Reklama
Reklama
Reklama

Dogadać się jak Polak z Polakiem

W XVI wieku Polska, wzorem wielu państw Europy, stała się areną polemik i dysput motywowanych religijnie.

Wystąpienie Marcina Lutra i protestancka reformacja odcisnęły trwały ślad na europejskich społeczeństwach: od Francji aż po wschodnie rubieże Rzeczpospolitej.Polska stała się jednym z pierwszych odbiorców idei reformacyjnych. Wśród mieszczan szerzył się przede wszystkim luteranizm, zaś kalwinizm zyskiwał wpływy wśród polskiej szlachty. Wiele znamienitych rodów szlacheckich, wśród nich Radziwiłłowie, Ossolińscy, Zborowscy, Jazłowieccy, Sapiehowie, Fredrowie, Leszczyńscy czy Chodkiewiczowie, przeszło na stronę ewangelicką.

 

Reformacyjne poglądy rozpowszechniali tacy wybitni Polacy, jak Mikołaj Rej, Jan Kochanowski, Andrzej Frycz Modrzewski czy Mikołaj Sęp-Szarzyński. Pomimo, często ostrych, sporów w Polsce kwitła tolerancja. Profesor Janusz Tazbir – polski historyk i badacz dziejów kultury staropolskiej oraz reformacji i kontrreformacji, określił Rzeczpospolitą Obojga Narodów „państwem bez stosów” (choć przypadki agresji wobec „innowierców” się zdarzały). Na ziemiach Rzeczpospolitej znajdowali schronienie wyznawcy różnych wyznań, również ci, którzy uciekali przed wyrokami katolickich sądów duchownych i trybunałów inkwizycyjnych.

 

W historii szesnastowiecznej i wielowyznaniowej Polski znajdujemy bardzo ważny akt prawny, który może, dla nas Polaków, być powodem do chluby. 28 stycznia 1573 roku uchwalono konfederację warszawską, która może uchodzić za wzór troski o dobro wspólnego państwa i jego obywateli. Zakładała ona m.in., że państwo nie będzie ingerować w sprawy wyznania swoich mieszkańców.

 

Dokument zobowiązywał do zachowania pokoju pomiędzy wyznawcami różnych wyznań chrześcijańskich, niewywoływania walk i wojen religijnych, niekarania różnowierców konfiskatą dóbr czy skazaniem na wygnanie lub więzienie. Wzywał także do powstrzymywania prób szerzenia nienawiści na tle wyznaniowym. Choć dokument nie zaspokajał ambicji wszystkich (na przykład nieprzychylni reformacji katolicy w Koronie nazywali go „wilczym”, „tyrańskim", „piekielnym” i „dzikim” prawem, ale także wielu luteran czy kalwinistów, zdaje się, nie miało stuprocentowej satysfakcji z jego uchwalenia), to jednak za jego sprawą Polska była postrzegana jako kraj „złotej wolności sumienia” (tak pisał Marcin Ruar – ariański działacz reformacyjny z Holsztynu).

 

Konfederacja warszawska nie tylko regulowała kwestię swobód religijnych, ale położyła podwaliny dla wolności zgromadzeń czy wolności słowa. Niestety, ostatecznie, nie zapobiegła wzrostowi nietolerancji wyznaniowej związanej z kontrreformacją. Wraz z umacnianiem się pozycji Kościoła katolickiego polskość zaczęto utożsamiać z katolicyzmem a zakres tolerancji wobec „inności” znacznie się zmniejszył. Kres tolerancji religijnej przyniosły wojny, które Rzeczpospolita w  XVII wieku prowadziła z protestanckimi Szwedami, prawosławnymi Moskalami czy muzułmańskimi Turkami. To właśnie w tym czasie ukuty został stereotyp Polaka-katolika.

 

O doniosłości aktu konfederacji warszawskiej świadczy to, że był on wielokrotnie przedrukowywany i tłumaczony na różne języki. Trafił też na Listę Światową Programu UNESCO „Pamięć Świata” (ang. Memory of the World) w roku 2003.

 

Przyglądając się obecnej sytuacji w Polsce mam chęć chlubić się takimi aktami prawnymi jakim była właśnie konfederacja warszawska. Stanowi ona przykład na to, że dążenie do wspólnego dobra, ponad podziałami, jest możliwe. Oby w naszym pokoleniu znalazło się więcej przestrzeni do współdziałania i tolerancji niż dla wrogości i nienawiści. O nienawiść i agresję łatwo, co potwierdzają wiadomości i komentarze dostarczane nam codziennie przez media. Często za ten język nienawiści i pogardy odpowiadają czołowe postacie polskiej sceny politycznej. Warto jednak podjąć starania i zdobyć się na wysiłek, aby w procesie budowania społeczeństwa obywatelskiego szukać nieco więcej zrozumienia i szacunku wobec różnorodności i odmienności przekonań. Przykład konfederacji warszawskiej dowodzi, że można wypracować porozumienie i stać „jedni obok drugich” bez „kąsania” i nienawiści. Takiego społeczeństwa – otwartego na dyskusję i polemikę, ale szukającego zgody i współdziałania życzę sobie i innym.

 

Piotr Syska

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 5°C Miasto: Gostynin

Ciśnienie: 1002 hPa
Wiatr: 20 km/h

Ogłoszenia
Biuro Detektywistyczne Sigma, Prywatny Detektyw, Usługi Detektywistyczne Profesjonalne usługi detektywistyczne – Twoje wsparcie w każdej sprawie. Masz wątpliwości? Czy potrzebujesz rzetelnych dowodów w sprawie rozwodowej? A może podejrzewasz oszustwo i szukasz skutecznych rozwiązań? Biuro Detektywistyczne Sigma jest gotowe aby Ci pomóc. Oferujemy szeroki wachlarz usług, zarówno dla osób prywatnych, jak i firm. Koszt usługi ustalany jest indywidualnie po bezpłatnym zapoznaniu się ze sprawą. Zaufaj naszemu doświadczeniu i dyskrecji. Nasze usługi: 1. Wykrywanie zdrady – Zbieramy dowody niewierności, pomagając w sprawach rozwodowych i majątkowych. 2. Obserwacja – Monitorujemy osoby i miejsca, dostarczając materiał dowodowy do spraw cywilnych i karnych. 3. Weryfikacja środowiska dziecka – Sprawdzamy, w jakich warunkach przebywa Twoje dziecko. 4. Weryfikacja pracowników – Kontrolujemy lojalność pracowników oraz tych przebywających na zwolnieniach lekarskich, by wykryć nadużycia. 5. Wywiad gospodarczy – Zbieramy informacje o firmach i osobach, oceniając ich wiarygodność. 6. Wykrywanie urządzeń szpiegowskich – Lokalizujemy podsłuchy, kamery i lokalizatory GPS, zapewniając bezpieczeństwo. 7. Odzyskiwanie danych – Przywracamy utracone dane z telefonów, komputerów i innych urządzeń. 8. Poszukiwanie osób i mienia – Skutecznie odnajdujemy zaginione osoby i ukryte mienie. 9. Zbieranie dowodów – Gromadzimy materiały dowodowe do postępowań karnych, cywilnych i administracyjnych. Dlaczego my?  Profesjonalizm, doświadczenie i dyskrecja  Nowoczesne technologie  Indywidualne podejście Zapraszamy do kontaktu za pośrednictwem zapewniającego dyskrecję formularza kontaktowego https://detektywsigma.pl/kontakt/
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama