Paweł Piekarczyk i Leszek Czajkowski współpracują ze sobą od lat 90. XX wieku. Ich pierwszym wspólnym projektem był „Śpiewnik oszołoma”. Obaj artyści chętnie w swej twórczości nawiązują do najnowszej historii Polski, szczególnie do losów żołnierzy wyklętych i czasów stanu wojennego.
Z okazji stulecia odzyskania niepodległości artyści wydali płytę „Nieugięci i niepokorni 1914-1921”, na której przypominają najważniejsze historyczne wydarzenia tamtych lat, a także bohaterów zmagań o wolną Polskę. Album opatrzony jest okolicznościowym komentarzem prof. Wiesława Jana Wysockiego.
– Bardowie Paweł Piekarczyk i Leszek Czajkowski opiewają tamten wielki czyn czynów, czyli cud odrodzenia Państwa Polskiego. Wołanie Pawła i Leszka w setną rocznicę Odzyskania Niepodległości to narodowa „pedagogika dumy” oraz żarliwe przekonanie, że wolność jest droższa niż życie. To głos pokolenia wczorajszych i dzisiejszych Polaków niepodległego ducha, ale też nowy śpiew dziejów. Śpiew dla nowego pokolenia dzieci naszej ojczyzny – czytamy w komentarzu prof. Wiesława Jana Wysockiego.
Na płycie „Nieugięci i niepokorni 1914-1921” znalazło się 16 utworów. Słowa i muzykę do nich napisał Leszek Czajkowski, który wraz z Pawłem Piekarczykiem śpiewa o historii odzyskania niepodległości, o najważniejszych bohaterach i wydarzeniach tamtych lat. Wierni faktom historycznym bardowie nie ukrywają, jakie są ich osobiste poglądy.
Koncert Pawła Piekarczyka i Leszka Czajkowskiego organizowany jest przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Jakuba z Gostynina oraz Klub Gazety Polskiej w Gostyninie jako jednym z punktów obchodów rocznicy mordu w Woli Łąckiej.
Tomasz Paszkiewicz
Miejska Biblioteka Publiczna im. Jakuba z Gostynina
Napisz komentarz
Komentarze