Reklama

Oczyszczalnie biologiczne: czy są aż tak korzystne dla środowiska?

W pewnych kręgach nie milknie krytyka przydomowych biologicznych oczyszczalni ścieków jako technologii, która podobno wcale nie jest tak przyjazna środowisku. Aby jednak rzetelnie o tym opowiedzieć, nie wystarczy podstawowa wiedza – trzeba odrobinę zagłębić się w to, jakie procesy zachodzą w biologicznej oczyszczalni ścieków.

 

Wszystko w jednym

Przydomowa oczyszczalnia biologiczna jest miniaturą oczyszczalni miejskich – w obrębie jednego zbiornika z wydzielonymi przedziałami zachodzą w zasadzie te same procesy. Jeśli z tych ścieków znikną zanieczyszczenia mechaniczne, biologiczne, a w składzie nie będzie na przykład zbyt dużej ilości pierwiastków biogennych, to będzie można uznać, że taka oczyszczalnia jest przyjazna środowisku.

Ocena skuteczności oczyszczalni biologicznej

Głównym czynnikiem roboczym w oczyszczalniach biologicznych są mikroorganizmy – wyselekcjonowane bakterie, w znacznie mniejszym stopniu różne pierwotniaki. Wszystkie one zajmują swoje nisze ekologiczne: w masie napowietrzonej, częściowo beztlenowej i tylko wyjątkowo w beztlenowej, której w oczyszczalni przydomowej prawie nie ma. Wszystkie te organizmy tworzą złożoną sieć powiązań troficznych, natomiast najważniejsze są dwa etapy. Na samym początku znajdują się organizmy, które wykorzystują dostarczone substancje w sposób rozrzutny. Pobierają niemal wszystkie szczątki organiczne, z których wiele zużywają jako źródło energii. Drugi taki ważny etap to ostatni poziom – tu dociera już tylko drobny ułamek całej dodatkowej biomasy. Wszystkie surowce mogące być źródłem energii są już na tym etapie wykorzystane, a jedyne ich pozostałości to dwutlenek węgla i czysta woda.

Szacuje się – jak wspomina dystrybutor oczyszczalni, serwis https://oczyszczalnie24.eu/15-oczyszczalnie-biologiczne – że na koniec procesu oczyszczania nierozłożone zostaje ok. 3% dostarczonej masy ściekowej.

Czy 3% to dużo?

3% to wynik nieco gorszy niż w oczyszczalniach miejskich. Trzeba jednak pamiętać, że w zasadzie nie jest to ostateczny wynik. Takie oczyszczone ścieki są bowiem rozprowadzane drenażem, nie trafiają bezpośrednio do wód gruntowych. Większość z nich zostanie wychwycona przez systemy korzeniowe roślin lub wykorzystana jeszcze w wierzchnich warstwach gleby przez żyjące tam mikroorganizmy.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 3°C Miasto: Gostynin

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 17 km/h

Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama