Oświadczenie Katarzyny Leśniewskiej Dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jakuba z Gostynina

W sprawie nieprzychylnych komentarzy dotyczących realizacji projektu ,,O finansach w bibliotece – 6.edycja”.

W związku z pojawieniem się niezgodnych ze stanem faktycznym i prawdą komentarzy pod opublikowanym na portalu gostynin24 artykułem ,,O finansach ... - w bibliotece 6. edycja” godzących w dobre imię Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jakuba z Gostynina w Gostyninie, oświadczam, iż:

Insynuowanie finansowania projektu, a tym samym wyjazdu pracowników biblioteki – trenerów projektu oraz uczestników i partnerów projektu do Piaseczna i Warszawy z pieniędzy publicznych, a w szczególności pozyskanych ze wzrostu cen za segregację i wywóz śmieci, jest kłamliwe, niesprawiedliwe i haniebne.

Miejska Biblioteka Publiczna im. Jakuba z Gostynina w Gostyninie po raz drugi została zakwalifikowana w otwartym ogólnopolskim konkursie do projektu ,,O finansach w bibliotece ...”. Projekt realizowany jest z Narodowym Bankiem Polskim w Warszawie w ramach programu edukacji ekonomicznej. Realizatorem projektu jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w Warszawie. Założenia projektu są zgodne z Programem Rozwoju Bibliotek. Projekt realizowany jest na podstawie Umowy zawartej z FRSI z siedzibą w Warszawie, a Miejską Biblioteką Publiczną im. Jakuba z Gostynina w Gostyninie. FRSI udziela Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Jakuba z Gostynina w Gostyninie jednorazowego wsparcia finansowego na pokrycie wydatków związanych z organizacją spotkań edukacyjnych w ramach statutowych działań obu instytucji w sferze edukacji, oświaty i kultury.

Miejska Biblioteka Publiczna im. Jakuba z Gostynina w Gostyninie niniejsze wsparcie finansowe rozlicza wnikliwie w ramach sprawozdania, o którym mowa jest w treści Umowy. Wszelkie projekty biblioteczne oraz sposób ich finansowania przedkładane i opisane są w sprawozdaniach do Organizatora Biblioteki oraz do Biblioteki Publicznej m. st. Warszawy Biblioteki Głównej Województwa Mazowieckiego Dział Wojewódzkiej Sieci Bibliotek sprawującej opiekę merytoryczną nad Miejską Biblioteką Publiczną im. Jakuba z Gostynina w Gostyninie. Projekt na wielu różnych płaszczyznach wspierają lokalne organizacje pozarządowe, instytucje oświaty, prywatne firmy, artyści, poeci oraz muzycy. Bez tego wsparcia, pomocy oraz życzliwości niemożliwym byłoby zrealizowanie w sposób atrakcyjny całości projektu. Informacje o parterach projektu będą sukcesywnie aktualizowane na stronie www Biblioteki.

Centrum Pieniądza w Warszawie zwiedzone było w ramach współpracy w zakresie projektu z Narodowym Bankiem Polskim, wstęp jest wolny i bezpłatny dla każdego. Centrum Edukacyjno – Multimedialne w Piasecznie jest ogólnodostępną nowoczesną i innowacyjną biblioteką, wstęp jest wolny i bezpłatny dla każdego. Ogrody Świateł w Wilanowie – wstęp został sfinansowany z prywatnych środków uczestników, zgodnie z obowiązującym cennikiem. Każdy uczestnik zakupił bilet indywidualny. W ramach wyjazdu Biblioteka nie ponosiła kosztów usługi gastronomicznej.

Projekt ,,O finansach ... w bibliotece – 6. edycja” ma na celu wzrost wiedzy ekonomicznej i zwiększenie korzystania z nowoczesnych produktów i usług finansowych przy wykorzystaniu nowych technologii przez 2000 osób powyżej 50. roku życia zamieszkałych na terenach wiejskich oraz w miastach do 20 tysięcy mieszkańców, oraz 200 bibliotekarzy z blisko 100 bibliotek z całej Polski. Cel zostanie osiągnięty poprzez cykl szkoleń dla bibliotekarzy oraz cykl spotkań edukacyjnych z zakresu edukacji finansowej dla mieszkańców.

W 2018 roku podczas 5. edycji projektu, Miejska Biblioteka Publiczna im. Jakuba z Gostynina w Gostyninie po spełnieniu warunków ogólnopolskiego konkursu, przeprowadzeniu szkoleń bibliotekarzy oraz uczestników, otrzymała wyróżnienie oraz nagrodę rzeczową w kategorii Inspirująca Biblioteka Projektu. Film dokumentujący realizację projektu znajduje się na kanale You Tube Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jakuba z Gostynina w Gostyninie.

W przypadku dalszego pojawiania się kłamliwych komentarzy w zakresie projektu ,,O finansach ... w bibliotece – 6. edycja” oraz sposobu jego finansowania Miejska Biblioteka Publiczna im. Jakuba z Gostynina w Gostyninie wystąpi na drogę prawną i sądową. Kłamliwe komentarze nie tylko wpływają negatywnie na wizerunek Biblioteki, ale również w przyszłości mogą zniechęcić mieszkańców Gostynina do włączania się w projekty i wydarzenia biblioteczne.

Katarzyna Leśniewska
Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jakuba z Gostynina w Gostyninie


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
U3W obserwator 14.12.2019 11:54
Uważam, że biblioteka pod dyrekcją Pani Leśniewskiej jest pierwszą placówką związaną z kulturą w Gostyninie. Działa z dziećmi i seniorami. Zapewne są osoby, które jej zazdroszczą tej aktywności i pracowitości. Jest radną powiatu. Jej działalność wykracza poza obowiązki dyr. biblioteki. Oczerniają osoby, mało aktywne, nie mogące pochwalić się osiągnięciami i tyle.

Anka 13.12.2019 01:01
Wszystko dobrze tylko dlaczego głównym szkoleniowcem w projekcie był mechanik samochodowy?

Odpowiedz 13.12.2019 21:35
Z tego, co wiemy to Pan jest szefem grupy teatralnej. Działa przy bibliotece i MCK. Więc nie czepiajcie się tgo.

O tempora ,o mores. 11.12.2019 09:30
[i][b][u]Konstytucja RP[/u][/b][/i] Art. 54 - Wolność słowa Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji. Cenzura prewencyjna środków społecznego przekazu oraz koncesjonowanie prasy są zakazane. Ustawa może wprowadzić obowiązek uprzedniego uzyskania koncesji na prowadzenie stacji radiowej lub telewizyjnej. CO TO ZNACZY? Wolność słowa, wyrażana bezpośrednio lub poprzez środki przekazu, jest tradycyjną wolnością konstytucyjną. Artykuł 54 gwarantuje trzy odrębne choć powiązane ze sobą wolności: wolność wyrażania swoich poglądów, wolność pozyskiwania informacji oraz wolność rozpowszechniania informacji. Wyrażenie „pogląd” należy w tym wypadku rozumieć jak najszerzej, jako wyrażanie osobistych ocen, prezentowanie opinii czy przypuszczeń, informowanie o faktach etc. Wolność ta ma zastosowanie zarówno w sferze publicznej jak i prywatnej (choć szczególnego znaczenia nabiera na gruncie przestrzeni publicznej, życia społecznego, a zwłaszcza politycznego), obejmuje osoby fizyczne i prawne. Forma wyrażania poglądów może być dowolna, niekoniecznie poprzez wypowiedzi słowne (np. poprzez noszenie określonego stroju). Wolność pozyskiwania informacji dotyczyć może zbierania danych z dowolnych sfer życia publicznego (art. 61 Konstytucji nakłada na władze obowiązek udzielania odpowiednich informacji) lub prywatnego. Poprzez rozpowszechnianie informacji należy rozumieć udostępnianie zebranych danych osobom trzecim (indywidualnie wybranym) lub upowszechnianie ich (czyli podawanie do wiadomości publicznej, np. poprzez środki społecznego przekazu). Potwierdza to konstytucyjną zasadę wolności prasy zawartą w art. 14.

No tak... 11.12.2019 15:18
wydaje mi się że to oświadczenie trochę brzmi jak cenzura prewencyjna .....

Odpowiedz 13.12.2019 21:33
A wiesz których komentarzy oświadczenie się tyczy. Tych oczerniajacych, które zniknęły. Ciekawe, czy ta odpowiedź się pojawi. Myślę, że każdy atakowany ma prawo się bronić. Zamiast pisać pod pseudonimem henry trzeba wystosować zapytanie do biblioteki i mieć odpowiedź. A tak to tylko kolej na nagonka. Może za dużo robi ta biblioteka i już komuś się to nie podoba. To miasto to dno. Przyczepia się do Lesniewskiej. Zapomną o Augustyniaku. Brawo. Współczuć tylko tej kobiecie pracy w takim środowisku. Zamiast się cieszyć, że biblioteka działa to krytykują, hejtuja i prawa wypisują.

Odpowiedz 13.12.2019 21:37
A gdzie była konstytucja, jak oczerniano bibliotekę? Gdzie prawda? Konstytucja zapewnia prawo do obrony. I biblioteka się broni. A takie oświadczenie da do myślenia tym, co kłamią. Drugi raz netu nie napiszą. Wszystko trzeba zgodnie z prawem.

Myślący 10.12.2019 21:21
Ludzie posłuchajcie Olgi Tokarczuk . Nie tylko ja i ja , tu i teraz. Za chwilę nie będzie nas i tego świata. Posłuchajcie zwłaszcza tu w Gostyninie Ci mądrzy i Ci którzy za mądrych się uważają

Odpowiedz 13.12.2019 21:39
No ja tu i teraz to jest pewien Pan i jego żona. Są wszędzie. W powiecie. Na zamku. Nawet już w MCK. I w wielu innych miejscach. Teatr na dwóch aktorów. I jednego od tabletów. Komedia.

SM 14.12.2019 15:56
Olga Tokarczuk znakomicie wpisuje się w „pedagogikę wstydu”, w ramach której już od początku 1990 roku, kiedy to, wraz z „upadkiem komunizmu” pojawiły się widoki na uczynienie z Polski żerowiska dla żydowskich organizacji przemysłu holokaustu, rozmaici ochotnicy nieubłaganym palcem kłują Polaków w chore z nienawiści oczy. Pani Tokarczuk nie daje się w tej konkurencji nikomu wyprzedzić, no, może z wyjątkiem nieboszczyka Jerzego Kosińskiego...

Czytelnik 10.12.2019 18:54
Internet nie jest dobrym miejscem do upubliczniania kadr ze swego życia. Tutaj o uznanie i poszanowanie drugiej osoby trudno.Ja uważam ,że nie wszystko jest na sprzedaż i na pokaz.Za dużo przemocy słownej w mediach społecznościowych. ;-)

Do czytelnika 10.12.2019 21:52
Artykuły o bibliotece nie są prywatnymi kadrami z zycia. Są informacja o działaniach. Tak samo ja WOŚP, Jazz Sesyn, Art Energy, czy UTW lub wydarzenia MCK . Czyli inni mogą o swoich projektach pisać, a biblioteka nie? Czytelniku więcej obiektywizmu. Może żal niektórym, że blado wyglądają przy bibliotece. Przeczytałem oświadczenie i przykrym jest to co wypisujecie.

bezchmurnie

Temperatura: 12°CMiasto: Gostynin

Ciśnienie: 1023 hPa
Wiatr: 21 km/h

Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama