 4 tys. zdarzeń związanych z emisją tlenku węgla (czadu), w których poszkodowanych zostało niemal 1,2 tys. osób, a zginęły 43. Najwięcej zdarzeń było w styczniu – 531, a najmniej we wrześniu – 190. Najczęściej dochodzi do tego rodzaju wydarzeń w województwie śląskim – niemal 40 proc. wszystkich zdarzeń.

Liczba ofiar zatruciem tlenkiem węgla w ostatnich latach zmniejszyła się wobec tragicznego sezonu grzewczego 2010/2011 roku, gdy zmarło aż 111 osób. Od sezonu grzewczego 2018/2019 do 2023/2024 każdego roku z powodu zatrucia czadem zmarło między 37 a 54 osoby.

Pożary budynków

W latach 2019-2023 corocznie dochodziło do około 30-32 tys. pożarów w obiektach mieszkalnych. 

Każdego roku w Polsce w pożarach budynków lub innych obiektów budowlanych śmierć ponosi średnio ponad 450 osób. Liczba ta utrzymuje się na podobnym poziomie, pomimo spadku ogólnej liczby pożarów.

Dane PSP wskazują m.in., że około 80 proc. to ofiary pożarów w budynkach mieszkalnych. Do tragicznych skutków pożarów najczęściej dochodzi w sezonie grzewczym. Najczęściej są to osoby (około 50 proc.) powyżej 55. roku życia. Duży odsetek pożarów występuje w nocy.

Wykrywanie oraz alarmowanie o zagrożeniu tlenkiem węgla – autonomiczne czujki tlenku węgla

W zdarzeniach związanych z emisją tlenku węgla, przy których działania ratownicze prowadziły lub asystowały siły KSRG, każdego roku jest poszkodowanych od kilkuset do blisko dwóch tysięcy osób, a kilkadziesiąt z nich traci życie.

Takie zdarzenia związane są głównie z nieprawidłowym działaniem urządzeń do ogrzewania lub ich wyposażenia (np. pieców, kotłów, podgrzewaczy wody, kominków), a także z niesprawnością przewodów kominowych (wentylacyjnych, spalinowych i dymowych).

Około 6 proc. ofiar śmiertelnych to dzieci. W ogólnej liczbie poszkodowanych grupa najmłodszych to około 27 proc.

Opracowanie: MSWiA


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie małe

Temperatura: 3°C Miasto: Gostynin

Ciśnienie: 1032 hPa
Wiatr: 11 km/h

Ogłoszenia
Mieszkanie z balkonem na nowym osiedlu Mieszkanie z balkonem na nowym osiedlu Posiadamy do sprzedaży nowoczesne, bardzo atrakcyjne mieszkanie o powierzchni 54 m2. Mieszkanie składa się z salonu z aneksem kuchennym, przestronnej sypialni, przedpokoju oraz łazienki z Wc. Wszystkie pomieszczenia pięknie doświetlone są, naturalnym światłem dziennym. Z salonu prowadzi wyjście na duży balkon z pięknymi widokami na okoliczne tereny zielone. Do lokalu wchodzi się, przez szeroki przedpokój, w którym znajduje się przeszklona i pojemna szafa na ubrania. Mieszkanie urządzone w bardzo wysokim standardzie, zlokalizowane w nowoczesnym budownictwie, przy ul. Kutnowskiej w Gostyninie. Lokal przygotowany do zamieszkania od zaraz, bez najmniejszego wkładu finansowego. Nowoczesna, czysta i zadbana klatka schodowa. Nieruchomość z podziemnym parkingiem, gdzie znajduje się miejsce postojowe, przypisane do przedmiotowego lokalu oraz niewielka komórka lokatorska. Dodatkowo przed blokiem znajduje się wygodny parking. Osiedle pięknie usytuowane, wśród otaczającej zieleni. Cena: 520 000 zł do negocjacji. Zapraszamy do zakupu! Mieszkanie posiada księgę wieczystą! Prezentacja w naszym biurze jest bezpłatna i niezobowiązująca! Kupujący płaci prowizję tylko i wyłącznie w przypadku zakupu danej nieruchomości. Obsada Biura Solid-Nieruchomości ul. Wojska Polskiego 27/67 09-500 Gostynin (budynek Poczty Polskiej) Niniejsza oferta została przygotowywana na postawie informacji uzyskanej od właściciela oraz oględzin i zdjęć nieruchomości wykonanych przez BON Solid. Jednak wszelkie informacje w niej zawarte mogą ulegać aktualizacji. W związku z czym dane zawarte w ogłoszeniu mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu Cywilnego.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama