Gdzie wykorzystuje się maty dezynfekcyjne
Maty dezynfekcyjne przeważnie wykorzystywane są w miejscach, w jakich wytwarzana, przetwarzana bądź gromadzona jest żywność. Maty powstrzymują zarazki oraz bakterie przed dochodzeniem do miejsc w jakich ma miejsce hodowla zwierząt takich jak obory, chlewnie oraz kurniki, natomiast również przed ich pojawianiem się w miejscach w jakich ma miejsce zabijanie, dzielenie na mięso, handel bądź leczenie zwierząt. Jeśli w konkretnym miejscu jest epidemia choroby zwierząt wytwarzanej poprzez zarazki bądź bakterie maty dezynfekujące rozkładane są także na trasach wokół obszaru na jakim dolegliwości owe wystąpiły.
Maty antybakteryjne - działanie
Specjalistyczne maty aktybakteryjne mają działanie przeciwbakteryjne i przeciwpylne dzięki wykorzystaniu właściwego kleju przyciągają, gromadzą i przechowują w sobie brud oraz bakterie, co stanowi najodpowiedniejszą barierę przeciwko przenoszeniu się drobnoustrojów. Istotną właściwością jest to że maty są jednorazowe – używając ich zrywa się następną zanieczyszczoną powierzchnię maty dekontaminacyjnej, po prostu wyrzuca oraz wykorzystuje następną warstwę. Maty są wielowarstwowe, składają się z klejących arkuszy folii polietylenowej, każda pokryta jest klejem akrylowym z dodatkiem środka antyseptycznego. Maty antybakteryjne wypełnione są roztworem dezynfekcyjnym, okazuje własne działanie właśnie po wywarciu na nią ucisku, wówczas nieco spieniony roztwór przeciwwirusowy otacza podeszwę buta oraz poprzez pewny czas po opuszczeniu maty jest na podeszwie.
Należy sprawdzać ilość płynu w macie
Wkład do maty (więc wewnętrzna gąbka) winien być nieustannie wilgotny, aby efektywnie czyścić. Nie winien tymczasem pływać w płynie. Zakładając maty dezynfekujące należy równocześnie wskazać osobę, jaka będzie sprawdzać stan płynu dezynfekującego. Jeśli wkłady będą już prawie suche osoba ta winna dodać świeżego płynu. Gotowy płyn można trzymać w oddzielnym miejscu – zwykle jest on dobry do wykorzystania poprzez parę dni (np. płyn Virkonu S jest aktywny do 5 dni). Informacje na temat aktywności płynu roboczego odnajdziemy na ulotkach wykorzystywanych artykułów.
Jakie są zalety używania mat dekontaminacyjnych?
Maty dekontaminacyjne, zatem antybakteryjne są złożone z powierzchni, pokrytych substancją przyciągającą zabrudzenia oraz blokującą rozwój bakterii i mikroorganizmów. Gromadzą na sobie groźne bakterie oraz pleśnie przenoszone pod obuwiem bądź na kołach, tymże samym tworząc w miejscu właściwą barierę osłonową. Maty dekontaminacyjne zlokalizowane wprost przy wejściu zwiększają bezpieczeństwo oraz czystość konkretnego wnętrza, zabezpieczając przed droboustrojami zarówno zespół, chorych, jak również przedmioty znajdujące się w pomieszczeniu. Prócz pełnienia ważnej funkcji dezynfekcyjnej, maty znamiennie umożliwiają zachowanie higieny na konkretnym terenie.
Napisz komentarz
Komentarze