Od najmłodszych lat była związana z Wojewódzkim Samodzielnym Zespołem Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej im. prof. Eugeniusza Wilczkowskiego w Gostyninie (ówcześnie Wojewódzkim Szpitalem dla Nerwowo i Psychicznie Chorych), córka dr. Karola Mikulskiego – psychiatry, ordynatora, wicedyrektora szpitala w czasie II wojny światowej, który popełnił samobójstwo w akcie sprzeciwu wobec eksterminacji chorych psychicznie w czasie okupacji niemieckiej.
Wychowywała się w Gostyninie, tutaj ukończyła gimnazjum, a następnie wróciła do Warszawy, gdzie poświęciła się sztuce i miłości do Polski. Pracowała w Pracowniach Konserwacji Zabytków w Dziale Dokumentacji Naukowej, a także przez wiele lat w Instytucie Sztuki PAN. Była autorką licznych opracowań, książek, publikacji i artykułów naukowych z dziedziny historii sztuki, architektury i urbanistyki.
Straciliśmy serdecznego przyjaciela, przewodnika, osobę, która uwrażliwiała nas na przeszłość, bogatą historię naszego Szpitala i losy wojenne ludzi, którzy go tworzyli.
Katarzyna Osowicz-Szewczyk
Dyrektor
Wojewódzkiego Samodzielnego Zespołu Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej
im. prof. Eugeniusza Wilczkowskiego w Gostyninie
Napisz komentarz
Komentarze