Jak dieta keto wpływa na Hashimoto?
Czy dieta keto to dobry wybór, jeśli chorujesz na Hashimoto? Zacznijmy od tego, że dieta ketogeniczna ma za zadanie obniżyć stan zapalny w organizmie. To bardzo ważne w przypadku Hashimoto, gdzie przewlekłe stany zapalne mogą powodować zaostrzanie się choroby.
Coraz więcej badań wskazuje na to, że dieta keto może być dobrym wyborem przy Hashimoto, ponieważ wpływa na obniżenie poziomu trijodotyroniny, czyli T3. Jednocześnie umożliwia utrzymanie właściwego poziomu tyroksyny (T4), co może mieć korzystny wpływ na organizm przy Hashimoto. Pamiętaj jednak, że ważne jest monitorowanie swojego stanu zdrowia i najlepiej regularna kontrola lekarska i dietetyczna.
Zwróć również uwagę na to, że osoby borykające się z Hashimoto są bardziej narażone na problemy z nadwagą i otyłością, dlatego dieta ketogeniczna może być dobrym rozwiązaniem. Ten sposób żywienia niekiedy sprzyja redukcji masy ciała – dzieje się tak dzięki regulacji poziomu insuliny.
Jakie zalety i wady ma dieta keto przy Hashimoto?
Przedstawiamy najważniejsze zalety oraz wady diety ketogenicznej przy Hashimoto. Weź je pod uwagę jeszcze zanim zdecydujesz się na zmianę sposobu żywienia.
Zalety diety keto przy Hashimoto:
- zmniejszenie stanu zapalnego,
- stabilizacja poziomu cukru i insuliny we krwi,
- poprawa zdrowia jelit – brak przetworzonych węglowodanów wspiera zdrową mikrobiotę,
- zmniejszenie masy ciała.
Wady diety keto przy Hashimoto:
- ryzyko obniżenia konwersji T4 do T3;
- ryzyko niedoborów błonnika, witamin z grupy B, magnezu, potasu i selenu;
- ryzyko przeciążenia wątroby;
- ryzyko zwiększenia poziomu kortyzolu i obciążenia układu hormonalnego.
Dieta keto a Hashimoto – jak bezpiecznie wprowadzić dietę ketogeniczną?
Zachowaj ostrożność podczas zmiany swoich nawyków żywieniowych i wprowadzania diety keto – szczególnie jeśli chorujesz na Hashimoto. Zacznij od kontroli lekarskiej i skontaktowania się z dietetykiem. Możesz również skorzystać z cateringu dietetycznego oferującego dietę keto np. https://www.zdrowycatering.pl/tani-catering-dietetyczny/poznan/. Dzięki temu zyskasz pewność, że posiłki są prawidłowo skomponowane i zbilansowane.
Skoro zastanawiasz się, jak bezpiecznie wprowadzić dietę ketogeniczną przy Hashimoto, to zwróć uwagę na następujące zasady:
- Zadbaj o odpowiednią podaż jodu – przy diecie ketogenicznej szczególnie dobrze sprawdzają się jodowana sól, wodorosty oraz ryby morskie.
- Pamiętaj o suplementacji witamin z grupy B – przy diecie keto może dochodzić do niedoborów witamin z grupy B, dlatego warto zadbać o ich suplementację. Szczególnie dotyczy to witaminy B12, która ma ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego oraz produkcję czerwonych krwinek.
- Spożywaj produkty z dużą zawartością selenu – przy Hashimoto bardzo ważne jest spożywanie produktów bogatych w selen, ponieważ ten mikroelement bierze udział w syntezie i metabolizmie hormonów tarczycy. Dlatego w Twojej diecie nie może zabraknąć jaj, drobiu, ryb morskich oraz orzechów brazylijskich.
- Stopniowo wprowadzaj zmiany do swojej diety – to najlepszy sposób na to, abyś uniknął tzw. grypy ketogenicznej. Daj sobie czas na adaptację i regularnie wykonuj badanie morfologii, a szczególnie TSH, FT3, FT4 i przeciwciała anty-TPO i anty-TG. Dzięki temu dowiesz się, jak Twój organizm reaguje na zmianę diety.
Napisz komentarz
Komentarze