W „Tygodniu Biblijnym” (26.04-2.05.2020) warto spojrzeć, iż stara i sprawdzona lektura to „święty tekst” Pisma Świętego, w którym „każdy może znaleźć - jeśli tylko szuka - odpowiedź na dręczące go pytania” (św. Grzegorz Wielki). To najlepszy poradnik i przewodnik w jednym, dla którego najbardziej trafnym tytułem wydaje się właśnie ten: Dobra Nowina. Zasadnym wydaje się w tym miejscu pytanie: Jak z lektury Biblii, którą Roman Brandstaetter nazwał swoją Ojczyzną, owocnie korzystać? Przede wszystkim używać jej na co dzień i traktować jak „chleb powszedni”, podążając szlakiem: słuchać – słyszeć – usłyszeć. Na pytanie: jakia jest najlepsza Biblia? Papież Franciszek odpowiedział, że zniszczona, tzn. taka, która jest używana, a nie pokryta kurzem od stania na półce, i którą nie umiemy się w dodatku posługiwać.
Po co mam sięgać po słowo Boże? Przede wszystkim po to, żeby mieć żywy kontakt z żywym, obecnym i działającym Bogiem i coraz bardziej poznawać Go. Słowo pomaga mi również rozeznawać znaczenie tego wszystkiego, co dzieje się wokół mnie i we mnie. Do tego, aby przyjąć swoim sercem słowo, jest potrzebne modlitewne zasłuchanie w Ducha Świętego. Wówczas biorę do ręki Księgę Życia i szukam słów, które wyznacza mi liturgia Kościoła na dany dzień. Spotkanie z Panem i pobożna lektura Pisma (lectio divina) prowadzi mnie przez kolejne etapy: tak więc czytam, medytuję, smakuję – bez pośpiechu. To najważniejszy czas, kiedy Bóg wyprowadza mnie na pustynię, by mówić do mojego serca. W ten sposób daje się poznać w dialogu, przemawia do mnie jak do przyjaciela, zaprasza do wspólnoty z sobą.
W adhortacji „Verbum Domini” Benedykt XVI zauważa, iż „Bóg uczynił każdego z nas zdolnym do słuchania słowa Bożego i odpowiadania na nie. Człowiek jest stworzony w Słowie i w Nim żyje; nie może zrozumieć samego siebie, jeśli nie otwiera się na ten dialog. Słowo Boże ukazuje synowską i relacyjną naturę naszego życia. Doprawdy mocą łaski jesteśmy powołani, byśmy upodobnili się do Chrystusa, Syna Ojca, i zostali w Nim przemienieni” (nr 22). Zatem według Benedykta XVI, „Orędzie chrześcijańskie jest nie tylko «informujące, ale przemieniające». To znaczy: Ewangelia nie jest jedynie komunikowaniem rzeczy, o których można się dowiedzieć, ale to komunikowanie, które wywołuje wydarzenia oraz zmienia życie” (Spe salvi, 2).
Puenta. W mistycznym Zoharze (z XIII wieku) jest napisane: „Gdy wyjmuje się Świętą Księgę, aby z niej czytać, otwierają się niebieskie bramy miłosierdzia i wzniecają miłość na wysokościach”. Warto więc po zamknięciu Biblii żyć słowem Bożym i dawać świadectwo ważności tej „Księgi nad księgami”.
ks. Leszek Smoliński
Napisz komentarz
Komentarze