Reklama
Reklama

3 podstawowe zasady bezpiecznego korzystania z internetu

Wychodząc rano z domu do pracy, zamykasz na klucz drzwi mieszkania, prawda? Jeżeli codziennie przeglądasz blogi, czytasz portale informacyjne lub oglądasz filmy użytkowników na Youtubie, musisz także pamiętać o podstawowych zasadach bezpiecznego korzystania z internetu. Tylko w ten sposób Twoje dane osobowe i pieniądze nie dostaną się w niepowołane ręce.

Protokoły sieciowe HTTP i HTTPS – poznaj różnice

Jak zadbać o bezpieczeństwo w sieci? Podstawową kwestią jest sprawdzenie, czy połączenie z witryną, z której korzystasz, jest bezpieczne. Aby to zrobić, musisz sprawdzić, czy adres strony zaczyna się od skrótu „http” czy „https”. Mimo że każdy z nich oznacza protokół sieciowy, to w tym przypadku jedna litera – „s” (ang. „secure” – bezpieczeństwo) – robi ogromną różnicę. Łącząc się ze stronami, które zaczynają się od „http” i podając swoje dane osobowe, narażasz się na ich utratę. Czy każda strona jest bezpieczna? Jak sprawdzić bezpieczeństwo strony? Okazuje się, że nie jest to ani skomplikowane, ani czasochłonne.

Korzystając codziennie z internetu, z pewnością zauważyłeś, że w pasku przeglądarki brakuje skrótu „http” czy „https”. Jak zatem upewnić się, że witryna, z której chcesz skorzystać, stosuje protokół https, który wykorzystuje szyfrowanie SSL? Wystarczy, że klikniesz w symbol kłódki, która jest widoczna na pasku adresu strony internetowej (po lewej stronie) – powinieneś zobaczyć tam komunikat „Połączenie jest bezpieczne”. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej o historii protokołów sieciowych, różnicach między nimi i dzięki temu jeszcze lepiej zrozumieć, co oznacza skrót https, zapoznaj się z tym artykułem: https://www.eactive.pl/blog-o-seo/protokol-http-i-protokol-https-czym-sie-roznia/.

Zadbaj o aktualny antywirus i mocne hasła

Zadbanie, by strony były bezpieczne, leży w interesie ich właścicieli – ci, którzy zlekceważą ten aspekt, muszą liczyć się z mniejszym ruchem na stronie. Ale bezpieczeństwo Twoich danych w internecie nie zależy wyłącznie od szyfrowania danych – równie istotne jest to, czy sam potrafisz chronić swoje dane. Tu z pomocą przychodzą programy antywirusowe. Jak one działają? To bariera przed trojanami, wirusami, malwarem czy programami szpiegowskimi, która zapewnia bezpieczeństwo danym zgromadzonym przez Ciebie na laptopie, smartfonie czy tablecie. Wielu twórców programów antywirusowych udostępnia bezpłatne, ograniczone wersje zapewniające podstawową ochronę.

Bezpieczeństwo w sieci zależy również od ustawionych haseł, a dokładniej ich siły. Jeżeli korzystasz z bankowości internetowej i masz też konta na różnych portalach, to podstawową kwestią jest stosowanie różnych haseł. Posiadając kilka samochodów czy mieszkań, do każdego miałbyś inny klucz, prawda? Pamiętaj też, że za silne hasło uchodzi takie, które składa się z cyfr, liter i znaków specjalnych. Takie hasła są trudniejsze do złamania. Jeżeli masz problem z ich wymyśleniem, zawsze możesz skorzystać z bezpłatnych generatorów losowych haseł.

Chroń swoje dane, nie ściągaj z torrentów

Bezpieczeństwo danych osobowych w sieci w dużej mierze zależy od postępowania samych użytkowników. Jeżeli nie chcesz stać się ofiarą kradzieży tożsamości, pamiętaj, aby nie udostępniać swoich danych osobom postronnym. Przed kupnem produktu w wyjątkowo przystępnej cenie zwróć uwagę na renomę sklepu – sprawdź choćby opinie innych użytkowników. Pamiętaj też, że ani banki, ani żadne inne instytucje finansowe nie wymagają podawania w kontaktach z klientami np. hasła do konta.

Traktujesz internet jako sposób na pozyskanie dostępu do filmów, muzyki, gier czy książek? Wszystkie te rzeczy znajdziesz w sieci, ale pamiętaj, aby zachować ostrożność zarówno przy ich kupowaniu, jak i pobieraniu. Z jednej strony możesz naruszyć prawo autorskie, czyli prawa przysługujące twórcom, z drugiej pobierając pliki z torrentów, naruszasz przepisy, gdyż jednocześnie udostępniasz plik innym użytkownikom. Z tego faktu niestety nie wszyscy zdają sobie sprawę.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

pochmurnie

Temperatura: 3°C Miasto: Gostynin

Ciśnienie: 1027 hPa
Wiatr: 7 km/h

Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama