Czy da się wymienić uszkodzony bilon?
Choć na As Kredyt został poruszony temat zniszczonych banknotów, to niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, iż możemy wymienić także uszkodzony bilon. Dla monet szczegółowe zasady wymiany określa obwieszczenie prezesa Narodowego Banku Polskiego z 5 lipca 2018 roku.
Według powyższego dokumentu można wymienić uszkodzony bilon w każdym banku działającym w Polsce, który: jest zanieczyszczony biologicznie lub chemicznie,
- ma uszkodzenia mechaniczne np. wytarcie lub skorodowanie,
- został uszkodzony w wyniku umieszczenia na nim rysunków czy napisów.
Wtedy też możemy liczyć na otrzymanie pełnej wartości nominalnej monety. Sto procent dostaniemy także wtedy, gdy rdzeń i pierścień są rozdzielone, lecz pochodzą z tego samego bilonu. A co w przypadku, kiedy posiadamy np. tylko sam pierścień lub rdzeń? W takiej sytuacji instytucja finansowa może dać jedynie 50 proc. wartości pierwotnej danego znaku pieniężnego.
Wymiana uszkodzonego bilonu - wniosek do NBP
Co ważne, raczej nie ma możliwości wymiany uszkodzonego bilonu, który jest pofalowany, pocięty, zdeformowany lub którego wizerunek został całkowicie zatarty. Nie oznacza to jednak, że takich monet bank nie przyjmie - to obowiązek każdej instytucji finansowej. Jeśli uszkodzony bilon nie odpowiada warunkom przedstawionym w obwieszczeniu z 2018 roku, a mimo wszystko chcemy walczyć o wymianę na nowe monety, nie jesteśmy bez wyjścia.
W takim wypadku bank do którego się udaliśmy, wysyła je do Centrali Narodowego Banku Polskiego wraz z wypełnionym przez nas dokumentem “Wniosek o wymianę zużytych lub uszkodzonych znaków pieniężnych”, sporządzonym w trzech egzemplarzach. Wzór wniosku zawiera m.in. takie elementy, jak:
- nazwa banku przyjmującego,
- data wypełnienia wniosku,
- nr rachunku w standardzie NRB banku przyjmującego,
- dane wnioskodawcy - imię, nazwisko, numer PESEL,
- adres do korespondencji i numer telefonu lub adres e-mail,
- nazwa i adres podmiotu reprezentowanego przez wnioskodawcę,
- nr rachunku wnioskodawcy.
We wniosku, oprócz powyższych informacji musi znaleźć się prośba o wymianę uszkodzonego bilonu na określoną przez wnioskodawcę kwotę. Dodatkowo w dokumencie należy uwzględnić okoliczności i przyczyny zużycia lub uszkodzenia bilonu. Jeśli znaki pieniężne zostały zniszczone w wyniku działania urządzenia zabezpieczającego przed kradzieżą, trzeba wpisać jego numer, rodzaj, cechy i termin zdarzenia.
Warto wspomnieć, że jeśli bank będzie miał jakiekolwiek podejrzenia dotyczące popełnienia przestępstwa, to dodatkowo powiadamia odpowiednie organy ścigania, które zweryfikują dany bilon.
Wymiana uszkodzonego bilonu - koszty
Na szczęście w większości przypadków wymiana uszkodzonego bilonu na nowy jest darmowa. Należy jednak zaznaczyć, że istnieje tutaj wyjątek. Jeśli pieniądze zostaną wysłane do Centrali Narodowego Banku Polskiego lub oddziału o zasięgu okręgowym i dopiero tam wymienione, to trzeba liczyć się z opłatami. Na szczęście nie musimy wysyłać pieniędzy i ryzykować przelewem na złe konto - ostateczna przyznana nam kwota będzie pomniejszona o koszt wymiany.
Jak wymienić uszkodzony bilon w obcej walucie?
Uszkodzony bilon w EUR można wymienić w Europejskim Banku Centralnym lub innym, gdzie obowiązuje ta waluta. W przypadku innych zagranicznych znaków pieniężnych tego typu rozwiązanie problemu jest nieco trudniejsze.
Jeśli chcemy wymienić zniszczone monety np. w funtach , to mamy tutaj dość wąskie pole działania, gdyż wyjściem może być tylko zamiana bilonu w kraju, w którym obowiązuje dana waluta lub skorzystanie z firm skupujących uszkodzone pieniądze. Jeśli i to się nie uda, a potrzebujemy zastrzyku gotówki, zawsze można skorzystać z pożyczki bez przelewu weryfikacyjnego.
Napisz komentarz
Komentarze