W dobie nowoczesnej technologii np. postać św. Stanisława Kostki może budzić zastanowienie. 18 września to jego dzień patronalny.
Jest patronem dzieci i młodzieży. Jako młody człowiek odznaczył się piękną postawą chrześcijańską. A cóż to znaczy? Prawdziwy chrześcijanin żyje według zasad. To one wskazują drogę i tak naprawdę postać Stanisława też wytycza jak mamy żyć. Co jest ważne? Do czego powinniśmy dążyć. List do Koryntian to taki szablon prawdziwego chrześcijanina. Pielgrzymowanie do Rostkowa to doskonały czas, by zgłębić tajemnicę Stanisława Kostki. Przejście z Przasnysza do Rostkowa to niezwykle ekscytujący moment. Już wtedy nawet młody człowiek może poczuć, że pielgrzymuje do świętego. Niesie ze sobą intencje.
Autorytety są ważne w życiu. To one pokazuje takie wartości jak: poszanowanie człowieka, życie z miłością, wiarą, nadzieją. Człowiek pisany przez duże C to człowiek, który zawsze pomoże i znajdzie czas dla drugiego. To nieważne, ile masz lat, czy jest nastolatkiem i idziesz w pielgrzymce do Rostkowa, czy jesteś już studentem, lub dawno ukończyłeś edukację. Stanisław Kostka jest świętym dla każdego, w każdym wieku i każdym czasie.
Każdy dzień zaczyna coś nowego w naszym życiu. To nowe doświadczenia, jesteśmy wrażliwsi, silniejsi. Niezwykle ważną sprawą jest wprowadzenie dziecka do dorosłego życia. Ważne by wprowadzić coś nowego, ale jest to wartościowe. Każdy człowiek ma cel w życiu. Dąży do niego. Stanisław Kostka pomimo przeszkód osiągnął cel. Dzięki miłości i kochając ludzi i Boga stał się bliżej celu. Nie żyjemy tylko dla siebie.
Jakby z delikatnością ukochanej osoby mamy usuwać wszelkie smutki, tęsknoty i przykrości. Nie szukać siebie, lecz widzieć innego. Można rzec promieniować ciepłem, miłością, radością, szczęściem, uczynnością. Tak bym określiła postać św. Stanisława.
Renata Mielniczuk
Napisz komentarz
Komentarze