Opuszczając swoje domostwa pamiętajmy o właściwym zabezpieczeniu swojego mienia.
W zabezpieczeniu mieszkania pomagają nam przede wszystkim środki techniczne – solidne zamki w drzwiach oraz zamontowane zabezpieczenia przeciwwyważeniowe. Najbardziej narażone na włamania są mieszkania usytuowane na parterze. Złodzieje najczęściej forsują drzwi balkonowe czy okna poprzez ich wyważenie, stłuczenie szyby, usunięcie kitu. Zabezpieczeniem przed taką ingerencją jest zastosowanie folii czy rolet antywłamaniowych oraz okratowanie okien piwnicznych, w szczególności tych znajdujących się z tyłu domu.
Niezmiennie od lat, jednym z najlepszych zabezpieczeń naszego mieszkania jest także sąsiad, który nie bagatelizuje niecodziennych hałasów dobiegających z naszego domu. Kiedy podczas nieobecności sąsiada usłyszymy hałas w jego mieszkaniu, zobaczymy nieznajomego próbującego otworzyć jego drzwi, zauważymy podejrzanie zachowujące się osoby na klatce schodowej – nie wahajmy się i natychmiast dzwońmy na Policję.
Nawet w najlepiej zabezpieczonym mieszkaniu nie pozostawiajmy kosztowności, czy większej ilości gotówki. Cenne przedmioty najlepiej jest zdeponować w banku.
Kiedy dojdzie do włamania do mieszkania....
Po pierwsze, nie wpadajmy w panikę. Istotne dla dalszego rozwoju sytuacji jest to, aby nie zacierać śladów. Gdy staniesz się ofiarą włamania, wezwij Policję. Postaraj się niczego nie dotykać, nie sprzątaj, nie przeglądaj swoich rzeczy – w ten sposób nie zacierasz śladów pozostawionych przez włamywaczy. Każda informacja mogąca pomóc w schwytaniu sprawców przestępstwa jest istotna i należy ją zgłaszać pod numer alarmowy 112.
Dorota Słomkowska
KPP w Gostyninie
Napisz komentarz
Komentarze