Zaskórniaki i wypryski wpływają na pojawienie się kompleksów. Poza tym twarz wygląda na chorą i taka w istocie jest – trądzik jest chorobą. Przybiera różne postacie i w zależności od tego, co zostaje zdiagnozowane przez lekarza dermatologa, rozpoczyna się odpowiednie leczenie. Domowe metody niekoniecznie pozwalają skutecznie pozbyć się problemu.
Trądzik różowaty – najczęstszy u dorosłych
Kiedy z trądzikiem walczą dorośli, najczęściej ma się do czynienia z trądzikiem różowatym. Nie zawsze objawy są na tyle czytelne, by lekarz mógł postawić jednoznaczną diagnozę. Wyróżnia się kilka typów trądziku różowatego, a każdy ma nieco inne symptomy. Przy postaci teleangiektatyczno-rumieniowatej widać obrzęki, rumień, naczynia krwionośne. Przy postaci grudkowo-krostkowej oprócz rumienia są krostki, a przy postaci ze zmianami przerostowymi skóra ma nieregularną powierzchnię i guzki. Jest też postać oczna, w której pojawia się pieczenie i łzawienie oczu i właśnie tę formę trądziku najrzadziej się diagnozuje, bo objawy przypisuje się oczom.
Przyczyny i leczenie
U młodzieży najważniejszą przyczyną trądziku są ich zmiany hormonalne, zachodzące w organizmie. Przy trądziku rumieniowatym przyczyn jest znacznie więcej. Poza hormonami odpowiedzialne mogą być pewne predyspozycje genetyczne, zaburzenia pracy naczyń krwionośnych twarzy, zaburzenia układu pokarmowego, zła dieta, palenie papierosów, zażywanie leków, stres.
Co można zrobić? Przede wszystkim trądzik oznacza chorobę i stan zapalny skóry, więc trzeba skonsultować się z lekarzem. Tym bardziej że leczenie jest długie i wymaga cierpliwości. Prawdopodobnie przepisane będą leki, antybiotyki do smarowania lub stosowania doustnie.
Codzienna pielęgnacja
Nie można również zapominać, że skóra reaguje na wszystkie zabiegi pielęgnacyjne. Ważne jest zarówno to, po jakie sięga się preparaty pielęgnacyjne, jak i to, w jakich warunkach i czy prawidłowo wykonuje się zabiegi. Na pewno trzeba się zaopatrzyć w kosmetyki na trądzik różowaty. Mają one odpowiedni skład, dostosowany do potrzeb skóry z tego rodzaju problemami. Zawierają związki, które będą nawilżać cerę, a jednocześnie w delikatny sposób ją oczyszczać. Często zawierają też cynk lub inne substancje działające leczniczo i antybakteryjnie.
Podczas mycia twarzy korzysta się z letniej wody, by skóra nie zareagowała źle na nagłą zmianę temperatury. Najlepiej używać do tego wody przegotowanej. Nie wolno do mycia stosować mydła, aby skóra się nie przesuszała. Oczyszczać trzeba ją rano i wieczorem. Najpierw specjalną pianką, żelem lub mleczkiem. Potem przeciera się twarz tonikiem i nanosi krem. Systematycznie robi się też maseczki oczyszczające i nawilżające. W ciągu dnia nie należy dotykać twarzy zbyt często ani nie zdrapywać strupków – mogą powstać blizny.
Napisz komentarz
Komentarze