Reklama
Reklama

W znaku relikwii

W Polsce za sprawą współczesnych Świętych bardzo szybko rozwija się kult relikwii. Widać to zwłaszcza w odniesieniu do Jana Pawła II, który jako papież odbył 104 pielgrzymki zagraniczne, ok. 145 podróży na terenie Włoch. Jako biskup Rzymu nawiedził ponad 300 rzymskich parafii. Podczas podróży zagranicznych Ojciec Święty odwiedził 130 krajów i ok. 900 miejscowości, pokonując ok. 1 mln 700 tys. km. Obecnie Święty Papież Polak pielgrzymuje po całym świecie w znaku relikwii.

Warto w tym miejscu zatrzymać się nad tymi widocznymi znakami świadków naszej wiary, którzy pokazują nam, jak na co dzień żyć Ewangelią. W „Instrukcji o autentyczności i przechowywaniu relikwii” wydanej przez watykańską Kongregację Spraw Kanonizacyjnych (8.12.2017) czytamy m.in. „Relikwie w Kościele zawsze otaczano szczególną czcią i uwagą, gdyż ciała błogosławionych i świętych, mające zmartwychwstać, były na ziemi żywą świątynią Ducha Świętego i narzędziami świętości, uznanej przez Stolicę Apostolską na drodze beatyfikacji i kanonizacji”.Słowa te są echem„Konstytucji o liturgii”, która przypomina: „Zgodnie z tradycją Kościół oddaje cześć Świętym oraz otacza szacunkiem ich autentyczne relikwie i wizerunki” (nr 111).

„Instrukcja” z 2017 roku ogranicza klasyfikację relikwii do dwóch stopni: wyjątkowych (insigni) oraz potocznych (non insigni). Pierwsze to „ciała Błogosławionych lub Świętych lub znaczne ich części, jak również całą objętość urny z ich prochami zachowanymi po kremacji”. Do drugich zalicza się małe cząstki ciała lub kości Błogosławionych i Świętych, jak również przedmioty, które były przez nich używane. Obydwa typy relikwii muszą być przechowywane w opieczętowanych kapsułach.

Relikwie wyróżniające się, wyjątkowe („insigni”), powinny być przechowywane z szacunkiem w odpowiednich opieczętowanych urnach (trumnach), umieszczanych w godnych miejscach, które gwarantują bezpieczeństwo, klimat sakralny i ułatwiają oddawanie kultu. Relikwie „non insigni” winny być przechowywane w opieczętowanych kapsułkach i czczone z szacunkiem w duchu religijnym. Bezwzględnie jest zakazana sprzedaż relikwii, z jaką mamy często do czynienia w sieci, czy ich wystawianie w nieodpowiednich miejscach, a nadto, że relikwie wystawiane dla uczczenia przez wiernych muszą posiadać odpowiednie zaświadczenia władz kościelnych, gwarantujące ich autentyczność.

Podczas pielgrzymowania relikwii, cześć jaka jest im oddawana oraz stosowne akty pobożności winny być zgodne z wytycznymi Kościoła, unikając wszelkich form zabobonnych. Chodzi m.in. o przesadne klękanie, całowanie, ukłony itp. Oznacza to, że relikwie – jako zewnętrzne oznaki życia Świętych – powinny być czczone wyłącznie przez akty religijne, takie jak modlitwa, Msza św. i nabożeństwo. Warto przy tym pamiętać, że relikwia nie może stać się ważniejsza od samego Chrystusa. Celem naszej modlitwy jest bowiem Bóg, a Święci są jedynie pośrednikami, często bardzo skutecznymi.

Skoro zatem Kościół zezwala na kremację ciał (o ile nie jest ona czyniona z premedytacją jako brak szacunku wobec tych ciał), w konsekwencji oddaje też szacunek skremowanych prochom jako relikwiom.

ks. Leszek Smoliński

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

xxx 17.05.2020 12:36
Nie uczynisz sobie obrazu rytego ani żadnej podobizny tego, co jest na niebie w górze i co na ziemi nisko, ani z tych rzeczy, które są w wodach pod ziemią. 5Nie będziesz się im kłaniał ani służył. Ja jestem Pan, Bóg twój, mocny, zawistny, karzący nieprawość ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia tych, którzy mnie nienawidzą; 6a czyniący miłosierdzie tysiącom tych, którzy mię miłują i strzegą przykazań moich.

zachmurzenie małe

Temperatura: 1°C Miasto: Gostynin

Ciśnienie: 1033 hPa
Wiatr: 15 km/h

Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama