Motopompa może służyć Ci bez przeszkód, jeśli jej na to pozwolisz
Nie zawsze musi dość do gwałtownych zjawisk pogodowych, albo nie muszą one być bezpośrednią przyczyna kłopotów. Wystarczy np. pęknięty rurociąg bądź jakiś niedrożny kanał. Zalanie obiektu jest to problem zarówno wówczas, gdy jest on użytkowany, co niesie ze sobą straty, jak i wtedy, gdy dopiero powstaje. Doświadczone ekipy posługują się więc motopompami – nieocenionymi także wówczas, gdy wodę trzeba gdzieś dostarczyć. Wybierając takie urządzenie warto pamiętać o kilku istotnych parametrach.
Ustalmy, jaka wysokość ssania i podnoszenia jest nam potrzebna, aby moc silnika i generowane ciśnienie mogło temu sprostać. Jego jakość musi też odpowiadać rzecz jasna planowanemu obciążeniu pracą – w przypadku poważniejszych zdarzeń bądźmy gotowi na to, że zechcą z naszego sprzętu korzystać także sąsiedzi. I wyższa będzie wydajność pompy, tym szybciej będziemy w stanie przyjść im z pomocą, a przede wszystkim odratować własne mienie, zanim będą mogły zająć się nim zapracowane służby. W przypadku, gdy urządzenie służyć ma nam do nawadniania, spróbujmy się dowiedzieć, jak dany model oceniany jest pod kątem długotrwałej pracy. Poza tym nie każdy przeznaczony jest do wody zanieczyszczonej np. piaskiem.
Należy stosować kosz ssawny, który uchroni naszą pompę przed tymi większymi. Blok pompy powinien być zalany zanim zacznie ona pracować, aby nie doszło do przegrzania uszczelnień podczas początkowego zasysania. Po zakończeniu pracy należy wylać resztki, poza tym, podobnie jak przy każdym innym silniku spalinowym, kontrolujmy poziom oleju i stan filtra powietrza.
Dobry wąż strażacki to nieoceniona pomoc w takiej pracy
Nawet najlepsza motopompa pozostanie bezużyteczna bez węży – ssawnego, sztywnego, którego długość powinna odpowiadać możliwościom konkretnego urządzenia, oraz tłocznego. W roli tego drugiego wykorzystuje się przede wszystkim wąż strażacki w jaki można wyposażyć się np. dzięki ofercie sklepu MiDaTech.
Najważniejsza zaleta tego rozwiązania to spłaszczanie się przekroju, co pozwala go łatwo zwijać, transportować i magazynować. Stawia to jednak przed ich producentami poważne wyzwania w zakresie zapewnienia im należytej wytrzymałości – zarówno wkładki na przecieranie przez niesiony wodą piach, jak i oplotu na uszkodzenia mechaniczne, towarzyszące np. przeciąganiu wielometrowych odcinków po gruncie. Wybór wysokiej jakości sprzętu pozwala dziś nie martwić się ani jednym, ani drugim. Istotne jest to zwłaszcza dla tych, którzy potrzebują rozwiązań przeznaczonych nie tylko do reagowania na sytuacje kryzysowe, ale i do codziennej pracy, np. w budownictwie czy rolnictwie.
Napisz komentarz
Komentarze