Czym charakteryzuje się stal nierdzewna?
Większość ludzi nawet się nie zastanawia, czym dokładnie jest stal. Warto jednak zwrócić na to uwagę, ponieważ na rynku możemy spotkać się z różnymi rodzajami tego materiału. Najprościej rzecz ujmując, stal to stop żelaza i węgla. Zawartość tego drugiego zazwyczaj nie przekracza 2% (większa ilość uniemożliwiłaby rozpuszczenie się węgla w żelazie). Całość jest poddawana przeróbce plastycznej. Czasami pod wpływem sił natury lub celowego działania twórcy, stal może mieć w sobie również inne pierwiastki.
Najczęściej występujące rodzaje stali to:
- stal nierdzewna - zaliczamy do niej stal: austenityczną, ferrytyczną oraz martenzytyczną.
- stal stopowa - wyróżniamy tu takie rodzaje jak stal: konstrukcyjną, łożyskową, kwasoodporną czy żaroodporną.
Jak profesjonalnie spawać stal nierdzewną?
Spawanie stali nierdzewnej to dosyć skomplikowany proces. W większości przypadków zaleca się skorzystanie z pomocy specjalistycznej firmy. Mimo to możemy wyodrębnić kilka podstawowych kroków, które powinniśmy przejść w czasie wykonywania tej pracy.
Odpowiednia metoda - to fundamentalna decyzja, którą musimy podjąć. Kiedy już to wiemy, możemy wybrać inne rzeczy jak np. sprzęt, którego użyjemy. Chodzi tu przede wszystkim o rodzaj gazu osłonowego oraz soczewki gazowej.
Oczyszczenie materiału - przed spawaniem należy się upewnić, że stal nie ma żadnych zabrudzeń i defektów, które mogą utrudnić ten proces.
Ustawienie palnika - jeżeli urządzenie będzie ustawione pod kątem około 10 - 15 stopni, to mamy pewność, że zespawamy stal precyzyjnie i równomiernie.
Chociaż można znaleźć więcej dobrych porad, to te są absolutnym minimum, które musimy znać.
Napisz komentarz
Komentarze