Reklama
Reklama

Terytorialsi wspierają Policjantów

Od kilku dni żołnierze 64 batalionu lekkiej piechoty z Płocka wspierają policjantów, którzy w porozumieniu ze służbami sanitarnymi sprawdzają, czy osoby objęte kwarantanną przebywają w domach.

Działania te są prowadzone na mocy decyzji ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka. Zakres pomocy obejmuje udział we wspólnych patrolach, których zadaniem jest sprawdzenie, czy osoby objęte kwarantanną przebywają w domach. Wspólne działania służb medycznych oraz żołnierzy i policjantów mają na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa.

W patrolach uczestniczy minimum jeden policjant i żołnierz. Posiadają oni listę osób i adresów, pod które muszą się udać, aby nawiązać kontakt z odizolowaną osobą. W miarę posiadanych możliwości do zadań wsparcia Policji kierowani są żołnierze posiadający przeszkolenie medyczne i wyposażeni w plecaki medyczne.

- Podczas patrolu policjant dzwoni do osoby przebywającej w kwarantannie, pyta o stan zdrowia, o doraźne potrzeby. Rola Terytorialsa polega na pomocy policjantowi, odnotowaniu potrzeb i oczekiwań osób przebywających w kwarantannie, czy też w nawigowaniu w terenie, aby sprawnie dotrzeć do mieszkańców - dodaje podporucznik Jolanta Maciaszek, oficer prasowy 6 Mazowieckiej Brygady Oborny Terytorialnej.

Osoby przebywające w kwarantannie są wyrozumiałe i akceptują sytuację, jaka ich spotkała. Odwiedziny policyjno-wojskowego patrolu są postrzegane jako faktyczne kroki zmierzające do ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Wszystkie kontrole odbywają się w sposób wykluczający możliwość kontaktu fizycznego żołnierzy i policjantów z osobą objętą kwarantanną. Mundurowi rozmawiają z taką osobą telefonicznie bądź za pośrednictwem domofonu.

To kolejne działania realizowane przez mazowieckich Terytorialsów. Obecnie żołnierze 64 blp wspierają jednostki samorządu terytorialnego w zapewnieniu opieki nad osobami starszymi m.in. poprzez dostarczanie żywnosci, leków i innych produktow oraz sprawują opiekę nad kombatantami. 64 blp wspierał Urząd Lotnictwa Cywilnego na terenie Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa-Modlin, gdzie żołnierze wykonywali pomiar temperatury oraz segregowali karty lokalizacyjne pasażerów przylatujących do Polski.

Dodatkowo przez ostatni tydzień kilkunastu żołnierzy z 64 blp zareagowało na apel Centrum Krwiodawstwa i oddało krew.

***

W całym kraju w działania związane z walką z koronawirusem zaangażowanych jest dzisiaj 2,1 tys. żołnierzy WOT. Od kilku dni Wojska Obrony Terytorialnej prowadzą pierwszą w historii ogólnopolską operację przeciwkryzysową pod kryptonimem „ODPORNA WIOSNA” (RESILIENT SPRING). Jej celem jest łagodzenie skutków kryzysu oraz wzmocnienie odporności na kryzys społeczności lokalnych.

Od blisko tygodnia w WOT funkcjonuje punkt bezpłatnej, całodobowej infolinii wsparcia psychologicznego. Pod numerem telefonu 800-100-102 każda osoba samotna, starsza, czy źle znosząca izolację lub odczuwająca stan wzmożonego zagrożenia związanego z epidemią koronawirusa – może otrzymać fachową pomoc psychologiczną.

ppor. Jolanta MACIASZEK

Oficer Prasowy

6 MAZOWIECKA BRYGADA
OBRONY TERYTORIALNEJ

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

maruda 25.03.2020 10:46
Przydali by się w porach nocnych na osiedlach Gostynina.

zachmurzenie duże

Temperatura: 3°C Miasto: Gostynin

Ciśnienie: 1032 hPa
Wiatr: 6 km/h

Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama