Nie wszyscy lubią ryby czy jajka. Inny problem to konieczność urozmaicenia posiłków w trakcie podróży. Przy napojach aż tak nie musimy się zastanawiać, choć są takie, które warto brać i takie, których lepiej w podróży unikać, dla własnego komfortu. O ile jedziemy własnym samochodem, to nie ma raczej problemu, można zaopatrzyć się lodówkę turystyczną. Podróżując busami, autobusami i innymi środkami transportu, musimy mieć na uwadze, że inni również z nami jadą.
Busy do Niemiec kilka godzin, do Anglii kilkanaście
Im dłuższa podróż, tym lepiej należy rozplanować posiłki. Weź pod uwagę, ile godzin spędzisz w podróży. Rozłóż to na liczbę posiłków. Do Niemiec niektórzy z nas mają bardzo blisko, ale innych ze wschodniej części kraju, dzieli długa podróż do granicy. Busy do Niemiec przystosowane są do przewozu niewielkiej grupy, ok 9 osób, zatem planując posiłki, należy wziąć to pod uwagę. Znacznie dłuższa odległość dzieli nas od Anglii, która nadal jest bardzo popularna wśród Polaków. Na taką podróż musimy przygotować się bardziej pod względem jedzenia i picia. Busy do Szwecji, Niemiec i innych krajów nie są wyposażone w toalety. Choć kierowcy są skłonni zatrzymać się na nieprzewidzianych postojach, lepiej żeby było ich jak najmniej, bo każdy szybciej dotrze na miejsce.
Czego unikać w podróży i przed nią?
Zastanawiając się nad jedzeniem w takcie podróży, zaplanuj od razu co zjesz przed wyjazdem. Jak będziesz głodny, to zjesz pół plecaka po wejściu do busa. A jak nic nie zjesz, może Cię mdlić. Jazda na głodnego nie jest dobrym pomysłem. W drugą stronę też nie jest za dobrze, jeśli się przejesz przed podróżą, nie będzie ona komfortowa!
Posiłki na podróż powinny być:
- lekkostrawne, tłuste typu kanapki z dużą ilością majonezu, sosu mogą być przyczyną niestrawności i bólów brzucha,
- energetyczne,
- poręczne, abyś nie musiał jeść kurczaka rękami czy obierać jajek ze skorupki,
- przyjazne dla towarzyszy podróży- ryby czy swojska kiełbaska niekoniecznie są dobrym wyborem, jajka są absolutnym królem forów dla podróżnych, wciąż pojawiają się w busach i autokarach, ale większość jest zgodna, absolutne nie dla jajek i innych tego typu produktów,
- smaczne po kilku czy kilkunastu godzinach- kanapka z wędliną i sałatą niekoniecznie będzie dobra po 15 godzinach jazdy, za to już jakaś sałatka z makaronem nadal będzie smaczna.
Pomysły na posiłki w podróży
Mają być szybkie, smaczne, wygodnie się je spożywa, nie przeszkadzają innym i nie powodują poczucia dyskomfortu. Co się sprawdzi w trakcie długiej podróży?
- Muesli w słoiku- pożywne i smaczne, świetnie sprawdzi się na śniadanie w busie.
- Bułka (bądź chleb) i pasta przygotowana wcześniej i zapakowana do słoiczka.
- Kanapki z serem żółtym- do tego osobno pomidorki czy ogórki (wędliny przy długich podróżach nie są polecane, krótko zachowują świeżość), jeśli planujesz zjeść kanapkę w pierwszych godzinach podróży, jak najbardziej wędlina również może być. Kanapki z pieczywa szybko przestają być smaczne, dlatego najlepiej zjeść je w pierwszej kolejności.
- Ryż z warzywami (bądź makaron)- gotowe danie do pudełeczka, smaczne również na zimno.
- Sałatki- lekka, jako przekąska bądź treściwa, zastąpi obiad.
Dobrym rozwiązaniem na ciepły posiłek jest pojemnik termiczny. Koszt niewielki, a w podróży zjesz coś ciepłego.
Przekąski
Chyba każdy lubi chrupać i podjadać w podróży. A wśród przekąsek można przebierać. Popularną są czipsy, ale nie są dobre na podróż. Tłuste, ciężkostrawne mogą powodować różne reakcje. Są inne zdrowsze przekąski:
- orzechy,
- wafle ryżowe,
- chrupki kukurydziane,
- czipsy z owoców,
- owoce,
- marchewki.
W plecaku nie może zabraknąć czegoś słodkiego, typu: batonik, wafelek czy kilka cukierków. Sprawdzą się również herbatki czy ciasteczka maślane.
Napoje w podróży
Napoje gazowane, choć orzeźwiają, to tylko na chwilę. Chce się pić jeszcze bardziej, a na uwadze musimy mieć, że postoje są co kilka godzin. Inna kwestia to, że mogą powodować dyskomfort, dlatego nie są dobrym pomysłem. Za to woda mineralna niegazowana, herbata w termosie, sok najlepiej gaszą pragnienie w długich podróżach.
Przed podróżą zapytaj przewoźnika, gdzie będą przerwy, czy będzie możliwość zjedzenia posiłku, kupienia na wynos. Dzięki temu lepiej zaplanujesz posiłki. I zawsze najlepiej jest się kierować tym, co nam służy, a co nie. Podróż to nie jest czas na eksperymenty.
Napisz komentarz
Komentarze