Danuta Siedzikówna "Inka" sanitariuszka 5. Wileńskiej Brygady AK została zastrzelona wraz z Feliksem Selmanowiczem w ubeckim więzieniu przy ul. Kurkowej w Gdańsku. Miejsce ich pochówku do 2014r. było nieznane. 28 sierpnia 2016r. odbył się uroczysty państwowy pogrzeb Danuty Siedzikówny "Inki" oraz Feliksa Selmanowicza "Zagończyka" na cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku. Liturgii pogrzebowej sprawowanej w bazylice katedralnej w Gdańsku przewodniczył abp. Sławoj Leszek Głódź. Prezydent Andrzej Duda wydał postanowienie o mianowaniu Danuty Siedzikówny na pierwszy stopień oficerski.
Danuta Siedzikówna "Inka" i Feliks Selmanowicz "Zagończyk" byli bohaterami polskiej wolności, autentycznymi patriotami - powiedział metropolita gdański abp. Sławoj Leszek Głódź w homilii podczas mszy pogrzebowej. Prezydent RP Andrzej Duda podkreślił, że Polska odprowadza swoich bohaterów w ostatnią drogę w obecności najwyższych władz. To nie tylko pogrzeb. To przede wszystkim patriotyczna manifestacja zadośćuczynienia, jakie państwo polskie dzisiaj czyni wobec swoich bohaterów.
"Inko" i "Zagończyku", jesteśmy waszymi dłużnikami, bo dzięki Wam żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce. Dzięki waszym ideałom jesteśmy Polakami i naszym obowiązkiem jest strzec tych ideałów - powiedziała podczas uroczystości na cmentarzu premier Beata Szydło.
Przed rokiem w naszym mieście odbyła się uroczystość „Serce dla Inki”. Tablica z popiersiem bohaterskiej sanitariuszki i srebrnym sercem, ufundowanym przez gostyninian została umieszczona w nawie bocznej naszego kościoła. To pewnego rodzaju symbol patriotycznego i religijnego zaangażowania mieszkańców miasta i regionu.
Anna Orzeszek-Borkowska
Napisz komentarz
Komentarze