Obsługa połączeń numeru alarmowego 997 przez operatorów numeru 112 wdrażane jest w całym kraju. Na terenie województwa mazowieckiego od 26 września 2018 roku system ten funkcjonuje na terenie miasta stołecznego Warszawy. Nie oznacza to wyłączenia numeru alarmowego 997, a jedynie zmianę sposobu jego odbierania. Obecnie połączenie odbiera dyżurny najbliższej komendy Policji. Po zmianie połączenie będzie kierowane do Operatora numeru alarmowego 112, którego zadaniem będzie przefiltrowanie zgłoszeń pod kątem zasadności i przekazywanie zgłoszeń wymagających interwencji do właściwej terytorialnie komendy Policji.
Operatorzy numeru alarmowego 112 są w pełni przygotowani do odbioru zgłoszeń kierowanych do tej pory na numer alarmowy 997. Codziennie CPR w Radomiu oraz CPR w Warszawie kierują do Policji ponad 1 000 zgłoszeń. Odbieranie zgłoszeń bezpośrednio przez operatorów CPR pozwala na jednoczesne i automatyczne (za pośrednictwem systemu teleinformatycznego) powiadomienie wszystkich służb właściwych ze względu na rodzaj zdarzenia.
Skróceniu ulega również czas oczekiwania na odebranie połączeń. Średni czas mierzony od momentu wybrania numeru alarmowego 112 do odebrania połączenia przez operatora numerów alarmowych w CPR wynosi około 10 sekund. Po przełączeniu numeru alarmowego 997 do CPR, czas oczekiwania na połączenie będzie podobny.
Ważnym efektem przełączenia numeru alarmowego 997 do Centrów Powiadamiania Ratunkowego będzie ujednolicenie sposobu obsługi zgłoszeń kierowanych na numery alarmowe, w tym zgłoszeń obcojęzycznych.
Zespół Prasowy Wojewody Mazowieckiego
Napisz komentarz
Komentarze