Urodzony w 1950 roku Jerzy Grunwald to artysta obdarzony aksamitnie czystym głosem. Świetny wokalista, muzyk i aranżer. Zaczynał karierę w grupie skiflowej No To Co Piotra Janczerskiego, współpracował również z Katarzyną Gaertner i zespołem Ryszarda Poznakowskiego. W latach 70. XX wieku wyjechał do Londynu, rozpoczynając swoją zagraniczną karierę. W Szwecji poznał swego muzycznego partnera Janusza Hryniewicza, z którym stworzył duet Guitar Brothers (wspólnie występowali również jako Grunwald & Hilton).
W 2006 roku Jerzy Grunwald jako George & G wydał płytę „So Much To Say” przygotowaną we własnym studiu nagraniowym, która cieszyła się zaskakująco dużym powodzeniem w Azji – przede wszystkim w Malezji, Singapurze, Tajwanie, Hongkongu oraz Japonii. Polska edycja albumu „So Much To Say”, który odtwarzany był nawet na pokładzie japońskich samolotów, ukazała się we wrześniu 2007 roku.
Jego drugą ojczyzną była Szwecja, ale przez sześć lat mieszkał też w San Diego, przez rok w Nowym Jorku, a pięć miesięcy w Los Angeles. Zdecydował się na powrót do Polski, nie mogąc wytrzymać postępującej islamizacji Szwecji.
Podczas koncertu na zamku gostynińskim Jerzy Grunwald zaprezentował utwory wykonywane z zespołem No To, Co, piosenki ze swojego najnowszego repertuaru, ale także swoje wersje „Białego Krzyża” Krzysztofa Klenczona i „Nadziei” Jana Pietrzaka. Oba covery zabrzmiały niezwykle przejmująco, a niektórzy ze słuchaczy przyznawali po koncercie, że słuchając ich, czuli ciarki na plecach.
Jerzy Grunwald wystąpił na zamku w Gostyninie z okazji stulecia odzyskania niepodległości. Odpowiedź na pytanie, co może łączyć z tą rocznicą artystę, który ponad 40 lat przebywał na emigracji wydaje się oczywista – tęsknota za ojczyzną, w której każdy z nas może cieszyć się wolnością.
Tomasz Paszkiewicz
Młodszy Bibliotekarz, specjalista ds. promocji i organizacji imprez
Miejska Biblioteka Publiczna im. Jakuba z Gostynina
Napisz komentarz
Komentarze