W 2012 na świecie ponad miliard turystów wyjechało za granicę. Liczba ta stale wzrasta i przewiduje się, że w 2030 r. osiągnie ona dwa miliardy. A trzeba do niej dodać o wiele liczniejszych turystów podróżujących po własnym kraju. Jak możemy wyczytać we „Wskazaniach dla duszpasterstwa turystów” autorstwa Rady KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek (13.06.2019), „Turystyka jest czasem poszerzania wiedzy o świecie, a turysta może poznawać wartości innych kultur bez pośrednictwa, niejako „z pierwszej ręki” (nr 12). Poza tym, „Kontemplacja piękna przyrody uszlachetnia człowieka, pobudza jego wyobraźnię, pomaga w przezwyciężaniu stresów codziennego życia. Pokonywanie trudności drogi turystycznej hartuje ciało i ducha. Wśród natury człowiek znajduje miejsce sprzyjające wyciszeniu i modlitwie. Zbliżenie do przyrody sprzyja wyczuleniu na jej wartość, stąd służy formowaniu odpowiedzialności za środowisko naturalne i postaw proekologicznych” (nr 13).
Człowiek, który wędruje, pokonuje odległości, znajdując się również na drodze. Wielu z tych, którzy pokonują określoną trasę, wsiada do samochodu, na rower, hulajnogę, itd. Warto więc pamiętać nie tylko o tym, aby sprzęt, którym się poruszamy po drogach, był sprawny, ale również o przestrzeganiu zasad, które obowiązują na drodze, od przepisów ruchu drogowego, zachowanie zdrowego rozsądku – w tym zasady ograniczonego zaufania – po zasady kultury osobistej. Z pomocą studentów i wolontariuszy MIVA (Stowarzyszenie na rzecz misyjnych środków transportu) został ułożony „Dekalog Kierowcy” – odwołujący się do 10 Przykazań Bożych – a następnie został on rozpowszechniony w formie obrazków z wizerunkiem św. Krzysztofa w setkach tysięcy egzemplarzy. Warto do niego wracać, także z racji obchodzonego właśnie Tygodnia św. Krzysztofa (19-26 lipca 2020), pamiętając jednocześnie o błogosławieństwie pojazdów oraz o modlitwie przed wyruszeniem w drogę/podróż:
„Jesteś kierowcą na drodze i nie jesteś na niej sam. Ponad wszystkim jest Pan Bóg Twój, więc zawsze o tym pamiętaj:
1. Nie będziesz egoistą na drodze.
2. Nie będziesz ostry w słowach, czynach i gestach wobec innych ludzi.
3. Pamiętaj o modlitwie i uczczeniu Św. Krzysztofa, kiedy wyruszasz w drogę – umiej też podziękować.
4. Szanuj pieszych.
5. Nie zabijaj – bądź trzeźwy.
6. Zapnij pasy – będziesz bezpieczny.
7. Nie bądź brawurowy w prędkości.
8. Nie narażaj siebie i innych na niebezpieczeństwo.
9. Pomagaj potrzebującym na drodze.
10. Przestrzegaj przepisy drogowe, szanuj pracę naszej Policji.
Boże pobłogosław naszej podróży. Spraw abym jechał bezpiecznie i szczęśliwie dotarł do celu. Boże prowadź! Święty Krzysztofie, módl się za nami!”.
ks. Leszek Smoliński
Napisz komentarz
Komentarze